Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Centrum Medycyny Pracy w Lesznie: Do końca roku likwidacja

Daniel Andruszkiewicz
Do końca roku zlikwidowane mają zostać ośrodki Wielkopolskiego Centrum Medycyny Pracy w Lesznie i Koninie.
Do końca roku zlikwidowane mają zostać ośrodki Wielkopolskiego Centrum Medycyny Pracy w Lesznie i Koninie. fot. Daniel Andruszkiewicz
Do końca roku zlikwidowane mają zostać ośrodki Wielkopolskiego Centrum Medycyny Pracy w Lesznie i Koninie. Pacjenci korzystający z badań opłacanych przez województwo będą zmuszeni jeździć do Poznania. Tam też trafiali będą kierowcy zatrzymani za jazdę po alkoholu.

Centrum Medycyny Pracy w Lesznie: Do końca roku likwidacja

Projekt uchwały ws. likwidacji centrów jest już gotowy, a w najbliższy poniedziałek głosować będą nad nim radni Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, bo centra podlegają marszałkowi. Nie wszyscy radni są zgodni co do konieczności zamknięcia placówek w Lesznie i Koninie, a więc nie wykluczone, że decyzja zostanie ostatecznie przesunięta na wrzesień. W ocenie wicemarszałka Mateusza Klemenskiego, to nie wiele zmieni, gdyż plany likwidacji poparte są twardymi argumentami.

– Są braki kadry lekarzy medycyny pracy, bo choć zapytywano ich indywidualnie i zamieszczono ogłoszenie w prasie, to nie było żadnego zainteresowania. Braki te oraz słabsze wyposażenie sprzętowe powodują, że ośrodek w Lesznie już kieruje do Poznania trudniejsze przypadki wymagające konsultacji – tłumaczy Klemenski.

– Są też względy ekonomiczne i organizacyjne. Ośrodek działa w pomieszczeniach wynajmowanych od innego podmiotu, któremu z tego tytułu płacimy czynsz. Brak własnych pomieszczeń utrudnia inwestowanie pieniędzy publicznych w cudzy majątek, a lokalizacja ośrodka na peryferiach miasta nie jest atrakcyjna dla działalności komercyjnej – dodaje.

W leszczyńskim centrum w 2013 roku udzielono 3,5 tysiąca porad finansowanych przez województwo (dla studentów i uczniów), przebadano pół tysiąca kierowców, udzielono 7 tysięcy porad opłacanych przez pracodawców i przeprowadzono 2,5 tysiąca zabiegów rehabilitacji medycznej.

– Liczby podają ilość badań, a nie osób, ponieważ jedną osobę niejednokrotnie bada kilku lekarzy – mówi wicemarszałek Klemenski.

Liczby te, zdaniem decydentów, są zbyt małe by prowadzenie zamiejscowych centrów było uzasadnione. Od stycznia 2015 roku pacjenci i kierowcy zatrzymani po alkoholu, mają być kierowani do Poznania.

– Potrafimy zrozumieć działania Urzędu Marszałkowskiego, który redukując koszty posuwa się do likwidacji. Jednak pełna akceptacja likwidacji centrum przez lokalne władze budzi nasze zdziwienie. Jeszcze do niedawna Leszno potrafiło się zjednoczyć, nie ważna była przynależność polityczna, gdy trzeba było bronić interesów regionu. Teraz nikt nie protestuje gdy zubaża się miasto o kolejną instytucję – mówią pracownicy WOMP w Lesznie.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto