Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Centrum Rehabilitacji w Osiecznej przyjmuje pacjentów na rehabilitację pocovidową

Karolina Bodzińska
Karolina Bodzińska
123rf
Do końca ubiegłego roku z rehabilitacji stacjonarnej, po przechorowaniu covid -19, skorzystało 900 mieszkańców Wielkopolski. Ponad 15% z nich leczonych było w Centrum Rehabilitacji w Osiecznej. W sumie, jak informuje wielkopolski NFZ, w subregionie leszczyńskim pacjentów pocovidowych przyjmują cztery podmioty.

W Wielkopolsce stacjonarna rehabilitacja pocovidowa prowadzona jest w 20 miejscach. Od maja do końca 2021 roku największą liczbę pacjentów wymagających tego rodzaju wsparcia przyjęli specjaliści w Wielkopolskim Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Poznaniu. Z pomocy skorzystało 512 pacjentów, na których rehabilitację wielkopolski oddział NFZ przekazał ponad dwa miliony złotych.

Na drugim miejscu znalazło się Centrum Rehabilitacji w Osiecznej, a na trzecim Szpital Wojewódzki w Poznaniu. Kolejne placówki to „Ars Medical” w Pile i Centrum Rehabilitacji w Górznie.

Dla kogo rehabilitacja pocovidowa?

Rehabilitacja pocovidowa skierowana jest do osób, u których po przechorowaniu covid -19 utrzymują się niepokojące objawy: duszności, uporczywy kaszel, zaburzenia neurologiczne czy nadmierne osłabienie.

- Liczymy na to, że placówki, które oferują pacjentom rehabilitację pocovidową rozwiną swoją działalność oraz dołączą do nich kolejne podmioty i przy kolejnej analizie tego rodzaju świadczeń będziemy mogli zaobserwować poprawę zarówno pod względem jakościowym, jak i ilościowym – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

W warunkach stacjonarnych, czyli gdy pacjent całodobowo przebywa w danym ośrodku, można liczyć na kompleksowy program rehabilitacyjny, który w zależności od potrzeb i stanu chorego trwa od 2 do 6 tygodni. To m.in. zabiegi kinezyterapii ze szczególnym uwzględnieniem treningu wytrzymałościowego, ćwiczenia oddechowe, masaże lecznicze, hydroterapia, fizykoterapia, treningi relaksacyjne, a także opieka dietetyka.

- Ponadto każda placówka uczestnicząca w programie zapewnia pacjentom badania diagnostyczne, leki i wyroby medyczne, które są niezbędne do uzyskania najlepszych rezultatów programu leczenia – informuje wielkopolski NFZ.

Rehabilitacja ambulatoryjna i domowa

Natomiast rehabilitacja ambulatoryjna i domowa podzielona jest na etapy: wizyta wstępna, wizyty terapeutyczne oraz wizyta końcowa. Po wizycie wstępnej, fizjoterapeuta ustala z każdym pacjentem kalendarz indywidualnych wizyt terapeutycznych. Program zakłada trzy takie wizyty w każdym tygodniu rehabilitacji. Jednak, gdy stan zdrowia będzie tego wymagał, pacjent może liczyć na dodatkową wizytę w trakcie programu. Terapia polega na wykonywaniu treningów oddechowych, wytrzymałościowych i interwałowych.

- Wszystko po to, aby pacjenci jak najszybciej odzyskiwali pełną sprawność. Ponadto pacjenci poznają ćwiczenia, które już po zakończeniu programu, będą mogli samodzielnie i bezpiecznie wykonać w domu – informuje wielkopolski NFZ.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto