Wybierz region

Wybierz miasto

  Chcą odzyskać prawa miejskie

  Autor: AS

  2003-11-18, Aktualizacja: 2004-12-18 17:14

  Gospodarze gminy Władysławów będą starali się o przywrócenie Władysławowowi praw miejskich. Najpierw jednak zapytają o to mieszkańców. Samorząd Władysławowa już trzeci raz stara się o prawa miejskie.

  Gospodarze gminy Władysławów będą starali się o przywrócenie Władysławowowi
  praw miejskich. Najpierw jednak zapytają o to mieszkańców.
  Samorząd Władysławowa już trzeci raz stara się o prawa miejskie. Pierwsze takie przywileje nadano mu – według różnych źródeł – w XIII lub XVIII wieku. Na pewno przestał być miastem w roku 1870, by odzyskać jego status w grudniu 1917. Ale w 18 lat później znów stał sie gminą.

  – Bardzo chcielibyśmy, aby Władysławów stał się na powrót miastem. I to nie dlatego, że z tego powodu mamy jakieś kompleksy. Gdyby Władysławów znów stał się miastem, mielibyśmy wiecej możliwości na pozyskanie pieniędzy z dodatkowych źródeł. To naszym zdaniem wpłynęłoby na jeszcze lepszy rozwój naszego regionu. Poza tym moglibyśmy zainteresować naszym miastem więcej inwestorów, lepiej je wypromować – mówi Piotr Szewczyński, zastępca wójta Władysławowa.

  Ale oto czy warto przywrócić prawa miejskie tej gminie, wkrótce zostaną zapytani jej mieszkańcy. Będzie przeprowadzona ankieta i dopiero jej wyniki zadecydują, czy władze gminy będą starały się o przywrócenie Władysławowowi praw miejskich.

  – Nie jest to sprawa łatwa. To długotrwała procedura. Przypuszczam, że może to trwać nawet do 2005 roku. Ale działania możemy rozpocząć dopiero wówczas, kiedy większość mieszkańców będzie za przywróceniem praw miejskich – dodaje Szewczyński.

  I to właśnie ankieta wśród mieszkańców będzie pierwszą rzeczą, jaką w tej sprawie mają zamiar zrobić gospodarze gminy.

  Chcą także skontaktować się z gospodarzami miast, którym po latach przywrócono prawa miejskie i zapytać ich czy wiele się zmieniło. Ale mieszkańcy nie czekaja na ankietę. Już teraz przychodzą do gminy z wnioskami, w których deklarują, że chcieliby przywrócenia Władysławowowi praw miejskich.

  – Od wieków Władysławów był zawsze miastem i dopiero rządy ówczesnych władz doprowadziły do tego, że te prawa zabrano. Władysławów to tradycja, kultura i historia. Tutaj od zawsze był kościół katolicki, ewangelicki i mieszkali Żydzi. Tak jak to powinno być w każdym mieście. Mamy swój park, rynek i pomnik. Proszę pokazać mi drugą taką gminę w powiecie. Nie ma. Jestem już stary ale mam nadzieję, że umrę w mieście Władysławów – mówił Stanisław Kamiński z Władysławowa.

  Niedawno jeden z emerytownych nauczycieli Władysławowa ofiarował gospodarzom gminy starą kronikę. Jest w niej kilkadziesiąt lat historii miasta Władysławowa i przepiękne zdjęcia.

  – Ta kronika zainspiorowała nas do tego, żeby przywrócić gminie należne jej prawa miejskie – dodaje Szewczyński.

  Sonda

  Letnich atrakcji w moim mieście jest...

  • jak na lekarstwo. (79%)
  • na tyle dużo, że często nie wiem co wybrać. (10%)
  • wystarczająco, ale mogłyby być ciekawsze. (10%)