W Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej W Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej

Do końca roku zatrudnienie w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej wyniesie 40 tys. osób. We wszystkich strefach : 287 tys.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

95 proc. przedsiębiorców działających w specjalnych strefach ekonomicznych poleciłoby takie rozwiązanie innym - wynika z raprotu firmy doradczej KPMG na temat działania specjalnych stref ekonomicznych w kraju. W tym roku strefy obchodzą dwudziestolecie istnienia. W kraju działa ich obecnie czternaście.

Mijający rok był rekordowy dla Specjalnych Stref Ekonomicznych. W okresie od stycznia do czerwca wydanych zostało 438 zezwoleń na prowadzenie działalności, z czego prawie 15 proc. w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.Łączne nakłady inwestycyjne we wszystkich specjalnych strefach ekonomicznych w Polsce w tym roku mogą przekroczyć 100 mld zł.

Inwestorzy mogą liczyć na ulgi podatkowe uzależnione od wielkości firmy. Dla małych przedsiębiorstw w Wielkopolsce pomoc publiczna wynosi 45 proc. kosztów inwestycji lub 2-letnich kosztów pracy, dla średnich 35 proc., a dla dużych do 25 proc. Jednak nie tylko ulgi w podatkach są argumentem, dla którego przedsiębiorcy decydują się na inwestycje w strefach. Inne wskazywane w badaniu wykonanym przez KPMG to korzystne położenie, dogodna sieć transportowa, a także przychylność i aktywne wsparcie ze strony władz centralnych i samorządowych.

Specjalne strefy ekonomiczne zostały powołane, aby pobudzić rozwój gospodarczy. 31 grudnia ubiegłego roku obejmowały powierzchnię 16,2 tys. ha. 61 proc. teego terenu było już zagospodarowane. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów wszystkie będą działały przynajmniej do 31 grudnia 2026 roku.

Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna "INVEST-PARK" jest jedną z największych stref przemysłowych w Polsce. Powołana w 1997 roku WSSE "INVEST-PARK" obejmuje podstrefy zlokalizowane w czterech województwach: dolnośląskim, opolskim, lubuskim i wielkopolskim. Do końca roku zatrudnienie w WSSE "INVEST-PARK" wyniesie 40 tysięcy osób. Oznacza to, że co siódma osoba pracująca w firmach znajdujących się w specjalnych strefach ekonomicznych w kraju pracuje na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

WSSE jest także dobrze oceniania przez działających w niej przedsiębiorców. W badaniu przeprowadzonym przez KPMG oceniali oni działalność stref w kilku aspektach. Brali pod uwagę infrastrukturę, otoczenie biznesowe, jakość współpracy z władzami SSE oraz zasoby ludzkie.
Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna "INVEST-PARK" została wysoko oceniona za współpracę z władzami spółki, czyli usługi wspierające przedsiębiorstwa działające w strefie oraz jakość obsługi inwestora. W skali od 1 do 5 uzyskała wynik 4,23. Natomiast za infrastrukturę, czyli sieć dróg, autostrad i kolei oraz, uzbrojenie terenów - 4,08.

Nieźle, bo na 3,92 zostało ocenione otoczenie biznesowe, czyli bliskość centrów logistycznych, obecność poddostawców, dostępność dodatkowych usług, np. prawnych lub finansowych. Ogólna ocena WSSE wyniosła 4,27. To nieco więcej niż średnia dla stref w kraju, która wynosi 4,2.

Wydarzenia Gospodarcze

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!