Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czas na dobre oferty. Samorząd ogłosił przetarg na modernizację pływalni Akwawit

Dariusz Staniszewski
Dariusz Staniszewski
Dariusz Staniszewski
We wtorek 29 maja 2023 roku samorząd Leszna ogłosił przetarg pod nazwą Modernizacja pływalni Akwawit. O inwestycji, która będzie realizowana w systemie zaprojektuj i zbuduj poinformował prezydent Leszna Łukasz Borowiak w mediach społecznościowych.

Samorząd Leszna ogłosił przetarg na modernizację pływalni Akwawit

Przetarg na modernizację pływalni Akwawit zgodnie z zapowiedziami z początku 2023 roku miał zostać ogłoszony do końca marca. Prezydent Leszna Łukasz Borowiak mówił "to poważna dokumentacja, a branża basenowa jest trudna i wymagająca, i nie ma w Polsce wielu specjalistów."

Dariusz Staniszewski

Wreszcie we wtorek - 19 maja 2023 roku dokumentacja przetargowa została podpisana i samorząd szuka firmy, która w systemie zaprojektuj i zbuduj poprowadzi wyczekiwany w Lesznie remont. Samorząd na modernizację pływalni ma 26 milionów pochodzących z rządowego dofinansowania Polski Ład resztę będzie musiał dołożyć z własnych pieniędzy lub poszukać kolejnego dofinansowania.

Przed pływalnią Akwawit w Lesznie parkowały autokary z całej Polski

Historia pływalni Akwawit w Lesznie liczy dokładnie 30 lat. Pierwszy w Polsce park wodny wybudowano dzięki staraniom doktora Stefana Grysa za pieniądze przedsiębiorstwa spirytusowego Akwawit, którym kierował. Basen budowano w ekspresowym tempie. Prace trwały równo 20 miesięcy i zakończyły się w 1993 roku. Aby wykorzystać potencjał basenu, dwa lata później - w 1995 roku przy basenie powstał hotel.

Leszczyńska pływalnia rozwijała się w dwuletnim cyklu, bo w 1997 roku mogła pochwalić się najdłuższą w Europie zjeżdżalnią przy krytym basenie. "Oszklona, skręcona spiralnie rura ma 136 metrów długości i 110 centymetrów średnicy. Sunie się w niej z wysokości 15,5 metra z zawrotną prędkością przez około 30 sekund" - donosiła Panorama Leszczyńska.

Rozwój basenu przerwała prywatyzacja przedsiębiorstwa Akwawit przez rząd Leszka Millera i ministra Wiesław Kaczmarka z Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Prywatyzacja dla pływalni oznaczała degradację, nie modernizowana pływalnia mocno podupadła i wreszcie zapadła decyzja o zamknięciu obiektu.

Dariusz Staniszewski

Wreszcie samorząd odkupił pływalnię, a leszczyński przedsiębiorca hotel, który właśnie przeszedł gruntowny remont. Aby mógł rozpocząć się remont pływalni, samorząd musiał poszukać dofinansowania wielomilionowej inwestycji. Złożono wniosek o dofinansowanie z Polskiego Ładu, lecz pieniądze nie zostały przyznane.

Miasto otrzymało dofinansowanie na rewitalizację dwóch miejskich placów: Nowego Rynku i placu Metziga. Magistrat dwukrotnie ogłosił przetarg na prace, ale okazało się, że proponowana cena jest nie do udźwignięcia. Wtedy pojawił się pomysł, aby pulę pieniędzy przeznaczonych na rewitalizację placów wydać na remont pływalni Akwawit. Samorząd dostał zgodę i za pieniądze z Polskiego Ładu może sfinansować remont 30 letniego obiektu.

Zobacz jak wygląda podupadła pływalnia Akwawit w Lesznie na zdjęciach

Czas na dobre oferty. Samorząd ogłosił przetarg na moderniza...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto