Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dużo wody w zbiorniku w Rydzynie. Nie ma powodów do niepokoju - informują Wody Polskie

Dariusz Staniszewski
Dariusz Staniszewski
Dariusz Staniszewski
Zbiornik retencyjny w Rydzynie ma przede wszystkich chronić przed podtopieniami. Wodą najczęściej wypełniony jest tylko w połowie. Pod koniec bezśnieżnej zimy stan wody jest większy niż wcześniej. Co będzie, gdy nadejdzie deszczowa wiosna?

Zbiornik retencyjny w Rydzynie

Zbiornik retencyjny w Rydzynie jest jednym z kilku obiektów tego typu w południowej Wielkopolsce, których zadaniem ma być przede wszystkim ochrona przeciwpowodziowa. Chodzi o zabezpieczenie okolicznych terenów przed zalewaniem. Akwen ma ponad 40 hektarów powierzchni i pomieści 1 000 000 metrów sześciennych wody. Budowa otwartego w czerwcu 2013 roku zbiornika kosztowała około 30 000 000 złotych, a część pieniędzy pochodziła z funduszy unijnych.

Spacerując wokół zbiornika można dostrzec, że wody jest więcej niż wcześniej. Co będzie, gdy nadejdzie deszczowa wiosna?

Stan wody w rydzyńskim zbiorniku jest stabilny i nie ma powodów do niepokoju, a mieszkańcy i właściciele lokalnych gospodarstw mogą spać spokojnie, a jest wręcz powód do optymizmu w kontekście utrzymującej się w ubiegłych latach suszy - informują Wody Polskie.

Sytuacja związana z piętrzeniem wody na zbiorniku Rydzyna w zlewni Rowu Polskiego jest obecnie optymalna i cały czas monitorowana oraz kontrolowana przez pracowników terenowych Wód Polskich Zarządu Zlewni w Lesznie. Stan wody w zbiorniku wynosi 196 centymetrów i obserwowane są minimalne wzrosty, które za ostatnie dni są szacowane na wartości około 5 centymetrów na dobę. Obecnie wyrównany został stan wody z lipca ubiegłego roku - wyjaśnia rzecznik prasowy Wód Polskich Jarosław Garbacz.

Wcześniej – między innymi w latach 2020-2021 – z uwagi na panującą suszę, stan wody był niższy niż w lutym 2023. Stąd zaniepokojenie poziomem wody mieszkańców graniczących ze zbiornikiem osiedli. Tak zwany Normalny Poziom Piętrzenia dla zbiornika Rydzyna wynosi 270 centymetrów, zatem do właściwej odbudowy zasobów wody w zbiorniku brakuje 74 centymetrów. Ponadto istnieje tzw. rezerwa powodziowa, którą dla rydzyńskiego zbiornika wyznaczono na maksymalnej wysokości 320 centymetrów.

Odpoczynek przy rydzyńskim zalewie

Zbiornik ma służyć mieszkańcom całego regionu. Powstały przy nim ścieżki pieszo rowerowe, plaża, a wkrótce będzie tam również działać ogólnopolska wodna stanica harcerska. Nie wygonimy nikogo, ani osób pływających na żaglach, ani windsurferów, czy też posiadaczy skuterów. Każdy będzie mógł przyjść, rozpalić grilla i wypocząć nad wodą - mówił podczas otwarcia zbiornika retencyjnego w Rydzynie "Panoramie Leszczyńskiej" Franciszek Halec, były dyrektor leszczyńskiego oddziału Wielkopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Poznaniu.

Wypoczywają przy nim mieszkańcy gminy Rydzyna i pobliskiego Leszna. Wokół zalewu poprowadzono liczącą kilka kilometrów ścieżkę pieszo-rowerową. Do dyspozycji wypoczywających ustawiono ławeczki, a także stację naprawy rowerów. Mieszkańcom Leszna rekreację nad zalewem umożliwia bezpieczna trasa rowerowa wiodąca z Leszna do Rydzyny.

Zbiornik w Rydzynie w lutym 2023 roku

Dużo wody w zbiorniku w Rydzynie. Nie ma powodów do niepokoj...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto