Leszno: MPWiK wprowadza podwyżki. Woda i odprowadzanie ścieków idą w górę o prawie cztery procent

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lesznie podnosi stawki za wodę i odprowadzenie ścieków. Ceny pójdą w górę o niespełna cztery procent. Na ostatniej sesji dyskutowali o tym radni, ale ich głos i tak nie był decyzyjny w tej sprawie, bo miejska spółka nie potrzebuje przyzwolenia samorządu, by ustalać wysokość opłat.

Radni PO wstrzymali się od głosu
Masz zdjęcie do tego tematu? Wyślij

Radni PO wstrzymali się od głosu. (© fot. Daniel Andruszkiewicz)

Już przed czwartkową sesją wiadomym było, że projekt nowych taryf złożony przez MPWiK spotka się z krytyką części rady. Samorządowcy z klubu Prawa i Sprawiedliwości zapowiadali, że będą przeciwni podwyżkom. Uważają, że pieniędzy spółka powinna szukać gdzie indziej, niż w kieszeniach mieszkańców.

Zobacz też: Gruba Kaśka będzie remontowana - ZDJĘCIA

- MPWiK jest w Lesznie monopolistą i choćby z tego powodu zakład powinien szczególnie nas interesować. To zarząd spółki podejmuje decyzje co do cen, a rada może je tylko opiniować. Uważamy, że pieniędzy spółka powinna szukać u siebie, a nie u mieszkańców. W latach 2005 - 2012 na same szkolenia i doradztwo wydano tam 388 tysięcy złotych, a za system komputerowy w 2008 roku zapłacono około miliona złotych. Mam dwie oferty za taki sam system. Jedna opiewa na 52 tysiące, a druga na 60 tysięcy złotych. Wnioski nasuwają się same - mówił Sławomir Szczot, szef klubu PiS.


ZOBACZ TEŻ: Konkurs plastyczny z okazji Dni Otwartych MPWiK - GALERIA


Wtórowała mu radna Stefania Ratajczak, która dopytywała, czy prawdą jest, że każdy z pięciu członków rady nadzorczej wodociągów zarabia miesięcznie więcej niż wynosi średnia płaca w kraju, czyli około 1,6 tysiąca złotych.
∨ Czytaj dalej

W odpowiedzi Magdalena Kosik-Włodarczyk (dyrektor finansowy MPWiK) stwierdziła, że nie jest upoważniona do podawania takich informacji.

Radni PiS pokusili się nawet o analizę cen wody i ścieków w całym regionie. Sprawdzili ile płacą mieszkańcy Rawicza, Gostynia i Kościana. Z przedstawionych przez przewodniczącego Szczota danych wynikało, że najtaniej jest w Gostyniu, gdzie metr sześcienny kosztuje 7,27 złotego, nieco drożej jest w Kościania gdzie mieszkańcy płacą 7,93 złotego, dalej Rawicz z cenami na poziomie 13,57 złotego, a na końcu listy znajduje się Leszno z kwotę 17,08 złotego za każdy metr sześcienny.

- To kuriozalne, bo nawet jeśli nie zużyjemy ani jednego metra wody, to i tak zapłacimy około 9 złotych za tak zwane opłaty dodatkowe. W wielu miastach takich opłat po prostu nie ma - mówił Szczot.

Takie przedstawienie danych rozbawiło radnych Lewicy.

- Rozmawiamy o wodzie, a pan robi wodę z mózgów mieszkańcom. Żongluje pan liczbami - mówił przewodniczący Wojciech Rajewski (SLD).

W obronie zakładu stanął także radny PO Piotr Więckowiak.

- Spółka nie jest dotowana z budżetu, bo całkiem dobrze sobie radzi. Szkoda, że nie zadał pan sobie trochę więcej trudu i nie sprawdził, jak wielkie środki MPWiK przeznacza na inwestycje. Modernizuje sieci, z których korzystają wszyscy mieszkańcy - zauważył.

Ostatecznie radni Platformy Obywatelskiej wstrzymali się od głosu. W uzasadnieniu tej decyzji zwracali uwagę właśnie na to, że sytuacja ekonomiczna spółki jest bardzo dobra. Na tyle dobra, że przedsiębiorstwo nie musi korzystać z dotacji miasta na finansowanie swojej działalności, a przy tym rokrocznie prowadzi wielomilionowe inwestycje.

- Uchwała kolejny raz bije po kieszeniach mieszkańców. Może przedsiębiorstwo powinno próbować iść w innym kierunku. Wiemy, że nie mamy wpływu na stawki, ale przez swoje stanowisko chcemy pokazać mieszkańcom, że podwyżek tych nie akceptujemy - mówiła Barbara Mroczkowska, szefowa klubu PO.

Radni Gospodarnych dla Leszna oraz Sojuszu Lewicy Demokratycznej głosowali za podwyżkami. Nowe taryfy wejdą w życie z dniem pierwszego maja. Cena za metr sześcienny wody wzrośnie o 0,10 złotego (z kwoty 2,88 zł na 2,98 zł, czyli o 3,47 procent), a cena przyjęcia metra sześciennego ścieków wzrośnie o 0,18 złotego (z kwoty 4,59 zł na 4,77 zł, czyli o 3,92 procent). Łącznie cena netto metra sześciennego wody i ścieków zmienia się z 7,47 zł na 7,75 zł, czyli o 3,75 procent.

Komentarze (0)

avatar

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

Wybierz kategorię