MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Leszno. Szkoły podstawowe nr 5 i 10 oraz I LO realizowały wspólny projekt [ZDJĘCIA]

Anna Maćkowiak
Anna Maćkowiak
W auli I Liceum Ogólnokształcącego w Lesznie podsumowano projekt pod hasłem "Deutsch für die Zukunft" ("Niemiecki na przyszłość"). Realizowały go trzy placówki: I LO oraz dwie szkoły podstawowe: nr 5 i 10. W zajęciach z języka niemieckiego przez kilka miesięcy uczestniczył wolontariusz z Niemiec - Leonardo.

Jak podkreślała podczas spotkania Barbara Kochanek, dyrektorka I Liceum Ogólnokształcącego im. Rodu Leszczyńskich w Lesznie, "jedynka" od ponad dwudziestu lat uczestniczy w programie DSD. Placówka była jedną z pierwszych szkół w Polsce, które zostały włączone do tego programu.

- Egzamin DSD II odbywa się w naszej szkole już 24 raz - podkreśla Barbara Kochanek.

Gdy postały gimnazja, ówczesny dyrektor I LO Marek Wein oraz dyrektor gimnazjalnej "piątki" wpadli na pomysł, by rozszerzyć formułę i już na wcześniejszym etapie edukacyjnym przygotować młodzież do intensywnej nauki języka niemieckiego w I LO. Gdy gimnazja wygaszony, pojawiła się idea, by tę współpracę przenieść na grunt szkół podstawowych.

- Dlaczego jest tak bardzo konieczne, by nauka języka niemieckiego rozpoczynała się już w szkole podstawowej? Dlatego, że nauka języka to proces i nie sposób w czasie czterech lat liceum od zera przygotować uczniów do egzaminu Deutsches Sprachdiplom na poziomie II, co znajduje się jeszcze krok wyżej niż matura rozszerzona z języka niemieckiego - mówiła Barbara Kochanek. - Wymaga to pracy i poświęcenia, ale korzyści są nie do przecenienia. W tej chwili posługiwanie się jednym językiem obcym - angielskim - jest na porządku dziennym, ale biegłe posługiwanie się dwoma języka to - mówiąc kolokwialnie - "przebitka".

Po DSD II uczniowie mogą bez problemu iść na studia tam, gdzie wykładowym językiem jest niemiecki. Poza tym posiadacze dwóch certyfikatów językowych nie mają problemów ze znalezieniem pracy.

Projekt "Deutsch für die Zukunft" zawitał do leszczyńskich szkół z inicjatywy Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz niemieckiej komisji UNESCO.

- Wygląda to w ten sposób, że młodzi ludzie, świeżo upieczeni maturzyści aplikują o miejsca w gronie trzystu ambasadorów, którzy rozsyłani są na cały świat, by promować kulturę oraz język niemiecki. Wśród trzystu placówek jesteśmy również my - przyznała Jadwiga Hemmerling, nauczycielka języka niemieckiego w I LO w Lesznie.

Cenne są spotkanie podczas lekcji, ale też poza nimi. Młodzież ma okazję pracować z native speakerem, co polskich placówek nic nie kosztuje, ponieważ całość finansuje strona niemiecka.

W I LO intensywna nauka języka niemieckiego realizowana jest już od dawna. Spore doświadczenie ma w tym zakresie również SP nr 5 (wcześniej gimnazjum nr 5). "Najmłodsza" jest innowacja realizowana w SP nr 10, gdzie zajęcia z uczniami prowadzi germanistka Anna Nowak-Fiszer.

Podczas czwartkowego (13 II), w którym uczestniczyli uczniowie trzech wspomnianych szkół, nauczyciele oraz rodzice, podsumowano projekt, młodzież miała okazję wziąć udział w quizie poprowadzonym przez Leonardo oraz podziękować mu za prowadzone zajęcia. Była też wspólna fotografia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO PO HOLANDII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto