Leszno ma od niedzieli (26 maja) Bazylikę Mniejszą - dziś odbyły się oficjalne uroczystości związane z wyniesieniem do tej rangi kolegiaty św. Mikołaja. To historyczny czas nie tylko dla miasta, ale dla całego regionu. Leszczyńska bazylika jest czwartą tego typu świątynią w województwie wielkopolskim.

Do tej pory rangą bazyliki poszczycić mogły się katedra i fara w Poznaniu, a także świątynia filipinów na Świętej Górze w Gostyniu. Teraz dostąpiła tego zaszczytu również leszczyńska kolegiata.

Zobacz też: Obchody Wielkopolskiego Święta Ludowego w Lesznie - GALERIA

Uroczystości związane z wyniesieniem świątyni rozpoczęły się o godzinie 12.30, kiedy to na rynku zebrały się tłumy mieszkańców. Tonu uroczystości nadawała Orkiestra Dęta Miasta Leszna, a ze schodów ratusza do zebranych przemawiał prezydent Tomasz Malepszy oraz arcybiskup metropolita poznański Stanisław Gądecki.

- Nie sądziłem, że dożyję tego dnia. Radość i zarazem chwała są przeogromne. Z ogromną wdzięcznością i podziękowaniem zwracamy się do arcybiskupa za to, że zwrócił się do Ojca Świętego z prośbą o wyniesienie naszej kolegiaty do rangi bazyliki. To wzmacnia naszego ducha i dążenie do czynienia dobra - mówił Tomasz Malepszy.

Arcybiskup Gądecki przyznał, że to największe wyróżnienie, jakie może otrzymać świątynia katolicka, która szczególnie wyróżnia się pod względem wartości historycznej. Po przemowach zebrani goście i mieszkańcy ruszyli w stronę kolegiaty. Tam arcybiskup poświęcił świątynię, a podczas mszy ogłosił decyzję papieża Benedykta XVI wynoszącą kościół do rangi Bazyliki Mniejszej.

Papież Benedykt XVI podpisał odpowiedni dekret w lutym, tydzień przed odejściem na emeryturę. Przez niemal rok zabiegał o to sam arcybiskup Gądecki, a w staraniach tych pośredniczył Episkopat Polski. Zasług nie można odmówić również proboszczowi parafii św. Mikołaja w Lesznie ks. prałatowi Janowi Majchrzakowi, który to całą sprawę zapoczątkował zwracając się do metropolity poznańskiego z prośbą o wystąpienie do Ojca Świętego.

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!