Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

I Liceum Ogólnokształcące im. Rodu Leszczyńskich w Lesznie - gimnazjalistom pod rozwagę [ZDJĘCIA]

Anna Szklarska-Meller
I LO im. Rodu Leszczyńskich w Lesznie
I LO im. Rodu Leszczyńskich w Lesznie Anna Szklarska-Meller
I Liceum Ogólnokształcące im. Rodu Leszczyńskich w Lesznie - gimnazjalistom pod rozwagę. W ramach naszego cyklu przedstawiamy kolejną szkołę ponadpodstawową. Tym razem odwiedziliśmy prawdopodobnie najstarsze liceum nie tylko w Lesznie, ale także w Polsce.

I Liceum Ogólnokształcące im. Rodu Leszczyńskich w Lesznie - gimnazjalistom pod rozwagę. W ramach naszego cyklu przedstawiamy kolejną szkołę ponadpodstawową. Tym razem odwiedziliśmy prawdopodobnie najstarsze liceum nie tylko w Lesznie, ale także w Polsce. "Jedynka" wywodzi swój rodowód od założonej w 1555 roku przez Rafała Leszczyńskiego szkoły elementarnej.

W kończącym się właśnie roku szkolnym do I Liceum Ogólnokształcącego w Lesznie uczęszcza 581 uczniów. W każdym roczniku jest po siedem klas o różnych profilach. Większości patronują wyższe uczelnie, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, czy Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Lesznie. Zdawalność matury w LO nie mogłaby być lepsza, wynosi 100%. Liceum jest też laureatem Srebrnej Tarczy w rankingu Perspektyw.

W leszczyńskiej "jedynce" od tego roku szkolnego można uczyć się w klasie o profilu klasyczno-prawnym. Spośród wszystkich chętnych na pierwszy rok nauki przyjętych zostało 17 osób. - Raz w miesiącu każdy uczeń tej klasy odbywa indywidualne zajęcia z nauczycielem, których celem jest przygotowanie projektu naukowego. Najlepsze projekty są prezentowane przed szerszym gremium - mówi Barbara Kochanek, dyrektor I LO w Lesznie.

Zobacz też: III Liceum Ogólnokształcące w Lesznie - gimnazjalistom pod rozwagę [FOTO]

Pierwsze liceum znane jest także jako jedyna szkoła w regionie, która prowadzi program kończący się egzaminem DSD, czyli Deutsches Sprachdiplom. To najwyższy poziom egzaminu językowego organizowanego przez rząd Republiki Federalnej Niemiec jaki można osiągnąć za granicą. Egzamin jest bezpłatny, a jego zdanie to karta atutowa w staraniach o przyjęcie na uczelnie niemieckojęzyczne.

- Bardzo cenię sobie opinie uczniów na temat naszej szkoły. Wielokrotnie powtarzają oni, że tu po prostu da się żyć, że chętnie przychodzą na zajęcia - mówi Barbara Kochanek. - W naszym liceum część nauczycieli stosuje na zajęciach tak zwane ocenianie kształtujące, które moim zdaniem świetnie się sprawdza. Najlepszym dowodem jest to, że uczniowie także od pozostałych nauczycieli domagają się wprowadzenia oceniania kształtującego.

Szkoła to oczywiście nie tylko nauka. W I LO prężnie działa koło turystyczne, dzięki któremu uczniowie zobaczyli wiele ciekawych zakątków świata. Podziwiali już na przykład zorzę polarną, teraz wybierają się na obserwację wielorybów. Uczniowie pierwszego i drugiego LO wspólnie założyli koło fantastyki "Wywerna". W liceum działa również wolontariat, promujący dawstwo krwi, czy szpiku.

"Jedynka" organizuje też konkursy dla uczniów z całego regionu. Dużym zainteresowaniem cieszy się KWOKA, czyli konkurs wiedzy o krajach anglojęzycznych. Jest także Katedra Uczniowska - konkurs na pracę dotyczącą nauk przyrodniczych. Co roku organizowany jest także obóz matematyczny w Szczyrku, który jest połączeniem nauki ze sportem.

LESZNO.NASZEMIASTO.PL NA FACEBOOKU

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto