Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dawna synagoga jest ozdobą Leszna. Dokładnie 30 lat temu zniszczony budynek przy ulicy Narutowicza przekazano na potrzeby muzeum ZDJĘCIA

Dariusz Staniszewski
Dariusz Staniszewski
arch. Muzeum Okręgowe w Lesznie
W 1992 roku rada miejska Leszna przyjęła uchwałę o przekazaniu dawnej synagogi na potrzeby muzeum. Po dopełnieniu wszystkich formalności Muzeum Okręgowe w Lesznie otrzymało budynek dawnej synagogi i dom przedpobgrzebowy w miejscu zlikwidowanego podczas 2 wojny światowej cmentarza żydowskiego. Rok później, Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał zgodę na roboty konserwatorskie w dawnej synagodze. Dzisiaj w budynku muzeum mieszczącym się przy ulicy Narutowicza organizowane są wystawy i wydarzenia dotyczące historii Leszna.

W 1990 roku prasa donosiła ze smutkiem, że okazały gmach synagogi przy ulicy Gabriela Narutowicza w Lesznie znajduje się w opłakanym stanie i brakuje pomysłów na wykorzystanie budynku - przypomina Jakub Piwoński z Muzeum Okręgowego w Lesznie.

Rada miejska Leszna przyjmuje uchwałę o przekazaniu synagogi

W 1992 roku pojawił się pomysł, aby synagogę przekazać na cele muzealne. Pomysł ten spotkał się z powszechną aprobatą i w kwietniu 1992 r. rada miejska Leszna przyjęła uchwałę, która rozpoczęła postępowanie administracyjne zmierzające do przekazania budynku.

Gmina żydowska, która działała w okresie międzywojennym w Lesznie, nie została oficjalnie rozwiązana, zwrócono się również do Związku Gmin Żydowskich. Po dopełnieniu niezbędnych formalności Muzeum Okręgowemu w Lesznie przekazano budynek synagogi oraz dawny dom przedpogrzebowy, mieszczący się w miejscu zlikwidowanego w czasie 2 wojny światowej cmentarza żydowskiego - dodaje Jakub Piwoński.

W kwietniu 1993 r. Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał zgodę na prowadzenie prac konserwatorskich w synagodze. Roboty miały zabezpieczyć zabytkową substancję oraz zaadaptować budynek na potrzeby muzealne.

Równolegle dyrektorka muzeum, Elżbieta Feciaszko, nawiązała współpracę z Żydowskim Instytutem Historycznym w Warszawie i zaapelowała o poszukiwanie zbiorów, które zilustrowałyby dzieje leszczyńskich i wielkopolskich Żydów - kończy Jakub Piwoński.

Dawna synagoga jest ozdobą Leszna. Dokładnie 30 lat temu zni...

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto