Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stadionu Sandecji jeszcze nie ma, a już trzeba płacić setki tysięcy za pielęgnację murawy. Jakie będą pozostałe koszty utrzymania?

Klaudia Kulak
Klaudia Kulak
Radni podjęli decyzję o przekazaniu środków na utrzymanie murawy stadionu, na którym nie odbywają się mecze. Decyzję poprzedziła burzliwa dyskusja
Radni podjęli decyzję o przekazaniu środków na utrzymanie murawy stadionu, na którym nie odbywają się mecze. Decyzję poprzedziła burzliwa dyskusja archiwum Jana Kosa/ Klaudia Kulak
Sądeccy radni podjęli decyzję o przekazaniu 157 tysięcy złotych z budżetu miasta na pielęgnację murawy stadionu, który jest jeszcze w budowie i aktualnie nie odbywają się tam mecze. Wywołało to burzliwą dyskusję oraz zrodziło wiele pytań o koszty utrzymania stadionu w przyszłości. Ostatecznie jednak projekt zmian w budżecie zyskał aprobatę sądeckiego samorządu.

Jak podkreśliła radna Iwona Mularczyk, mieszkańcy miasta płacą za murawę, która powstała na obiekcie będącym w dalszym ciągu w budowie. Jej zdaniem to duży i bezsensowny wydatek.

Pojawiło się też wiele pytań o najbliższe lata. Czy koszty utrzymania murawy w przyszłości będą podobne, czy można spodziewać się, że będą one wzrastać. - Czy wiemy jaka będzie kwota potrzebna do podgrzewania tej murawy? - pytała radna Ilona Orzeł.

Do tematu odniósł się również radny Wojciech Piech. Jego zdaniem budowa stadionu w Nowym Sączu to ”spektakularny przykład tego, jak nie należy realizować inwestycji”.

- Obecna władza dała pokaz skrajnej nieudolności układając pracę w takiej sekwencji, że zaczęto budowę od murawy. W krajobraz miasta wpisany został „sądecki szkieletor” i trudno powiedzieć jak długo w takim stanie będzie funkcjonował, a my już łożymy środki publiczne na jego utrzymanie - mówił radny Piech.

Do pytań odniósł się wiceprezydent miasta Nowego Sącza Artur Bochenek. - Na stadionie, który właśnie jest budowany przez długi czas rozgrywane były mecze ligowe Sandecji i przez to nie musieliśmy płacić za grę poza miastem. Tak był przewidziany również schemat budowy stadionu i został wykonany zgodnie z projektem. Nie nam zatem oceniać czy sposób realizacji tego przedsięwzięcia jest słuszny. Ja jedynie nadzoruję proces.

A ile kosztować będzie miasto utrzymanie stadionu, kiedy już powstanie? O to czy stadion „będzie na siebie zarabiał” pytał radny Józef Hojnor. Wiceprezydent Bochenek zapewnił jednak, że na stadionie będą znajdować się pomieszczenia komercyjne i to na pewno przekładać się będzie na zmniejszenie kosztów utrzymania obiektu będących po stronie miasta.

- Na dni, w których będą się odbywać rozgrywki przewidziane są pomieszczenia pod stadionem, które będą miały funkcję gastronomiczną, handlową i usługową. Będą uruchamiane na każdy dzień meczowy. Jest też pomieszczenie, które mogłoby być wynajmowane na prowadzenie działalności - podkreślił wiceprezydent.

Jak dodał na stadionie będzie również możliwość organizacji imprez masowych i rzekomo odbyły się już w rozmowy w tej sprawie z jedną z dużych telewizji. Wiązałoby się to z kosztami oraz uszkodzeniem murawy, ale na to - jak twierdzi - są rozwiązania jak na przykład specjalne płyty, które by ją chroniły. Możliwe jest też każdorazowe odnawianie murawy przez osobę na przykład organizującą koncert.

Ostatecznie za podjęciem uchwały przewidującej przekazanie środków na pielęgnację murawy było 20 radnych, nie było głosów przeciw natomiast wstrzymało się trzech radnych - Wojciech Piech, Iwona Mularczyk i Teresa Cabała.

To wyjątkowe miejsce na mapie Małopolski. Astro Centrum w Chełmcu oficjalnie otwarte!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto