Mick O' Hare autor książki "Dlaczego pingwinom nie zamarzają stopy i 114 innych pytań'", stworzył zestaw z pozoru prostych pytań, bo dpowiedzi na nie są już mniej oczywiste.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Mick O' Hare autor książki "Dlaczego pingwinom nie zamarzają stopy i 114 innych pytań'", stworzył zestaw z pozoru prostych pytań, bo dpowiedzi na nie są już mniej oczywiste.
Ta książka to letnia (i nie tylko) alternatywa na zalewającą nas falę mrocznych opowieści, na których czele niezmiennie panuje "królowa wampirów" - Stephenie Meyer autorka powieści: "Przed świtem", "Zmierzch", "Księżyc w nowiu", "Zaćmienie". Popularność cyklu o wampirach napędzają rozmarzone i znudzone prozaicznym życiem nastolatki, które czekają na swojego księcia z bajki i na jego pocałunek, choć zapewne nie pogardziłyby miłością wampira...
Niestety im więcej niezobowiązujących intelektualnie książek, tym więcej krwi nam przy tym ubędzie...

Książka angielskiego pisarza nie mówi wcale o pingwinach stąpających po "lodowej ziemi", co może sugerować tytuł, ich zwyczajach, nie opisuje środowiska życia. Pytanie zawarte w tytule to jedno ze 115 kwestii postawionych specjalistom i pasjonatom przez m.in. czytelników "NewScientist". Odpowiedzieli w prosty, a czasem naukowy i wreszcie humorystyczny sposób. Wyjaśnili to, co często wydaje się być oczywiste, ale takie nie jest, choć rozstrzygane są zagadnienia z życia wzięte. Znajdziemy tu też pytania, które wielokrotnie pojawiają się w naszej głowie, ale wstydzimy się je postawić na forum. Bo kto z nas nie zastanawiał się nigdy, dlaczego jajko jest... jajowate? Z czego to wynika?

"Dlaczego pingwinom nie zamarzają stopy" to książka stworzona w takim samym stylu, jak "Dlaczego woda jest mokra, czyli odpowiedzi na głupie pytania" polskiego autora Jana Rurańskiego, który stawia podobne pytania (np. dlaczego klej klei?), u O'Hare - dlaczego Super Glue nie lepi się do własnej tubki? i stara się dać wyczerpujące odpowiedzi. To obowiązkowa lektura dla ludzi ciekawskich i szukających nawet w wakacje sposobności do wzbogacania wiedzy. Szereg pytań banalnych (dlaczego niebo jest niebieskie?), a czasem niekonwencjonalnych (po co nam linie papilarne?) i odpowiedzi na nie, prowadzą do zaspokojenia ciekawości czytelnika, ale zarazem rodzą nowe kwestie godne rozstrzygnięcia. Książka o jakże intrygującym tytule jest rozrywką idealną na lato w czasie podróży autobusem czy samolotem, a dla osób wyjeżdżających na wakacje z małymi dziećmi może okazać się sposobem lub "obroną" przed eksplozją pytań ze strony milusińskich.

Książka odniosła spektakularny sukces stając się światowym bestsellerem z zapowiedzią kontynuacji pod tytułem "Czy niedźwiedzie polarne czują się samotnie?". Kolejne pytanie skłania do konstruowania odpowiedzi. Tak więc, owszem niedźwiedzie czują się samotnie, a dlaczego? Bo pingwiny, którym nie zamarzają stopy żyją po przeciwnej stronie bieguna...

Mick O'Hare, Dlaczego pingwinom nie zamarzają stopy, Wydawnictwo Insignis, cena 32 zł.


Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!