Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Gizałki. Defilada, odznaczenia, podziękowania i biesiada. OSP w Rudzie Wieczyńskiej działa już 90 lat! Druhowie świętowali jubileusz

Damian Cieślak
Damian Cieślak
W gronie mieszkańców, przyjaciół i sympatyków druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Rudzie Wieczyńskiej świętowali okrągły jubileusz powstania jednostki. „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek” działają już 90 lat.

Wspólnymi siłami

Najstarsza jednostka w gminie Gizałki powstała w 1901 roku. Do OSP Szymanowice należeli również mieszkańcy Rudy Wieczyńskiej. To oni doprowadzili do utworzenia straży na terenie rodzimej miejscowości. Działać w tym kierunku zaczęli w 1930 roku. Dwa lata później formalnościom stało się zadość. Druhowie: Andrzej Roj, Józef Taczanowski, Piotr Migacz, Józef Skitek, Wawrzyniec Dutkowiak, Kazimierz Glapa, Walenty Danelkiewicz, Michał Musiałowski i Antoni Mazurek przed wójtem – wtedy jeszcze gminy Szymanowice – Janem Malinowskim w miejscowości Wierzchy złożyli swoje podpisy. Od tej chwili datuje się historię OSP Ruda Wieczyńska. Od razu ruszyła budowa strażnicy, która zakończyła się już dwa lata później.

Podczas wojny w remizie urządzono magazyn. Po zakończeniu działań zbrojnych, przystąpiono do remontu.

- Trzeba było naprawić ściany, zrobić nowy dach, podłogi. Wszystko za pieniądze ze składek mieszkańców i zabaw letnich, tzw. majówek z loteriami - przypomina ten trudny okres historii dzisiejszy naczelnik jednostki Zbigniew Jakubowski.

Pod koniec lat 50. OSP w Rudzie Wieczyńskiej otrzymała pierwszą motopompę. W 1982 roku została podjęta decyzja o budowie nowego Domu Strażaka. Mieszkańcy deklarują chęć pracy społecznej. Wspólnymi siłami lokalna społeczność produkuje 6 tysięcy pustaków. Po drodze budowniczy zmagają się z wieloma problemami, choćby z coraz wyższymi kosztami materiałów i kłopotami z ich pozyskaniem, ale 14 maja 1989 r. wreszcie świętują. Dom Strażaka zostaje oficjalnie otwarty! Cieszą się nie tylko strażacy, panie z KGW od teraz mają do dyspozycji m.in. kuchnię czy pomieszczenia na naczynia. Zgodna współpraca organizacji trwa do dziś, o czym mogliśmy się przekonać podczas jubileuszu.

Pierwszy samochód

Wracamy jednak do początku lat 90. XX wieku. Strażacy uczestniczą w akcji gaśniczej dużego pożaru obszarów leśnych w Orlinie Dużej. - Nasi ochotnicy tankowali wodę z rowu w Wierzchach, a po przemieszczeniu nad rzekę Prosnę tankowali wodę do cystern i samochodów gaśniczych - mówi Zbigniew Jakubowski.

W 1994 r. jednostka otrzymuje długo oczekiwany samochód gaśniczy. 13 lat później OSP świętuje 75-lecie i z tej okazji otrzymuje nowy sztandar. W 2008 r. zostaje odrestaurowana pochodząca z końcówki lat 20. ubiegłego stulecia przenośna sikawka konna, która do dziś znajduje się w jednostce i dzięki której ochotnicy zdobyli wiele cennych nagród.

Na wyposażenie jednostki trafia nowych samochód – Star 244, poprzedni zostaje sprzedany do innej jednostki. W kolejnych latach rusza budowa drugiego i większego garażu. Prace kończą się powodzeniem. Zmienia się również teren wokół remizy. Powstaje choćby nowy plac zabaw.

Podczas jubileuszu 90-lecia nastąpiło oficjalne przekazanie samochodu gaśniczego – Stara 266, który druhowie z Rudy Wieczyńskiej otrzymali od kolegów z Wierzchów-Leszczycy.

Defilada z orkiestrą

Sobotnie uroczystości rozpoczęła msza św. W kościele w Szymanowicach odprawili ją: proboszcz miejscowej parafii ks. Marcin Holak oraz kapelan strażaków z powiatu pleszewskiego ks. kan. Tadeusz Pietrzak. Już w Rudzie Wieczyńskiej duchowni poświęcili samochód, garaż oraz pamiątkową tablicę przygotowaną w hołdzie założycielom i kontynuatorom miejscowej OSP. Tablicę wykonała firma Spomasz Pleszew i to właśnie prezes Fabryki Maszyn Spożywczych Tadeusz Rak wspólnie z wójtem Robertem Łozą, przewodniczącym Rady Romanem Rojewskim oraz prezesem jednostki Dariuszem Łuczakiem dokonali jej uroczystego odsłonięcia.

Wydarzenie piękną grą uświetniła Orkiestra Dęta Parafii Królików. Muzycy wspólnie ze strażakami z całej gminy Gizałki, a także zaprzyjaźnionych jednostek z sąsiednich gmin wzięli udział w defiladzie, która przeszła przez miejscowość.

od 16 lat

Odznaczenia i wyróżnienia

Jubileusz 90-lecia to doskonała okazja do wręczenia medali i odznaczeń. Nie inaczej było w Rudzie Wieczyńskiej. Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Województwa Wielkopolskiego „Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa” zostali odznaczeni:

  • Adam Rojewski z OSP Ruda Wieczyńska;
  • Krzysztof Szymczak z OSP Ruda Wieczyńska;
  • Zenon Tomaszewski z OSP Kolonia Ostrowska-Świerczyna.

Brązowy medal otrzymali:

  • Michał Hiller z OSP Szymanowice;
  • Adrian Skitek z OSP Ruda Wieczyńska;
  • Sebastian Mioduszewski z OSP Ruda Wieczyńska;
  • Stanisław Grabarek z OSP Wronów.

Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego nadało odznakę „Strażak Wzorowy” dla:

  • Przemysława Szymczaka z OSP Ruda Wieczyńska;
  • Mariusza Namysłowskiego z OSP Ruda Wieczyńska;
  • Adriana Nowaka z OSP Wronów;
  • Eryka Nowaka z OSP Wronów;
  • Marcina Wojtyry z OSP Wronów;
  • Jacka Dahlke z OSP Kolonia Ostrowska-Świerczyna;
  • Waldemara Marczaka z OSP Kolonia Ostrowska-Świerczyna.

Brązową odznakę Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej otrzymał Dawid Cieślak z OSP Ruda Wieczyńska.

Odznaczenia wręczali prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Pleszewie Zbigniew Serbiak oraz prezes Zarządu Oddziału Gminnego w Gizałkach Michał Czajczyński.

Swoje podziękowania wręczył również prezes OSP Ruda Wieczyńska. Dariusz Łuczak wyróżnił druhów, którzy na przestrzeni lat szczególnie zasłużyli się jednostce. Docenieni zostali: Ryszard Rojewski, Roman Rojewski, Jan Cichy, Mieczysław Rudziński, Antoni Skitek, Jan Michalak, Józef Grodzki, Henryk Wiśniewski, Zbigniew Jakubowski i Krzysztof Jakubowski.

Szczęście do ludzi

Gratulacje i życzenia druhom z Rudy Wieczyńskiej składali przedstawiciele władz samorządowych, Komendy Powiatowej PSP w Pleszewie, Powiatowego Związku OSP, zaprzyjaźnionych firm i instytucji czy organizacji działających na terenie miejscowości.

- Ludzie, którzy działali w tej jednostce zrobili bardzo dużo dobrego nie tylko dla społeczności Rudy Wieczyńskiej, ale całej gminy Gizałki i sąsiednich wsi. Nie tylko ratowali życie i mienie ludzkie, ale budowali coś, co cementowało całą miejscowość. Własnymi rękami, wykorzystując wszystkie możliwe środki, jakie udało się pozyskać, stworzyli salę wiejską. [...] W Rudzie Wieczyńskiej straż to filar wszelkiej działalności kulturalnej. Wspierany przez bardzo aktywne KGW. [...] Ta miejscowość ma szczęście, że byli tu i są ludzie, którzy bezinteresownie potrafią zrobić coś dobrego. Obserwowałem przygotowania do dzisiejszego jubileuszu. Wasze zaangażowanie było niesamowite - podkreślał wójt Robert Łoza.

Dziękował również prezes jednostki OSP Ruda Wieczyńska. - Dziękujemy naszym rodzinom, naszym kochanym żonom nie tylko za zrozumienie wtedy, gdy remiza staje się naszym drugim domem, ale za popieranie naszych działań i podtrzymywanie na duchu – podkreślał Dariusz Łuczak. Wyrazy uznania kierował również w stronę m.in. zaproszonych gości, strażaków, sponsorów czy pań z KGW, które przygotowały smaczny posiłek.

Dowódcą uroczystości był komendant gminny Józef Gmyrek.

Polub nas na FB

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

"Linie życia" w Zajezdni Kultury. Otwarcie wystawy prac Moni...

Takich urządzeń w Polsce jest niewiele. Pleszewski szpital n...

Pleszew. Marsz dla Życia i Rodziny przeszedł ulicami miasta

Trwają XXI Dni Ogrodnika - Targi Międzynarodowe w Ośrodku Ku...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto