Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stres: jak wpływa na nasze decyzje?

abcZdrowie.pl
by Sara. Nel / CC By 2.0 (flickr)
Stres to nieodłączny element życia współczesnego człowieka. Zobacz, w jaki sposób może wpłynąć na podejmowane decyzje.

Codzienne wyzwania, niezliczona ilość obowiązków i ciągły pośpiech sprawiają, że stres stał się nieodłącznym elementem naszego życia. Doświadczany w odpowiednich ilościach może mieć pozytywny wpływ na nasz organizm, jednak długotrwałe narażenie na oddziaływanie stresu zaburza prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Cierpi zarówno sfera fizyczna, jak i psychiczna. Czy wiesz, w jaki sposób stres może wpływać na podejmowane przez nasz decyzje?

Wpływ stresu na organizm

Zapewne każdy z nas doświadczył sytuacji, w której silne emocje, związane np. z koniecznością wystąpienia przed szeroką publiką czy ważnym egzaminem, wywołały przyspieszone bicie serca i pocenie się dłoni. Odczucia te wywołane są wzrostem poziomu hormonu stresu, czyli kortyzolu, przy jednoczesnym obniżeniu poziomu serotoniny i dopaminy. Substancje te pełnią ważną rolę – przekazują informacje pomiędzy neuronami a ośrodkowym układem nerwowym. Zaburzenie tego procesu niekorzystnie wpływa na nasz organizm, co potęguje często niewłaściwa dieta lub używki w postaci alkoholu czy papierosów. Stres wywoływać może szereg innych przykrych dolegliwości, takich jak choćby silne bóle głowy, przyspieszony oddech, tiki nerwowe, kołatanie serca, drżenie rąk, uczucie suchości w gardle czy trudności z koncentracją. Osłabiony organizm jest zdecydowanie mniej odporny na oddziaływanie szkodliwych czynników, stąd łatwiej o przeziębienie czy grypę.

Zaburzenia somatyczne pociągają za sobą problemy natury psychicznej. Pogarsza się nasze samopoczucie,pojawić się mogą zachowania agresywne. Stajemy się nadpobudliwi i apatyczni. Osoby wystawione na długotrwałe działanie stresu narażone są na wystąpienie depresji. Długotrwałe napięcie emocjonalne wywołuje frustrację oraz tłumiony gniew, któremu towarzyszy często silna obawa przed odrzuceniem. Do innych objawów depresyjnych zaliczyć można notoryczne poczucie pustki i beznadziejności, wycofanie i izolację, brak motywacji do podejmowania działań, zaburzenia snu i apetytu, tendencję do płaczu i brak energii.

Stres a podejmowanie decyzji

Wyniki badań prowadzonych przez „Current Directions in Psychological Science” pokazują, że stres w znacznym stopniu wpływa na podejmowane przez nas decyzje. Okazuje się, że napięcie tego typu odczuwane w sytuacji decyzyjnej sprawia, że częściej dostrzegamy pozytywne strony możliwych rezultatów, koncentrujemy się na tym, co korzystne. Jednocześnie jednak możemy bagatelizować ujemne aspekty danego postanowienia. Wyjaśnia to podatność osób narażonych na stres na uzależnienia. Nie licząc się z konsekwencjami, doceniają jedynie chwilową poprawę nastroju związaną np. z wypiciem alkoholu. Zaburzona zostaje umiejętność kontrolowania potrzeb, zachowania zaczyna regulować obietnica nagrody. Dlatego też nie warto rozważać np. zmiany stanowiska, mając świadomość, że decyzja podejmowana będzie w sytuacji stresogennej. Skuszeni obietnicą wyższych zarobków możemy nie zauważyć np. istotnych wad ewentualnego pracodawcy.

Odczuwanie stresu wiąże się ponadto ze skłonnościami do podejmowania ryzyka. W przypadku mężczyzn zdecydowanie wzrasta gotowość do tego typu niebezpiecznych zachowań, panie natomiast stają się nadmiernie przezorne.

Istnieje wiele sposobów na walkę ze stresem. Przede wszystkim musimy poznać samych siebie i rozpoznać nasze mechanizmy obronne. Ważne jest także wsparcie bliskich nam osób, świadomość, że nie jesteśmy sami. Nie można zapominać o roli regularnych ćwiczeń, odpowiedniej diecie czy wystarczającej ilości snu. Jeżeli to zawiedzie, warto skorzystać z psychoterapii.

Wsparcie redakcyjne od:

od 12 lat
Wideo

echodnia Ksiądz Łukasz Zygmunt o Triduum Paschalnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto