Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Eko etno, czyli o naturze dawnej wsi w nowoczesnym stylu

Anna Maćkowiak
Anna Maćkowiak
"Eko etno. Natura dawnej wsi" - to tytuł najnowszej wystawy przygotowanej przez Muzeum Okręgowe w Lesznie. W małej sali wystawowej dawnej leszczyńskiej synagogi atrakcji jest naprawdę wiele. Niektóre eksponaty jeszcze niedawno "pracowały" na wielkopolskiej wsi.

Jak przyznaje Ewa Tomaszewska, etnografka z Muzeum Okręgowego w Lesznie, w ramach ekspozycji połączono dwie sfery: ekologię i etnografię. Udało się zebrać wiele ciekawych eksponatów, a ideą wystawy jest również zwrócenie uwagi na to, jak często człowiek ma negatywny wpływ na naturę. Eskpozycja związana jest z życie wsi przełomu XIX i XX wieku.

Człowiek był od niej uzależniony

- Człowiek był od natury uzależniony, ale również próbował oddziaływać na nią, okiełznać, by działała na rzecz ludzi - przyznaje Ewa Tomaszewska.

Na wystawie można zobaczyć obrazy, rzeźby, jak również dawne sprzęty wykorzystywane na wsi. Jest też przyozdobiona gałązka przypominająca o praktykowanym w niektórych miejscach zwyczaju związanym z tzw. nowym lotkiem.

Dyskusja nad współczesnym światem

- Wystawę można potraktować jako pretekst do dyskusji nad światem współczesnym. Chcemy iść w tym kierunku, m.in. w przestrzeni edukacyjnej - dodaje etnograf Tomasz Rak. - Wytypowaliśmy również kilka eksponatów, których będzie można doświadczyć sensorycznie - to m.in. z myślą o osobach niedowidzących oraz niewidzących.

Ekspozycji towarzyszą wydawnictwa. Jest to m.in. książeczka, do której będzie można wracać również w momencie, kiedy wystawa zostanie już zdemontowana. Są również pocztówki z napisami, które mają skłonić do refleksji czytelników.

To dopiero początek

Wystawa "Eko etno. Natura dawnej wsi" jest pierwszą tegoroczną czasową ekspozycją przygotowaną przez Muzeum Okręgowe w Lesznie. Zaplanowano już też cztery kolejne. Będą to:

  • "Lekcja malarstwa profesora Ballarina" (5.04 - 5.06)
  • "Komiks historyczny" (14.06 - 28.08)
  • "Propaganda sukcesu. Centralne dożynki w Lesznie w 1977" (13.09 - 13.11)
  • "Piękno porcelany miśnieńskiej" (29.11.2022 - 26.02.2023).

W związku z planowaną na jesień wystawą pt. "Propaganda sukcesu. Centralne dożynki w Lesznie w 1977" Muzeum Okręgowe w Lesznie ma prośbę do leszczyniaków. Jeśli ktoś ma pamiątki związane z tym wydarzeniem i zgodziłby się użyczyć je na potrzeby ekspozycji, proszony jest o kontakt z placówką.

Dodajmy, że leszczyńskiej Muzeum Okręgowe mieszczące się przy ul. Narutowicza (w budynku dawnej synagogi) można odwiedzać w następujących dniach i godzinach:

  • wtorek: 10:00-18:00
  • środa:10:00-18:00
  • czwartek:10:00-18:00
  • piątek: 10:00-18:00
  • sobota: 10:00-15:00
  • niedziela: 10:00-18:00.

Eko etno, czyli o naturze dawnej wsi w nowoczesnym stylu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto