Widzowie nie tylko oglądali koncert Radiohead, ale też go filmowali i nagrywali dźwięk Widzowie nie tylko oglądali koncert Radiohead, ale też go filmowali i nagrywali dźwięk

Widzowie nie tylko oglądali koncert Radiohead, ale też go filmowali i nagrywali dźwięk (© Grzegorz Dembiński)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

35 tysięcy widzów koncertu „Poznań dla Ziemi” będzie niedługo miało możliwość zdobycia DVD, dokumentującego to wydarzenie. Szkopuł w tym, że nic nie wiedzą o tym... sami Radiohead. Za stworzenie DVD wzięli się bowiem sami fani, którzy – mimo zakazu – wnieśli na Cytadelę kilkadziesiąt kamer.


Dwa dni po koncercie w internecie pojawiła się strona www.radiohead.gu.ma. Jej twórcy – warszawianin Łukasz oraz Maciej z Białegostoku – zaapelowali do fanów Radiohead o przesłanie nagrań filmowych i dźwiękowych z Poznania. Odzew był natychmiastowy.

– Swoje filmy udostępniło nam kilkanaście osób. Nie zależało nam na słabych nagraniach z komórek. Szacujemy, że na Cytadeli było kilkadziesiąt osób z kamerami i aparatami cyfrowymi, które nagrały obraz w wysokiej rozdzielczości – opowiada Łukasz, inicjator akcji, a zarazem... prawnik z dużej warszawskiej firmy informatycznej.

O montażu filmu zaczął myśleć poważnie, gdy w sieci pojawił się też dźwiękowy zapis całego koncertu w całkiem dobrej jakości. Do nagrania przyznał się rosyjski internauta Siergiej.
– To dobre nagranie, ale pojawiły się w nim sprzężenia z telefonów komórkowych. Szukamy innych nagrań – mówi Łukasz, który jest świadom, że korzysta z materiałów, powstałych w wyniku złamania zakazu filmowania i nagrywania koncertu.

– To nie jest konkurencja dla oficjalnych nagrań koncertowych zespołu. Nasz film nie będzie sprzedawany, udostępnimy go w sieci za darmo. Myślę, że będzie miał wartość tylko dla tych, którzy 25 sierpnia byli w Poznaniu – uważa Łukasz. Twierdzi, że o swym pomyśle poinformował zespół, wysyłając wiadomość na adres kontaktowy zespołu. Na razie nie doczekał się odpowiedzi.
– Fundacja Malta nie będzie komentować tej akcji – usłyszeliśmy od rzecznika prasowego koncertu Anny Nowaczyk. Trudno się dziwić: organizatorzy odpowiadali także za uniemożliwienie nieautoryzowanego zapisu koncertu. – Z prawnego punktu widzenia sytuacja nie jest dla mnie jasna. Ale to miłe, że fani utrwalili superkoncert w supermieście – komentuje Łukasz Goździor, dyrektor Biura Promocji Miasta Poznania. Na organizację występu Poznań wyłożył 3 miliony złotych.

Praktyka publikacji nieautoryzowanych nagrań z koncertów jest dziś powszechna dzięki serwisowi YouTube, ale tworzenie DVD z połączonym zapisem z wielu źródeł to polska specjalność. W 2005 roku w ten sam sposób udokumentowano chorzowski występ U2 – płytę oglądał sam Bono i nie podjął kroków prawnych. Pytanie, czy równie tolerancyjni okażą się Radiohead?

O DVD z koncertu Radiohead i słynnych bootlegach czytaj na naszych łamach w piątkowym „Magazynie”

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!