Wyniki wyborów w Lesznie Wyniki wyborów w Lesznie

Wyniki wyborów w Lesznie - ŁUKASZ BOROWIAK um@leszno.pl, tel. (0-65) 529-81-10 Urzędem pokieruje po raz pierwszy, w II turze wyborów pokonał poprzedniego prezydenta. Ma 39 lat, z wykształcenia jest ekonomistą (gospodarka przestrzenna). Do niedawna działacz PO. W 2006 i 2010 wybierany do Rady Miejskiej. W 2007 roku bez powodzenia ubiegał się o miejsce w Sejmie. Trzy lata później zastąpił na Wiejskiej Jarosława Urbaniaka, który został prezydentem Ostrowa Wlkp. W 2011 r. uzyskał mandat poselski już w wyniku wyborów. Deklaruje, że będzie budował miasto obywatelskie, życzliwe dla przedsiębiorców i mieszkańców. Podczas kampanii obiecywał inwestycje strukturalne m.in. dokończenie budowy krytego lodowiska i pozyskanie unijnych pieniędzy na pas startowy dla małych i średnich samolotów. Zapowiadał stworzenie centrum wolontariatu i wdrożenie "Programu Aktywności Lokalnej" (© archiwum polskapresse)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Wyniki wyborów w Lesznie przyniosły niespodzianki. To właśnie w tutejszym samorządzie doszło do największej zmiany od kilkunastu lat.

Lewica, która niepodzielnie rządziła miastem przeszła teraz do opozycji. Wybory na prezydenta miasta przegrał również Tomasz Malepszy, który piastował ten urząd już od 16 lat.

Wyniki wyborów w Lesznie były niespodzianką


Jeszcze przed listopadową pierwszą turą wydawał się zdecydowanym faworytem do kolejnego zwycięstwa w wyścigu o fotel prezydenta miasta. Rewelacją wyborów okazał się jednak nowo powstały komitet PL 18.
Łącznie o fotel prezydenta ubiegało się czterech kandydatów.

Prócz Malepszego, który startował pod szyldem Lewicy dla Leszna do rywalizacji zgłosili się kandydat Platformy Obywatelskiej - Tadeusz Pawlaczyk (emerytowany generał policji i przewodniczący rady w poprzedniej kadencji), młody przedsiębiorca Adam Kośmider, który wcześniej z samorządem nie miał nic wspólnego, a reprezentował Prawo i Sprawiedliwość oraz Łukasz Borowiak - poseł Platformy.

Początkowo to właśnie ostatni z nich miał być kandydatem Platformy, ale wewnątrzpartyjna wojna sprawiła, że ostatecznie wystartował pod szyldem własnego komitetu i stracił miejsce w partii.

I to właśnie on okazał się największym zwycięzcą wyborów w Lesznie. W pierwszej turze uzyskał bowiem 48 procent głosów, wyprzedzając Malepszego. W drugiej turze, która odbyła się 30 listopada, potwierdził swoją dominację uzyskując 63,86 procent głosów.

Były już prezydent musi się teraz zadowolić miejscem w radzie. Kandydaci z jego listy uzyskali zresztą największą liczbę głosów, ale za sprawą obowiązującej ordynacji uzyskali zaledwie sześć mandatów.

Ostatecznie więc wyniki wyborów w Lesznie wyglądają następująco: wybory do rady miasta w Lesznie wygrał PiS (ta partia zdobyła 7 mandatów). Platforma i komitet PL 18 mają zaś po pięciu przedstawicieli. Pierwsza sesja mogłaby wskazywać, że trzy ostatnie ugrupowania skłonne są ze sobą współpracować. Ich kandydaci zajęli bowiem wszystkie miejsca w prezydium rady.

Zostaw e-mail, a my dostarczymy Ci najświeższych informacji


Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!