Zapraszamy do lektury zapisu czatu medycznego "Niewydolność serca" - naszym gościem był prof. Zbigniew Gąsior, kierownik II Katedry i Kliniki Kardiologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Zapraszamy do lektury zapisu czatu medycznego "Niewydolność serca" - naszym gościem był prof. Zbigniew Gąsior, kierownik II Katedry i Kliniki Kardiologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.Prof._Zbigniew_Gasior: Witam wszystkich internautow.~raffitiii: Jakie moga byc przyczyny niewydolnosci serca?


Prof._Zbigniew_Gasior: Najczestsza przyczyna to choroba wiencowa wspolistniejaca z nadcisnieniem. Rzadziej nadcisnienie tetnicze izolowane albo choroba wiencowa bez nadciscienia, wady zastawkowe serca luchoroby miesnia sercowego tzw. kardiomiopatie.~ti: Jak rozpoznac niewydolnosc serca?


Prof._Zbigniew_Gasior: Rozpoznanie powinien postawic lekarz na podstawie wywaidu, badania lekarskiego oraz obrazu echokardiograficznego (USG serca). Niekiedy takze RTG klatki piersiowej.~jolka_1: czemu ludzie mylą zawal z niestrawnością?


Prof._Zbigniew_Gasior: Niekiedy zawal serca , szczegolnie zawal sciany dolnej, moze dawac objawy zlokalizowane w nadbrzuszu. Dlatego zdarza sie, ze chorzy poznowzywaja pogotowie sadzac, ze jest to niestrawnosc. Bol w nadbrzuszu promieniuje jednak czesto do okolicy mostka i czesto zwiazany jest z obnizeniem sie cisnienia tetniczego i znacznym oslabieniem.~wojtek_2: 37 lat mężczyzna, pracuję umysłowo, mała aktywność fizyczna, silna podatność na stres. Mam dużą niedomykalność zastawki mitralnej Czy poszerzenie jamy 6,2/38cm o LP 5,1x5,7, 5x2cm kwalifikuje się do leczenia operacyjnego?


Prof._Zbigniew_Gasior: Do pojecia decyzji o leczeniu operacyjnym potrzebne sa informacje o dolegliwosciach chorego - stopen ograniczenia wydolnosci fizycznej, przyczyna niedomykalnosci oraz jej mechanizm. Te dane nie sa mi znane. Jednakze zazwyczaj rozpoznanie ciezkiej niedomykalnosci mitralnej jest rozwazane w kierunku leczenia operacyjnego. W Pana przypadku nalezy jak sadze taka ewentualnosc brac pod uwage.~tomasz: jak zmarł moj dziadek to rozrusznik seca który miał wszczepiony wcześniej - po śmierci dalej pracował (praktycznie przedłużał jego agonię). jakie są procedury? czy kiedy pacjent jest już podtrzymywany przy życiu tylko dzięki temu urządzeniu - to czy można go wyłączyć na życzenie rodziny? czy tego lekarz już zrobić nie może - no bo wtedy można to uznać za eutanazję.


Prof._Zbigniew_Gasior: Rozrusznik nie pobudza czynnosci skurczowej serca, jedynie wysyla impulsy elektryczne. Jezeli wystapi stan umierajacego serca to nie reaguje ono skurczem na impulsy z rozrusznika. Nie wylancza sie wiec rozrusznika w takich stanach, poniewaz nie funkcjonuje on jako pompa. Jednakze jezeli serce wykazuje akcje skurczowa to zawsze prowadzi sie pelna akcje reanimacyjna.~Piotrek-wawa: Moja przyjaciółka zauważuła u mnie nocne bezdechy, parę razy mnie budziła, po to żebym zaczął oddychać. Do jakiego lekarza mam zgłosić ta dolegliwość i czy to jest bardzo groźne dla mnie, czy to można wyleczyć?


Prof._Zbigniew_Gasior: Taki stan okreslany jako bezdech we snie wymaga wykonania dokladnych badan poniewaz stanowi on zagrozenie ze strony ukladu sercowo-naczyniowego. Diagnostyka zajmuja sie lekarze chorob pluc a wiodaca jednostka w naszym regionie w tej diagnostyce jest Klinika Pneumonologii w CSK Katowice-Ligota i poradnia przykliniczna, ktore dysponuja odpowiednim sprzetem diagnostycznym.~tomasz: jak długo trzeba czekać na rozrusznik serca? czy jest jakaś kolejak? czy to jest refundowane?


Prof._Zbigniew_Gasior: Oczywiscie chorzy kwalifikowani do wszczepienia rozrusznika sa zapisywani na kolejke, zabieg jest w pelni refundowany przez NFZ. Przypadki bezposredniego zagrozenia zycia sa przywaozone przez pogotowie ratunkowe i wtedy chory musi miec wszczepiony rozrusznik bez oczekiwania, poniewaz bez rozrusznika umrze.~dana_2403: Czy jednorazowy przypadek trachycardi należy traktować poważnie i leczyć. Czy to po prostu każdemu może się zdarzyć?


Prof._Zbigniew_Gasior: Konieczne jest zdiagnozowanie jaka to jest tachycardia (inaczej czestoskurcz) - trzeba wykonac wtedy EKG. Niektore postacie tachykardii sa lagodne, ustepuja samoistnie i nie wymagaja dalszego leczenia. Niektore jednak moga zagrazac zyciu. Decyzje o leczeniu musi podjac lekarz.~JoA: Mój tat przebył 3 zawały, ostatnio miał problemy z oddychaniem, bardzo się męczył. Okazało się, że pojawiła się arytmia serca. Przyjmuje większą dawkę leku z grupy beta-blokerów (carvetrend). Co jeszcze można zrobić?Prof._Zbigniew_Gasior: Ojciec wymaga napewno badan diagnostycznych, ktore pozwola na uzupelnienie leczenia farmakologicznego i okreslenie czy nie wymaga leczenia zabiegowego.

~JoA:Najlepsze metody na zwiększenie wydolności serca?Prof._Zbigniew_Gasior: Najlepsza metoda na zwiekszenie wydolnosci serca zdrowego jest regularny wysilek fizyczny. U wielu chorych na serce takze odpowiednio dawkowany wysilek fizyczny moze zwiekszyc wydolnosc pod warunkiem, ze wczesniej chory poddal sie badaniom, zazywa regularnie leki i w niektorych przypadkach przeszedl niezbedna operacje serca.~mika777:): Dzień dobry, mam pytanie. Mój mąż ma problemy z sercen, tzn. kołatanie i szmery zaznaczę, że ma astmę. Moje pytanie jest następujące, od jakiegoś czasu mężowi drętwieją ręce. Czy może to być związane z sercem?


Prof._Zbigniew_Gasior: Dretwienie rak nie jest objawem choroby serca a przyczyna moze byc zespol nadgarstka, choroba kregoslupa szyjnego lub np. zaburzenia krazenia w konczynach gornych. Nalezy przeprowadzic odpowiednie badania.~Kimm_ona_45: mam45 lat mój ojciec w wieku 48lat zmarł na zawał a moja matka jest także po zawalach jakiee badania ja powinnam wykonać w celu profilaktycznym?


Prof._Zbigniew_Gasior: Nalezy zglosic sie najpierw do lekarza POZ, ktory w ramach programu profilaktyki NFZ wykona podstawowe badania oceniajace ryzyko zachorowania na serce. Jezeli to ryzyko bedzie duze, to powinna Pani zglosic sie do kardiologa.~CHESTER: Jakie mogą być przyczyny "migotania" przedsionka i czy arytmia serca jest bardzo niebezpieczna?


Prof._Zbigniew_Gasior: Migotanie przedsionkow moze wystapic u osoby zdrowej np. po wyczerpujacej pracy, stresie a niekiedy po naduzyciu alkoholu. Najczestsza przyczyna jest jednak nadcisnienie tetnicze i choroba wiencowa. Arytmia moze byc niebezpieczna a ryzyko moze ocenic jedynie lekarz.Moderator: > czy niewydolność serca to niewydalność krążenia?


Prof._Zbigniew_Gasior: Niewydolnosc krazenia jest pojeciem szerszym. Kazda niewydolnosc serca daje objawy niewydolnosci krazenia. Inny przyklad to niewydolnosc zastawek zyl konczyn dolnych dajaca obrzeki, ktore nie sa wynikiem niewydolnosci serca.~Tomasz_z_Chodzieży: Witam, Pana Profesora. Nazywam sie Tomek i mam wszczepiony stymulator serca Sinsie wstawiony w styczniu w Pilskim szpitalu. Po zabiegu okazało się, że mam gronkowca Staphlococcus epidermidis (++) medycynoodporny, czy to będzie mialo wpływ na moje serce. Proszę o poradę?


Prof._Zbigniew_Gasior: Zbyt malo informacji. Nosicielstwo bakterii nie zawsze stanowi bezposrednie zagrozenie. Jezeli sa objawy zakazenia gronkowcem to nalezy podjac leczenie.~jolka_1: czy po śmierci prof. Religi prace nad sztucznym serce nadal trwają?


Prof._Zbigniew_Gasior: Pytanie prosze skierowac do zespolu, ktory pracuje nad tym zagadnieniem.~tomasz: dlaczego osoby ze wszczepionym rozrusznikiem serca nie mogą jezdzić z pasama i aucie


Prof._Zbigniew_Gasior: Moga jezdzic w pasach. Istnieje jednak mozliwosc zwolnienia z tego obowiazku, gdy pas uciska w okolice wszczepionego rozrusznika.~raffitiii: Czy niewydolnosc serca jest to czeste schorzenie?


Prof._Zbigniew_Gasior: Dotyczy 2 proc. populacji, a wieku ponad 70 lat nawet ponad 10 proc.~basia33: Dzień dobry. Stwierdzono u mnie objaw Rayno, czy to ma jakis wpływ na moje serce? Tak naprawdę to nic nie wiem o tej chorobie. Wiem tylko, że miało być lepipej a nie jest..


Prof._Zbigniew_Gasior: Choroba ta najczesciej nie wiaze sie ze schorzeniem serca. Informacji powinien udzielic lekarz leczacy.~słońce16: Jaką diete powinna mieć osoba która przeszła koronografie??


Prof._Zbigniew_Gasior: Dieta zalezy od postawionego rozpoznania. Jezeli jest to choroba naczyn wiencowych to nalezy unikac tlustych potraw, zwiekrzeyc spozycie warzyw i owocow oraqz ryb a w przypadku nadwagi ograniczyc kalorycznosc diety.~raffitiii: Jak wygladaja zasady postepowania z pacjentem u ktorego podejrzewamy niewydolnosc serca?


Prof._Zbigniew_Gasior: Badanie lekarskie, echo serca, a nastepnie w niektorych przypadkach wykonanie koronarografii, czyli zakontrastowania tetnic wiencowych. Po ustaleniu przyczyny zaleca sie odpowiednie leczenie - niefarmakologiczne, odpowiednie leki lub u niektorych leczenie zabiegowe.~MariaDudek: W czasie przeprowadzonej koronarografi stwierdzono wielonaczyniową chorobę wieńcową. Zostałam przedstawiona do leczenia operacyjnego, które zostało odroczone z powodu niedokrwistości.Chcę więc zrezygnować z leczenia operacyjnego. Czy w tej sytuacji jest możliwe leczenie farmakologiczne?


Prof._Zbigniew_Gasior: Leczenie farmakologiczne napewno powinno byc stosowane a po ustaleniu przyczyny niedokrwistosci i jej wyrownaniu mozna powrocic do kwalifikacji do operacji. Decyzja bedzie nalezala do konsultujacego kardiochirurga i Pani.Piotrek-wawa: Dzień dobry zadałem Panu pytanie w sprawie bezdechu nocnego jak leczyć taką dolegliwość i czy jest bardzo niebezpieczna dla pacjenta


Prof._Zbigniew_Gasior: Odpowiedz zostala juz udzielona wczesniej w tej sesji czatu. Bezdech we snie wymaga badan i moze byc niebezpieczny. Polecam konsultacje pulmonologiczne w CSK Katowice - Ligota.~SEba_1: mam 24 lata i gdzies od miesiąca moje serce boli tak jak bolą mnie mięśnie po treningu, jakbym miał zakwasy. Miałem robione USG serca i nic ono ie wykazało, lekarz powiedział że wszystko jest wporządku. A serce dalej boli. Czy to może być coś poważnego i czy trzeba wykonać jeszcze dodatkowe badania?


Prof._Zbigniew_Gasior: Bol w klatce piersiowej po treningu nie musi wynikac z choroby serca. Przyczyna moze byc nerwobol lub bole miesni klatki piersiowej. Proponuje wykonanie zdjecia RTG klatki piersiowej.~Zosia_37_mam: czy zamkniecie ubytku miedkomorowego pozwal na wykonywanie ciezkiej fizycznej pracy?

Prof._Zbigniew_Gasior: Jezeli nie ma innych towarzyszacych wad oraz stwierdza sie prawidlowe cisnienie plucne to po takim zabiegu mozna wykonywac wszystkie prace.Moderator: Dziękujemy za udział w czacie.


Prof._Zbigniew_Gasior: Dziekuje za pytania i udzial w czacie.


Prof. Zbigniew Gąsior

Urodził się w 1953 r. w Sosnowcu. Po ukończonych w 1978 r. z wyróżnieniem studiach w Ślaskiej Akademii Medycznej rozpoczął pracę na etacie asystenta stażysty, a następnie asystenta, w I Klinice Kardiologii Instytutu Kardiologii ŚAM w Katowicach. W 1981 r. zdał egzamin specjalizacyjny I-go stopnia z zakresu chorób wewnętrznych, w 1985 r. egzamin specjalizacyjny II-stopnia z zakresu chorób wewnętrznych, a w 1986 r. egzamin specjalizacyjny II-go stopnia z kardiologii.

Od początku pracy w Klinice Kardiologii szkolił się i zdobywał umiejętności w zakresie, nowej wtedy, metody diagnostycznej - echokardiografii. Utworzył pierwszą na Śląsku Pracownię Echokardiograficzną służącą nie tylko chorym hospitalizowanym w ośrodku akademickim, ale także pacjentom z całego Górnego Śląska. W 1985 r. uzyskał stopień doktora nauk medycznych, w 1995 r. - stopień doktora habilitowanego.

Od 2001 r. pełni funkcję kierownika Katedry i Kliniki Kardiologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. W 2001 r. otrzymał tytuł naukowy profesora nauk medycznych. Zawodowe umiejętności doskonalił na stażach i kursach zagranicznych w Pradze, Heidelbergu, Salzburgu. Jest współautorem podręczników dla lekarzy m.in. "Choroba niedokrwienna serca", "Ostre stany zagrożenia życia" oraz "Podręcznik chorób wewnętrznych". Ma na swym koncie 170 publikacji oryginalnych i prac poglądowych, w tym 26 opracowań opublikowanych za granicą. Od 1997 r. jest członkiem Zespołu Konsultanta Wojewódzkiego w zakresie Chorób Wewnętrznych. Od 2004 roku jest przewodniczącym Oddziału Katowickiego Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. W latach 1996-2001 pełnił funkcję Prodziekana Wydziału Lekarskiego w Katowicach, a w latach 2001-2008 był Dziekanem Wydziału Opieki Zdrowotnej SUM.

Od 2003 roku prof. Gąsior organizuje coroczną Ogólnopolską Konferencję "Profilaktyka w Medycynie" promującą zdrowy styl życia oraz standardy postępowania w zapobieganiu rozwojowi chorób i ich powikłaniom. Żona Beata jest ekonomistką. Mają dwójkę dzieci - syna Tomasza, studenta medycyny i córkę Małgorzatę, uczennicę liceum. Pan profesor czas wolny stara się spędzać aktywnie na wycieczkach rowerowych, uprawia też nordic walking, a zimą jeździ na nartach.

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

BŁAŻEJ (gość)

p. GĄSIOR MA SWIETNĄ RODZINE ALE RUJNUJE STUDENTÓW ICH KARIERE NIE ŻYCZE JEGO DZIECIOM TEGO CO SPOTYKA STUDENTÓW SUM