MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Leszno. Ratusz coraz piękniejszy. Do nowej elewacji dochodzą piękne zdobienia [ZDJĘCIA]

Michał Wiśniewski
Michał Wiśniewski
Repliki zabytkowych tablic historycznych pojawiły się na wschodniej elewacji odnowionego leszczyńskiego ratusza. Kopie z piaskowca wykonał artysta rzeźbiarz Michał Niedźwiedź z Rogoźna. Zabytek w sercu starówki prezentuje się znakomicie i niebawem zakończy się jego remont.

Zachodnia część ratusza jest już w pełni odsłonięta, a na wschodniej wciąż toczą się prace. To między innymi prezentacje replik zabytkowych tablic.

Jest to zespół tablic fundacyjnych ratusza z 1639 r. Największa, z herbem Wieniawa powyżej, przypomina Bogusława Leszczyńskiego. Łacińska inskrypcja w tłumaczeniu na język polski brzmi - BOGUSŁAW HRABIA (PAN) NA LESZNIE WOJEWODZIC BEŁZKI I DWORZANIN SWIETEJ KROLEWSKIEJ MOŚCI – tłumaczy Maciej Urban, miejski konserwator zabytków w Lesznie.

Tablica wykonana jest z alabastru i pierwotnie być może znajdowała się we wnętrzu budynku, lub w osłonietym portalu. Materiał, z którego ją wykonano jest podatny na niszczące działanie wilgoci. Tłumaczy to zniszczenia samego herbu Wieniawa. Z tego powodu oryginały po konserwacji nie powróciły już na zewnątrz.

Kim był Bogusław Leszczyński? Konserwator Maciej Urban przypomina, że należał do najwybitniejszych ludzi swojej epoki. Został później m.in. starostą generalnym wielkopolskim, senatorem i podkanclerzym koronnym. To on organizował zbiórkę pieniędzy na wojsko, które stoczyło zwyciężyła bitwę pod Beresteczkiem w 1651 r. Karierę zaczynał jednak w Lesznie.

Pozostałe dwie tablice z inskrypcjami też były wykonane w tym samym czasie z alabastru. - Podczas ich konserwacji znaleziono małe drobinki złota, dlatego zdecydowaliśmy się na pozłocenia samych liter – dodaje Maciej Urban.

Jedna z tablic odwołuje się prawdopodobnie do samych budowniczych. Z drugą nie ma problemu ICL 1639. Instruxit Civitas Lesnensis - czyli - zlecili wykonanie (ufundowali i wznieśli) obywatele Leszna.
Na wschodniej ścianie znalazł się też herb Leszna w manierystycznej oprawie z pierwszej połowy XVII wieku wykonany z piaskowca.

Tablice umieszczono w tym samym miejscu, w którym były przed zdjęciem w latach dziewięćdziesiątych. Jak tłumaczy Maciej Urban, obecny wygląd barokowo-klasycystyczny ratusza jest znacznie późniejszy niż same tablice, bo pochodzi z przełomu XVIII/ XIX w. po pożarze z 1790 r.

Pozostałe dwie tablice pochodzą z 1738 roku. Jedna to AJ Sułkowskiego i jego żony - wystawiona po przejęciu Leszna. Druga z personifikacją Justizi - bogini sprawiedliwości z wagą. W leszczyńskim ratuszu przed laty działał bowiem sąd.

- Tablica Sułkowskiego z piaskowca jest w doskonałym stanie po konserwacji. Zdecydowaliśmy się wykonać na tablicach tylko pozłotę z 24 - karatowego złota, bo nie ma pewności, czy były polichromowane w kolorach – dodaje M. Urban.

Zdaniem ekspertów taki wygląd tablic doskonale koresponduje z nowym zegarem na wieży, także ozdobionym złoceniami.

od 16 lat
Wideo

Ceny warzyw i owoców w maju

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto