Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

DROBNIN. Jedna z najbardziej zielonych wsi w leszczyńskim. Zachwyca ciekawy kościół i dwór Ponikiewskich [ZDJĘCIA]

Anna Szklarska-Meller
Anna Szklarska-Meller
Drobnin to jedna z najbardziej zielonych wsi w leszczyńskim
Drobnin to jedna z najbardziej zielonych wsi w leszczyńskim Anna Szklarska-Meller
Drobnin to jedna z najbardziej zielonych wsi w leszczyńskim, ale nie tylko zieleń jest tu warta podziwu. Dwór Ponikiewskich o harmonijnej, klasycystycznej bryle oraz kościół z 1936 roku to niewątpliwie perełki Drobnina. Dziś zobaczyć można już tylko świątynię, bo wejście do parku, w którym znajduje się dwór jest zamknięte.

Drobnin to jedna z najstarszych wsi leszczyńskiego

Drobnin to także jedna z najstarszych wsi leszczyńskiego. Na kartach historii pojawiła się pierwszy raz w 1291 roku. Jak to często bywało, wieś przechodziła z rąk do rak droga sprzedaży, czy dziedziczenia. W połowie XIX stulecia Drobnin kupił Walerian Rychłowski. Ponikiewscy weszli w jego posiadanie w 1902 roku.

Ta ostatnia rodzina bardzo dobrze zapisała się w historii Drobnina. Do dziś cieszy się wdzięczną pamięcią mieszkańców wsi. Właścicielami majątku byli dwaj Ponikiewscy, Stanisław i Stefan, który drobnińskie dobra posiadał do II wojny światowej.

Ponikiewscy z Drobnina

Stefan Ponikiewski miał dwóch synów i córkę. Kazimierz zginął w bitwie nad Bzurą we wrześniu 1939 roku. Teresa Jadwiga była profesorem Akademii Rolniczej w Poznaniu, a August uznanym naukowcem zajmującym się przyrodą Afryki i Dalekiego Wschodu. Warto też wspomnieć o ich kuzynie Józefie z Oporowa, który był adiutantem gen. Władysława Sikorskiego i wraz z nim zginął w katastrofie gibraltarskiej w 1943 roku.

ZOBACZ TEŻ:

LESZNO. Najstarsze miejscowości w leszczyńskim to wcale nie ...

Dwór w Drobninie już nie do zobaczenia

Wracając do samego Drobnina, jego najciekawszy budynek, czyli dwór pochodzi z pierwszej połowy XIX wieku, ale w roku 1911, czyli już w czasach Ponikiewskich, został rozbudowany. Zawieruchy historii, zwłaszcza czasy wojny i PRL szczęśliwie przetrwał wystrój biblioteki dworu.

Obecnie nie można obejrzeć go z bliska, bo wejście do około 3-hektarowego parku jest zamknięte. Trzeba uważnie wypatrywać fragmentów budynku widocznych zza gęstej zieleni zaniedbanego parku.

Ciekawy kościół pw. Najświętszego Serca Jezusa w Drobninie

Równie ciekawy jest kościół w Drobninie z 1936 roku, nad wejściem którego dominuje potężny krzyż w ukrzyżowanym Chrystusem. Świątynia i parafia nosi wezwanie Najświętszego Serca Jezusa. W czasie wojny kościół był zamknięty i służył jako magazyn zboża, ale parafianie z narażeniem życia przechowywali m.in. księgi parafialne i niektóre elementy służące do sprawowania mszy świętych (m.in. kielich).

ZOBACZ TEŻ:

Tłumy witały kopię obrazu Matki Bożej w Drobninie [ZDJĘCIA]

Ważne osobistości - kardynał Hlond i prezydent Wojciechowski - były w Drobninie

Drobnin przeżył przed II wojną światowa wizytę dwóch ważnych osobistości. Kardynała Augusta Hlonda, który konsekrował kościół w listopadzie 1936 roku oraz prezydenta II RP Stanisława Wojciechowskiego w 1925 roku.

W Drobninie znajduje się także szkoła podstawowa. Spacerując przez wieś warto zwrócić uwagę na przepływający przez nią strumień otoczony zielenią oraz pięknie ukwiecone o tej porze roku ogrody. Zachowały się tu także budynki pamiętające XIX i początki XX stulecia, między innymi dwie oficyny i zabudowania gospodarcze, a także dawne domy robotników rolnych.

ZOBACZ TEŻ:

Pawłowice. Park w Pawłowicach to wyjątkowo piękne miejsce w ...

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto