Urodziny Ratusza w Lesznie. Imprezę tę wymyślił i wdrożył były już radny dr Marcin Błaszkowski, który znalazł pierwszą literacką wzmiankę o ratuszu w kazaniu ewangelickiego duchownego Johanna Heermanna. Datowane jest ono na 5 lutego w 1642. W sobotę w ratuszu odbyła się konferencja naukowa, podczas której wysłuchać można było prof. dr hab. Stanisława Sierpowskiego (Historiografia Leszna ostatnich lat i miejsce ,,Myśli budujących” Johanna Heermanna w jej kontekście), prof. UŚ dr hab. Zbigniewa Kadłubka (Transgraniczność Johanna Heermanna), dr Marcina Błaszkowskiego (Jakie pytania stawia teraźniejszość ,,Myślom budującym” Johanna Heermanna oraz Tablica pamiątkowa Johanna Heermanna w Lesznie: historia i wymiar kulturowy), a także dr hab. Mirona Urbaniaka (Niezrealizowane plany wyburzenia ratusza w Lesznie). Po wystąpieniach skosztować można było urodzinowego tortu, a także zwiedzić gmach z przewodnikiem. Tegoroczne święto połączone było z publikacją książki Marcina Błaszkowskiego. To przekład z opracowaniem naukowym kazania Johanna Heermanna pt. „Myśli Budujące”. Wstęp do tego dzieła napisał proboszcz leszczyńskiej parafii ewangelickiej ks. Waldemar Gabryś. Wydawcą książki oraz organizatorem Urodzin Ratusza jest Miasto Leszno.

Komentarze (3)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

DAN (??)

Dodałem informacje dla Pana/i wygody. W ostatnich dniach pisaliśmy o urodzinach ratusza kilkakrotnie, wymieniając przy tym program, mówców, kontekst itp., itd.
Galeria zdjęciowa z danego wydarzenia okraszona jest zwykle krótką informacją, na którą składają się takie czynniki jak czas, miejsce, czy geneza.
Zmieniłem tę zasadę z uwagi na wyraźną "prośbę" autora/ki komentarza. Gwoli wyjaśnienia - zdaje się, że nikt nie kwestionuje daty powstania ratusza... a rocznica związana jest z pierwszą literacką wzmianką. Tak, ratusz już wtedy stał na swoim miejscu.
Religię zostawmy proszę na boku ;)
Pozdrawiam.

?? (gość)

Szanowny Panie Dziennikarzu, nie można było wymienić od razu tych wszystkich osób uczestniczących w uroczystościach!. A nie "Piać peamow na cześć p. Marcina Błaszkowskiego"? Nie tylko On zajmuje się historią miasta Leszna, a na pewno jego wizja jest zbyt stronnicza do jednej narodowości i wiary z nią związanej. Ciekawe jest kwestionowanie daty uwiecznionej przez budowniczych z zapiskami pastora Johann'a Heermann'a, który opisuje już istniejący ratusz. Coś tutaj brakuje mi opini historyka, bo ć Pan Marcin Błaszkowski doktor dermatologii jest bardziej kulturoznawcą religii protestanckiej niż historykiem.

?? (gość)

Rzetelność dziennikarska „najwyższego lotu” – może jednak kilka słów o osobach które miały również wystąpienia!