Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fundusze Europejskie: Cyfryzacja szansą na szybszy rozwój Wielkopolski

Monika Kaczyńska
W Estonii cyfryzacja większości usług i korzystanie z nich za pośrednictwem Internetu dało oszczędności na poziomie 2 proc. PKB
W Estonii cyfryzacja większości usług i korzystanie z nich za pośrednictwem Internetu dało oszczędności na poziomie 2 proc. PKB 123rf
Fundusze Europejskie. Budowa Wielkopolskiej Sieci Szerokopasmowej umożliwia likwidację większości białych plam na mapie dostępu do szybkiego Internetu mieszkańców województwa

Mieszkańcom dużych miast od dawna trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie bez stałego dostępu do Internetu. Jednak jeszcze do niedawna poza największymi aglomeracjami bywało różnie. W mniejszych miejscowościach, a zawłaszcza na terenach wiejskich, oferowane usługi nie zapewniały szybkiego przesyłu danych. Sposobem na zmianę sytuacji stała się budowa Wielkopolskiej Sieci Szerokopasmowej. Dziś sieć już działa. Operatorzy mogą dzierżawić szybkie łącza, a tym samym przy stosunkowo niewielkich własnych nakładach dostarczać do większości miejsc w Wielkopolsce szybszy Internet .

O tym, jakie możliwości stworzyła ta inwestycja i jakie jeszcze wyzwania stają przed nami, jeśli chodzi o informatyzację, rozmawiano w czasie konferencji „eWielkopolska@ - koncepcja na przyspieszenie” zorganizowanej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego.

Fundusze Europejskie - miliony na sieć
Wielkopolska Sieć Szerokopasmowa to najdłuższa regionalna sieć światłowodowa w kraju. WSS liczy 4 tys. 594 km, ma też 576 węzłów dostępowych, które znajdują się w każdej z 226 gmin województwa wielkopolskiego. Sieć dodatkowo jest oparta o 31 węzłów szkieletowych, które zlokalizowane są w każdym mieście powiatowym.

Prace przy budowie sieci trwały niewiele ponad rok. Od początku zbudowano prawie 2,4 tys. km sieci. Tam, gdzie infrastruktura już istniała, powołana do jej budowy spółka wykupywała lub dzierżawiła łącza.

Cała inwestycja kosztowała 410 mln zł. Jej realizacja nie byłaby możliwa bez unijnego wsparcia. 85 proc. środków pochodziło z unijnej dotacji. Pozostała część została sfinansowana w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego przez samorząd województwa wielkopolskiego oraz firmy INEA i ASTA-NET ASTA GROUP.

Obecnie w zasięgu Wielkopolskiej Sieci Szerokopasmowej jest 5,5 tysiąca miejscowości , co oznacza potencjalny dostęp do szybkiego Internetu dla 3,4 miliona Wielkopolan.

- Istotą tej inwestycji było wyrównanie szans - mówił w czasie konferencji Janusz Kosiński, prezes INEI. - Obecnie ponad 80 proc. dostępu do Internetu w Wielkopolsce to łącza pozwalające na uzyskanie szybkości ponad 100 mb/s. Jak podkreślał, szacuje się, że w latach 2015-2020 dostęp do szybkiej sieci w naszym regionie zyska kolejne 200 tys. gospodarstw.

Internet jest jednak tylko narzędziem, które otwiera przed użytkownikami nowe możliwości. W oparciu o dostęp do szybkiego łącza można realizować szereg projektów z różnych dziedzin, często także z wykorzystaniem unijnych dotacji.

Jednym z takich projektów jest „Kino za rogiem”, adresowane przede wszystkim do małych miejscowości. W ramach projektu powstają sale multimedialne adaptowane do funkcji małego kina, tworzone w ramach istniejącej infrastruktury w domach kultury, bibliotekach, szkołach, ośrodkach edukacyjnych i sportowych, remizach strażackich itp. Szybkie łącza pozwalają na ściąganie filmów z bazy projektu liczącej obecnie ponad 500 tytułów. Opłata za odtworzenie filmu to od 20 do 60 zł.

Obecnie w Wielkopolsce funkcjonują dwa „Kina za rogiem” - w Poznaniu na Śródce oraz w Kępnie.

WSS otwiera także nowe możliwości przed szkołami. Szybkie łącze pozwala między innymi na realizację międzynarodowych projektów uczniowskich, korzystanie z e-dziennika, biblioteki cyfrowej itp.

Fundusze Europejskie - przyjaźniejsza e-administracja
Jak podkreślała w czasie konferencji Anna Streżyńska, minister cyfryzacji, największe wyzwania, jakie przed nami stoją, są związane z działaniem e-administracji.

Jak podkreślała, mimo że od 2008 roku zainwestowaliśmy sporo w rozwój zarówno infrastruktury informatycznej, jak i systemów obsługujących różne sfery życia, nadal 4 na 5 osób wszystkie swoje sprawy urzędowe załatwia, idąc po prostu na miejsce.

- Mamy szereg systemów: eWUŚ, ePUAP, system PESEL i wiele innych, które zbierają o nas informacje - mówiła Anna Streżyńska w czasie konferencji. - Sęk jednak w tym, że te systemy się ze sobą nie komunikują. Na 77 istniejących baz danych wymiana informacji następuje między pięcioma. Bardzo często są także są mało przyjazne dla użytkownika. To sprawia, że dysproporcja między udostępnianymi funkcjami, a ich wykorzystaniem jest ogromna.

Wyzwaniem, przed którym stoimy, jest zatem takie przebudowanie tych systemów, by były przyjazne i efektywne, a obywatel mógł korzystać ze wszystkich e-usług za pośrednictwem jednego portalu.

Jak dowodzą doświadczenia państw, w których e-administracja działa sprawnie, oznacza to nie tylko znaczące ułatwienia dla obywateli, ale także poważne oszczędności dla budżetu państwa.

Fundusze Europejskie - E-obywatel zintegruje

Docelowo miejscem, poprzez które będzie można korzystać ze wszystkich usług e-administracji, będzie portal
e-obywatel.gov.pl
Jak informuje Anna Streżyńska, ma on docelowo pozwalać na dostęp zarówno do usług e -administracji świadczonych na poziomie krajowym, jak i tych świadczonych przez samorządy lokalne. Portal już działa. Oferuje obecnie 122 usługi, z czego jedynie 25 jest dostępnych online. E- usługi, z których można skorzystać za pośrednictwem portalu e-obywatel, to między innymi sprawdzenie swoich danych w Rejestrze Dowodów Osobistych, zgłoszenie wyjazdu za granicę, uzyskanie odpisu akt stanu cywilnego (urodzenia, zgonu, małżeństwa).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto