Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Leszno: Do końca roku pułk ma zostać rozformowany

Daniel Andruszkiewicz
Przeciwlotnicy uczcili 66. rocznicę wejścia pułku do boju
Przeciwlotnicy uczcili 66. rocznicę wejścia pułku do boju FOT. DANIEL ANDRUSZKIEWICZ
W sobotnie przedpołudnie plac ratuszowy należał do żołnierzy miejscowego garnizonu. Mundurowi z 69. Leszczyńskiego Pułku Przeciwlotniczego im. Stefana Grota-Roweckiego obchodzili swoje święto.

Był uroczysty apel i wręczanie odznaczeń, ale z pewnością nie było radości. To bowiem ostatnie święto tej formacji, gdyż w ramach przekształceń zachodzących w polskiej armii, do końca tego roku jednostka ma zostać połączona z 4. Zielonogórskim Pułkiem Przeciwlotniczym stacjonującym w Czerwieńsku.

Leszczyńscy przeciwlotnicy tradycyjnie w dniu 16 kwietnia świętują wejście pułku do boju nad Nysą Łużycką w 1945 roku. W sobotę minęło 66 lat od czasu, gdy żołnierze miejscowego garnizonu brali zbrojny udział w Kampanii Berlińskiej.

– W ubiegłym roku świętowaliśmy skromnie z uwagi na katastrofę smoleńską, w której zginął między innymi prezydent, a także nasz dowódca, generał broni Tadeusz Buk – mówił płk Marek Śmietana, dowódca leszczyńskiej jednostki.

Podczas sobotniej uroczystej zbiórki pododdziałów także nie dało się wyczuć szczególnego entuzjazmu. Do końca roku 69. Leszczyński Pułk Przeciwlotniczy zostanie rozformowany, podobnie jak 4. Zielonogórski Pułk Przeciwlotniczy z Czerwińska. Obie jednostki mają być połączone i utworzą 4. Pułk Przeciwlotniczy im. Stefana Grota-Roweckiego, którego dowództwo oraz dwie dywizje będą zlokalizowane w Czerwieńsku, dwie pozostaną także w Lesznie.

– To ostatnie święto naszej jednostki w obecnych strukturach. Pomimo tych zmian organizacyjnych mamy nadzieję, że w dalszym ciągu będziemy mogli kultywować nasze tradycje – mówił Śmietana.

Podobne przekonanie wyraził obecny na sobotniej uroczystości generał Mirosław Różański, dowódca 11. Lubuskiej Kawalerii Pancernej.
– To ostatnia zbiórka, ale nie oznacza śmierci pułku. Będzie on nadal żył, a w garnizonie będą stacjonowały wysoce wyspecjalizowane i profesjonalne wojska – zapewniał Różański.

Po przemówieniach dowódców kilkunastu żołnierzy otrzymało odznaki honorowe za zasługi dla pułku. Wojskowi zostali także wyróżnieni przez władze miasta i powiatu leszczyńskiego za działalność kulturową oraz edukacyjną i społeczną.

– Ciężko przeżywać takie chwile. Z pewnością będziemy wspierać pułk i pomagać w kultywowaniu jego tradycji – mówił prezydent Tomasz Malepszy.
Gdy zakończyła się oficjalna część zbiórki, mieszkańcy mogli skosztować żołnierskiej grochówki oraz chleba, który powstał w garnizonowej piekarni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gostyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto