Nowe telewizory są już przystosowane do cyfrowego sygnału Nowe telewizory są już przystosowane do cyfrowego sygnału

Nowe telewizory są już przystosowane do cyfrowego sygnału (© KATARZYNA PROKUSKA / POLSKAPRESSE)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Od dzisiaj za pomocą odbiornika satelitarnego, a od końca września za pomocą zwykłej anteny Polacy będą mogli odbierać niemal wszystkie programy TVP, TVN czy Polsat w jakości cyfrowej.

Jednak większość widzów będzie raczej czekać na 30 września, kiedy powinna rozpocząć się emisja naziemnej telewizji cyfrowej. W praktyce będzie to oznaczać, że przy niewielkich wydatkach poprawi się jakość oglądanych przez nas programów.

Jeszcze więcej powodów do radości mogą mieć mieszkańcy Wielkopolski. Z nadajnika w Śremie firma Elmitel już emituje próbny sygnał telewizji o jakości cyfrowej. Jego zasięg pokrywa znaczną część województwa wielkopolskiego. Zatem już teraz mieszkańcy Poznania, Środy Wielkopolskiej, czy nawet Rawicza mogą oglądać taką telewizję. Niestety, próbny sygnał nie dociera do odleglejszych terenów regionu, m.in. do Ostrowa Wlkp., Kalisza, Konina, czy Piły.

Do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej niezbędny jest specjalny dekoder. W Polsce „cyfrę” można oglądać tylko w standardzie MPEG-4, więc jeśli ktoś kupił dekoder lub telewizor w jednym z krajów Europy Zachodniej może mieć kłopot z normalnym odbiorem naziemnej „cyfry”. Tam jest bowiem standardem MPEG-2.
W nowych telewizorach sprzedawanych w Polsce odpowiedni dekoder jest już wbudowany w odbiornik, nie trzeba więc robić żadnych dodatkowych zakupów.

Nie oznacza to jednak, że telewizory z kilku, a nawet kilkunastoletnim stażem będą zupełnie bezużyteczne. Dla starszych telewizorów konieczne jest zakupienie zewnętrznego urządzenia, swego rodzaju „przejściówki”. – Urządzenie podłącza się między anteną a gniazdem telewizyjnym – wyjaśnia Maciej Konieczka z jednego ze sklepów RTV. Zakup odpowiedniego dekodera to obecnie wydatek około 200 złotych.


Więcej w dzisiejszym wydaniu Polska Głos Wielkopolski, lub www.prasa24.pl

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

afganka (gość)

jestem osobą niepełnosprawną na wózku i dotąd zgodnie zobowiązyjącym przepisem nie placiłam[obojętnie ile odbiorników TV czy radio abonamentu.A jak to będzie wyglądać gdy będzie "cyfrowa"?.Przy mojej emeryturze będzie to spory wydatek. DZIĘKUJĘ za ODPOWIEDŹ.afganka.