Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Do leszczyńskich mieszkań pukała podejrzana kobieta

Karolina Bodzińska
Karolina Bodzińska
Do jednego z mieszkań przy ulicy Dąbrowskiego w Lesznie zapukała kobieta. Dojrzała, raczej już po sześćdziesiątce. Powiedziała, że handluje pościelami i skupuje stare zegarki. Chciała dokonać prezentacji pościeli, ale zanim to nastąpiło właścicielka mieszkania zatrzasnęła jej drzwi przed nosem.

- Kochani! Nie wpuszczajcie obcych na klatkę schodową! Nie rozumiem tego braku odpowiedzialności sąsiedzkiej. W moim bloku i na leszczyńskich osiedlach mieszka wielu seniorów, którzy w takiej sytuacji nie potrafią być asertywni. A każdy z nich ma jakieś starocie w domu, pamiątki po rodzicach, które teoretycznie mógłby odsprzedać „handlarzowi” i nawiązując z nim jakąkolwiek relację paść ofiarą kradzieży czy oszustwa! - przestrzega Hanna Hendrysiak, szefowa Stowarzyszenia Echo.

To właśnie do jej drzwi zapukała nieznajoma kobieta podająca się za handlarkę.

- Kiedy zapytałam, kto ją wpuścił na klatkę odpowiedziała, że „jakaś pani”. Myślę że to wielce nieodpowiedzialne w tych czasach...Nie wpuszczajmy obcych, bo narażamy nie tylko siebie, ale także sąsiadów – dodaje H. Hendrysiak.

I przytacza przykład sąsiadki z tego samego bloku, która padła ofiarą oszustów kilka lat temu.

- Coś jej zaprezentowali i zasłabła w drzwiach. Prawdopodobnie produkt był czymś nasączony. Weszli z nią do mieszkania, posadzili taką zamroczoną przy kuchennym krześle i splądrowali jej dom – relacjonuje leszczynianka.

Dlatego wszyscy, szczególnie w budynkach wielorodzinnych, powinniśmy dojrzale i odpowiedzialne podchodzić do bezpieczeństwa sąsiadów. Hasło „poczta”, „ulotki”, „kurier do sąsiada”, „ja do sąsiada” nie powinno kończyć się automatycznym wciśnięciem guzika domofonu. Zawsze można wyjrzeć przez okno i przekonać się, czy to rzeczywiście nasz listonosz lub kurier.

Ze statystyk policyjnych wynika, że w Polsce najczęściej popełnianymi przestępstwami na szkodę osób starszych są kradzieże, kradzieże z włamaniem i oszustwa. Policja przygotowała dla seniorów sporo wskazówek, które warto przypominać im na każdym kroku:

Wskazówki dla bliskich seniorów

  • W przypadku korzystania z internetu nie należy otwierać wiadomości e-mail oraz załączników, czy linków z nieznanych źródeł;
  • Należy zawsze chronić wszelkie loginy, hasła i numery PIN;
  • Nie wolno podawać danych osobowych własnych i członków swojej rodziny nieznajomym osobom;
  • W miejscu, gdzie panuje tłok — w tramwaju, autobusie, markecie, czy na targu, należy trzymać torbę zawsze przed sobą;
  • Będąc w parku, na cmentarzu lub w sklepie nie wolno zostawiać bez nadzoru torebki lub siatek, w których są pieniądze i dokumenty;
  • Przy wypłacie większej kwoty z bankomatu lub dokonywaniu transakcji bankowej w drodze do domu, warto, żeby w sytuacjach tych towarzyszyła zaufana osoba
  • Bez zbędnej potrzeby nie należy nosić dużej gotówki przy sobie;
  • Kategorycznie nie należy przekazywać pieniędzy osobom nieznajomym, nawet jeśli deklarują, że przysłali je członkowie naszej rodziny;
  • Przebywając w szpitalu, wartościowe rzeczy warto złożyć do depozytu;
  • Nie wolno ufać nieznajomym i wpuszczać ich do mieszkania;
  • Jeśli masz choć najmniejsze obawy przed otworzeniem drzwi do mieszkania – nie otwieraj;
  • Nie należy przechowywać w domu dużej ilości gotówki;
  • Wychodząc z domu po zmroku, warto poprosić o towarzyszenie zaprzyjaźnioną osobę;
  • Po przyjściu do domu zawsze należy zamykać drzwi wejściowe na zamek;
  • Warto utrzymywać więzi z sąsiadami. Mogą służyć pomocą, gdy będzie ona bezwzględnie potrzebna.

W 2017 roku Teresa Rękosiewicz, szefowa Stowarzyszenia Wygraj Siebie w Lesznie, wraz ze swoimi seniorami i w porozumieniu z miastem, przy wsparciu Komendy Miejskiej Policji w Lesznie oraz Poradni i Diagnostyki „MERIDIAN” zrealizowała projekt pod nazwą „Edukacja seniorów kluczem do bezpieczeństwa”. To seria filmów edukacyjnych dla seniorów, które można jest zobaczyć tutaj:
SPOTKANIE Z PRAWNIKIEM
SPOTKANIE Z POLICJANTEM
SPOTKANIE Z LEKARZEM
SENIOR NA DRODZE
SENIOR W BANKU

- Tak naprawdę, wśród moich seniorów, prowadzę edukację przez cały czas. Oszuści wciąż wymyślą nowe sposoby więc trzeba być na bieżąco. To nie są sprawy, które można odłożyć na półkę, jako „zrealizowane” - tłumaczy Teresa Rękosiewicz.

I z dumą podkreśla, że żaden z seniorów z Wrzosowego Zakątka, nie padł ofiarą oszustów, choć takie próby, na przestrzeni ostatnich lat, czyniono wielokrotnie.

- Próbowano naciągać ich na pracowników banku i na wnuczka. Byli czujni i uniknęli oszustwa. Ostatnio wpadło mi w rękę ostrzeżenie w internecie dotyczące kolejnej formy oszusta. Do skrzynek pocztowych przychodzą listy z wezwaniem do zapłaty za „gaz”. Wygląda to profesjonalnie, ale to kolejna próba wyłudzenia – przestrzega T. Rękosiewicz.

Seniorzy, którzy prowadzą aktywne życie społeczne, spotykają się w klubach czy stowarzyszeniach mają zdecydowanie lepszy dostęp do edukacji. Do klubów i stowarzyszeń zaglądają policjanci i organizują pogadanki. Gorzej z wyalienowanymi społecznie seniorami.

- Tutaj najskuteczniejszą metodę jest pukanie od drzwi do drzwi i przestrzeganie tych ludzi. To jednak karkołomne i czasochłonne zdanie. Być może w przyszłości podejmę się z moimi seniorami, we współpracy z policją, takiej akcji bo może ona przynieść naprawdę wymierne efekty – podsumowuje Teresa Rękosiewicz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto