18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Archiwum Państwowe w Lesznie zaprasza na wystawę o obozie w Gronowie [ZDJĘCIA]

Daniel Andruszkiewicz
Archiwum Państwowe w Lesznie zaprasza na wystawę ,,Leszno-Gronowo. Obóz, o którym nikt nie chciał pamiętać”, która czynna będzie do połowy kwietnia.
Archiwum Państwowe w Lesznie zaprasza na wystawę ,,Leszno-Gronowo. Obóz, o którym nikt nie chciał pamiętać”, która czynna będzie do połowy kwietnia. fot. Archiwum Państwowe w Lesznie
Archiwum Państwowe w Lesznie zaprasza na wystawę ,,Leszno-Gronowo. Obóz, o którym nikt nie chciał pamiętać”, która czynna będzie do połowy kwietnia. W Informacji Turystycznej można natomiast kupić książkę o tym samym tytule, którą promowano podczas otwarcia ekspozycji.

Archiwum Państwowe w Lesznie zaprasza na wystawę o obozie w Gronowie

Obóz jeniecki Leszno-Gronowo funkcjonował w latach od 1940 do 1952. W czasie wojny przetrzymywano tam żołnierzy alianckich. Po 45 roku stał się obozem przesiedleńczym dla Niemców, a także obozem pracy m.in. dla volksdeutschów. Do dziś zachowało się wiele obiektów, które przypominają o historii tego miejsca.

Przez lata w obozowych budynkach funkcjonowała ferma drobiu, a obecnie działka jest własnością Dolnośląskiego Centrum Doradztwa Gospodarczego, które planuje postawić tam osiedle domków jednorodzinnych.

- Temat obozu i jego upamiętnienia powrócił, stając się między innymi tematem posiedzeń Rady Miejskiej Leszna i wywołał szerszą dyskusję w społeczności lokalnej. W tych okolicznościach wydawało się więc niezbędne przygotowanie wystawy i publikacji poświęconej obozowi Leszno-Gronowo, która przybliżyłaby jego historię od momentu powstania, przez cały okres funkcjonowania, aż po likwidację i czasy współczesne – mówi Anna Juskowiak z Archiwum Państwowego w Lesznie.

Właśnie o tym opowiada książka ,,Leszno-Gronowo. Obóz, o którym nikt nie chciał pamiętać”, którą promowano podczas otwarcia wystawy. Wydało ją Archiwum Państwowe w Lesznie. Autorami są natomiast prof. dr hab. Krzysztof Stryjkowski - badacz historii obozów dla volksdeutschów oraz Jerzy Bogdanowicz - regionalista i właściciel bogatej kolekcji materiałów związanych z obozem jenieckim w Gronowie.

Na wystawie w Archiwum Państwowym w Lesznie znaleźć można wiele ciekawych materiałów dotyczących historii obozu, które pochodzą z Archiwum Akt Nowych, Archiwum Państwowego w Lesznie, poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej oraz Muzeum w Ostrzeszowie.

- Ciekawym elementem są zwłaszcza grafiki wykonane przez jeńców norweskich i holenderskich. Na wystawie prezentowane są również zachowane zdjęcia z obozu oraz inne eksponaty jak na przykład miska, talerze, guziki, pieniądze, książki i plany obozu dodaje Anna Juskowiak z Archiwum Państwowego w Lesznie.

Wystawa w Archiwum Państwowym w Lesznie czynna będzie do 15 kwietnia. Książkę ,,Leszno-Gronowo. Obóz, o którym nikt nie chciał pamiętać” można kupić w siedzibie Informacji Turystycznej przy ulicy Słowiańskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czego jeszcze nie wiesz o Krzysztofie Skibie? Zobacz Q&A

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto