18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wiatraki w Osiecznej siedzibą Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa. Zachęcamy do zwiedzania! [ZDJĘCIA]

Daniel Andruszkiewicz
Wiatraki w Osiecznej są siedzibą Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa. Zachęcamy do zwiedzania tych zabytkowych koźlaków.
Wiatraki w Osiecznej są siedzibą Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa. Zachęcamy do zwiedzania tych zabytkowych koźlaków. fot.Daniel Andruszkiewicz
Wiatraki w Osiecznej i działające w nich Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa cieszą się coraz większą popularnością wśród turystów. Nic dziwnego, to jedyny taki kompleks w Polsce, gdzie w jednym miejscu zachowały się aż trzy koźlaki, które wzniesiono w XVIII wieku. Zachęcamy do ich zwiedzania!

Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej działa bardzo prężnie, co chwilę pojawiają się w nim nowe eksponaty, a odwiedza je także coraz więcej turystów. Wiatraki w Osiecznej stały się siedzibą muzeum we wrześniu ubiegłego roku. Wcześniej, przez niespełna 10 lat, funkcjonowało ono w wiatraku ,,Józef” w pobliskiej Rydzynie.

Dyrektorem Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa i opiekunem koźlaków jest Jarosław Jankowski, który zajmuje się renowacją tego typu zabytków, a także badaniem ich historii i ratowaniem od zapomnienia. Wiatraki stojące na wzgórzu w Osiecznej (przy trasie Leszno - Śrem), to Franciszek, Józef Adam oraz Leon. Powstały w 1729, 1761 oraz 1763 roku.

- Sprzyjające warunki geograficzne i klimatyczna sprawiły, że wiatraki w Osiecznej wznoszono na wzgórzach okalających to miasteczko, z dala od miejskich zabudowań. W XVIII wieku stało tu w sumie dwanaście koźlaków. Do dziś zachowały się trzy - mówi Marek Jankowski, syn Pana Jarosława, który pomaga mu prowadzić Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa. - Obecnie to jedyne takie miejsce w Polsce, gdzie aż trzy zabytkowe wiatraki stoją tak blisko siebie od początku swojego istnienia - dodaje Jankowski.

Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa można zwiedzać od 15 czerwca do 31 września codziennie w godzinach od 9.00 do 20.00. W pozostałych miesiącach wizytę trzeba zapowiedzieć (pod numerami telefonów 601-567-032 lub 601-809-032). Umówić można się także na nocne zwiedzanie. Każdy turysta lub grupa zwiedzi wiatraki w Osiecznej w towarzystwie kustosza. W jednym z koźlaków zgromadzono pokaźną ilość eksponatów związanych głównie z rolnictwem i młynarstwem.

- Chcemy pokazać ludziom, jak dawniej się żyło, jak się pracowało. Wychodzimy z założenia, że im bogatsze są nasze zbiory, tym bardziej wiarygodni stajemy się jako placówka muzealna - tłumaczy Marek Jankowski z Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej.

Poza samymi wiatrakami do dyspozycji zwiedzających jest przestronny parking i dość spora łąka, gdzie z powodzeniem można urządzić sobie piknik.

- Organizujemy także lekcje historii, plenery malarskie, czy rzeźbiarskie. Serdecznie zapraszamy - zachęca Jankowski.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto