Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomagali w budowie szkoły dla swoich dzieci. Przez wiele lat „dziewiątka” była najnowocześniejszą szkołą w Lesznie

Dariusz Staniszewski
Dariusz Staniszewski
Fundamenty pod nową szkołę na tzw. kozim placu, w czynie społecznym wykopali mieszkańcy Leszna. Pozostałe roboty zlecono fachowcom.
Fundamenty pod nową szkołę na tzw. kozim placu, w czynie społecznym wykopali mieszkańcy Leszna. Pozostałe roboty zlecono fachowcom. arch. SP9
Ponad 60 lat temu na Zatorzu w Lesznie rozpoczęła się budowa nowej szkoły. Fundamenty pod budynek na tzw. kozim rynku w czynie społecznym wykopali mieszkańcy Leszna, a pozostałe roboty zlecono fachowcom. 15 września 1961 roku, po 18 miesiącach budowy nastąpiło uroczyste otwarcie Szkoły Podstawowej nr 9. Naukę podjęło 574 uczniów w 15 oddziałach. W kolejnym roku szkolnym w budynku „dziewiątki” naukę rozpoczęli uczniowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej PKP. Zobaczcie wyjątkowe zdjęcia z budowy leszczyńskiej „Tysiąclatki”. Rozpoznaliście znajomych budowniczych? Jeśli tak, to dajcie nam znać w komentarzu.

Budowa Szkoły Podstawowej nr 9 w Lesznie

W Lesznie do roku 1960 funkcjonowało 8 szkół podstawowych. Dzieci z Zatorza uczyły się w Szkole Podstawowej nr 1 i 3. Mieszkańcy Zatorza zabiegali o wybudowanie szkoły. Inicjatywa została powiązana z hasłem budowy „1000 szkół na 1000 - lecie Państwa Polskiego”.

Mieszkańcy Zatorza zabiegali o wybudowanie szkoły. Inicjatywa została powiązana z hasłem budowy „1000 szkół na 1000 - lecie Państwa Polskiego”.arch. SP9

Wiosną 1960 roku na tzw. kozim placu rozpoczęła się budowa szkoły. Fundamenty budynku w czynie społecznym wykopali mieszkańcy Leszna, a pozostałe roboty zlecono fachowcom.

W latach 50. i 60. prawie przy każdym domu trzymano zwierzęta. i najczęściej były to kozy, dlatego plac, gdzie pasły się nazwano „kozim rynkiem”. Gdy zapadła decyzja o wybudowaniu szkoły na Zatorzu wskazano właśnie ę lokalizację - przypomina filatelista i były uczeń szkoły na Zatorzu Lech Woźny.

15 września 1961 roku, po 18 miesiącach budowy nastąpiło uroczyste otwarcie Szkoły Podstawowej nr 9. Naukę podjęło 574 uczennic i uczniów w 15 oddziałach. W kolejnym roku szkolnym w budynku „dziewiątki” naukę rozpoczęli uczniowie szkoły kolejowej. Przyszli kolejarze w gościnnych murach „dziewiątki” uczyli się przez 15 lat. Pierwszy lekcyjny dzwonek w nowej szkole kolejowej przy ulicy Kilińskiego zabrzmiał w 1977 roku.

Zatorzanie piszą książkę o dzielnicy w Lesznie

Mieszkańcy Zatorza dumni są ze swojej dzielnicy i bardzo chętnie dzielą się wspomnieniami. Dlatego w lot podchwycili pomysł dyrektora MBP w Lesznie, Andrzeja Kuźmińskiego, o wydaniu książki, której zbiorowym bohaterem będzie Zatorze. Od razu pojawiły się propozycje tematów i deklaracje pomocy w gromadzeniu wspomnień i pamiątkowych zdjęć pochodzących z rodzinnych albumów.

Ponad 60 lat temu na leszczyńskim Zatorzu rozpoczęto budowę nowej szkoły. Fundamenty pod nową szkołę na tzw. kozim placu, w czynie społecznym wykopali mieszkańcy Leszna. Pozostałe roboty zlecono fachowcom.arch. SP9

Musimy uzbroić się w cierpliwość i poczekać aż książka zostanie wydana. Wtedy przekonamy się, czy znajdą się w niej wspomnienia dotyczące budowy „podstawówki” na Zatorzu w Lesznie.

Budowa „dziewiątki” na Zatorzu kosztowała ponad 10 milionów

Fundamenty pod nową szkołę na tzw. kozim placu, w czynie społecznym wykopali mieszkańcy Leszna. Pozostałe roboty zlecono fachowcom.

Pomagali w budowie szkoły dla swoich dzieci. Przez wiele lat...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto