Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdzie w Wielkopolsce kobiety najchętniej rodzą dzieci? Według NFZ leszczyńska porodówka od lat jest jedną z częściej wybieranych

Anna Machowska
Anna Machowska
FB Wojewódzki Szpital Zespolony w Lesznie
Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował zestawienie szpitali, w których odbyło się najwięcej porodów w ubiegłym roku. Gdzie w Wielkopolsce kobiety najchętniej rodzą swoje dzieci? Podium od lat zarezerwowane jest dla poznańskich placówek, ale porodówka w Lesznie kolejny rok z rzędu znajduje się w tym wykazie na wysokim, piątym miejscu!

Wato też podkreślić, że choć ponownie spadła liczba porodów w Wielkopolsce – w 2021 roku odebrano ich niecałe 33 tys., a jeszcze w 2020 roku było ich 35 tys. - to w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Lesznie w stosunku do ubiegłego roku liczba ta wzrosła o 43 porody.

- Przyglądamy się pracy oddziałów porodowych regularnie, co kwartał analizując dane raportowane przez szpitale – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. – Nasz ranking wielkopolskich porodówek pokazuje w najbardziej obiektywny sposób, które oddziały w naszym regionie cieszą się największym zaufaniem pacjentek. Zazwyczaj takie zestawienia bazują na ankietach, głosowaniach internetowych czy liczbie wysłanych smsów, które nie zawsze są najbardziej rzetelnymi miernikami jakości, w przeciwieństwie do wyborów samych pacjentek.

Gdzie w Wielkopolsce kobiety najchętniej rodzą dzieci?

Z danych Wielkopolskiego Odziału Wojewódzkiego NFZ wynika, że w 2020 roku w Wielkopolsce przeprowadzono 32,8 tys. porodów, a w latach 2016 – 2021 odnotowano ich blisko 220 tys. Gdzie przyszło na świat najwięcej dzieci? Okazuje się, że w Wielkopolsce jest 13 szpitali, w które ostatnich pięciu latach przeprowadziły ponad 1000 porodów rocznie. Wśród nich jest 8 placówek, które zawsze znajdowały się w tym zestawieniu. Jedną z nich jest Wojewódzki Szpital Zespolony w Lesznie.

10 wielkopolskich szpitali, w których w 2021 roku odbyło się najwięcej porodów:

  • 1. Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny UM w Poznaniu (6823 porody)
  • 2. SZOZ nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu (2491)
  • 3. Szpital Miejski im. F. Raszei w Poznaniu (1944)
  • 4. ZZOZ w Ostrowie Wielkopolskim (1878)
  • 5. Wojewódzki Szpital Zespolony w Lesznie (1575)
  • 6. Szpital Wojewódzki w Poznaniu (1486)
  • 7. Wojewódzki Szpital Zespolony im. dr. R. Ostrzyckiego w Koninie (1301)
  • 8. Pleszewskie Centrum Medyczne (1106)
  • 9. Szpital Specjalistyczny w Pile im. Stanisława Staszica (931) – w 2020 roku na miejscu 13.
  • 10. SPZOZ w Wolsztynie (927) – w 2020 roku na miejscu 11.

Pod względem zestawienia przygotowanego za pierwsze półrocze ubiegłego roku zmiany zaszły na podium i na trzecie miejsce (z czwartego) powrócił Szpital Miejski im. F. Raszei w Poznaniu. Patrząc na rankingi z ubiegłych lat, niezmienna jest pierwsza ósemka, a kolejne szpitale z roku na rok zamieniają się miejscami. W 2021 r. w pierwszej dziesiątce znalazł się Szpital w Pile (rok temu na 13. miejscu) oraz Szpital w Wolsztynie (rok temu 11.). Z dziesiątki wypadły Szpital Średzki Serca Jezusowego (był 9., a jest 12. z liczbą 859 odebranych porodów) oraz Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Perzyny w Kaliszu (był 10., a jest 11. z liczbą 861 porodów). W tym roku ponad 800 porodów odebrano jeszcze w: Szpitalu Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie (13. miejsce i 844 porody) oraz Szpitalu Powiatowym im. Tadeusza Malińskiego w Śremie (14. miejsce i 822 odnotowane porody).

Wielkopolanki chętnie rodzą w swoim województwie

Warto też zaznaczyć, że w 2021 r. ponownie więcej pacjentek z innych województw zdecydowało się rodzić w Wielkopolsce niż Wielkopolanek – wyjechać do innego regionu.

Rodzących spoza Wielkopolski było 2,6 tys. Zdecydowanie najczęściej, bo 691 razy rodziły u nas mieszkanki województwa lubuskiego. 496 porodów odebrano od kobiet z województwa dolnośląskiego, a 382 – łódzkiego.

Z kolei poza Wielkopolską rodziło 1,9 tys. pacjentek z naszego województwa. Najwięcej z nich zdecydowało się urodzić w szpitalach województwa kujawsko-pomorskiego (561), dolnośląskiego (366) oraz łódzkiego (257).

W Wielkopolsce rodzi się coraz mniej dzieci

Niestety, z raportu przygotowanego przez Wielkopolski Oddział NFZ płyną nie tylko dobre informacje. Analiza statystyk wyraźnie pokazuje, że rodzi się coraz mniej dzieci!

Liczba porodów przeprowadzonych w wielkopolskich szpitalach spada od 2017 roku, kiedy było ich niemal 40 tys. W 2018 r. spadła do 38 tys., 2019 r. – 37 tys., 2020 r. - 35 tys., a w ubiegłym – niecałe 33 tys.

CZYTAJ TAKŻE:

Na leszczyńskiej porodówce padł we wrześniu rekord

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto