Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

IX edycja projektu „Żywności nie marnuję” dobiegła końca

Karolina Bodzińska
Karolina Bodzińska
IX edycja projektu „Żywności nie marnuję”, której organizatorem jest stowarzyszenie Echo w Lesznie właśnie dobiegła końca. Jak co roku wzięły w niej udział leszczyńskie przedszkolaki.

Idea jest prosta. Chodzi o uświadamianie dzieciom, już od najmłodszych lat, jakim kosztem produkuje się żywność i dlaczego nie należy jej marnować. Dzieci rozmawiają o sposobach racjonalnego gospodarowania jedzeniem, a przy okazji pogadanek powstają plakaty.

- Wszystkie plakaty wykonane przez dzieci odebrałam osobiście w poniedziałek 18 października i wtorek 19 października w towarzystwie Zofii Waszkiewicz, emerytowanej dyrektorki Przedszkola Miejskiego nr 18 w Lesznie, a dziś wolontariuszki Echa. Od przedszkola do przedszkola podróżowałyśmy wygodnie i z klasą zabytkowym samochodem ze spółdzielni Kuba – Bart, za co bardzo dziękuję – mówi Hanna Hendrysiak, szefowa Stowarzyszenia Echo w Lesznie.

Przed pandemią

Pierwsze siedem edycji akcji miało swój finał na leszczyńskim Rynku. Wtedy to dzieci i młodzież z własnoręcznie wykonanymi plakatami maszerowali głównymi arteriami miasta. Na koniec wszyscy spotykali się w MOK u na występach artystycznych.

- Pandemia to zmieniła i już drugi rok z rzędu finał akcji ma zmienioną formułę. Zamiast na Rynku, w dużej grupie, spotykamy się w poszczególnych przedszkolach, gdzie odbieram prace wykonane przez dzieci. Serdecznie dziękuję za zaangażowanie nauczycielom wychowania przedszkolnego, dyrektorom, a przede wszystkim dzieciom. Zapewniam, że wszystkie ich przepiękne prace zawisną w galerii, w siedzibie naszego stowarzyszenia – dodaje H. Hendrysiak.

W podziękowaniu za udział w akcji przedstawicielki Echa wręczały przedszkolom talon w wysokości 75 zł do wykorzystania w Żaku.

Zacznij od siebie

Nie da się ukryć, że na świecie marnuje się mnóstwo żywności i potrzeba tu systemowych rozwiązań. Owszem, idzie ku lepszemu ponieważ wiele marketów współpracuje na co dzień z organizacjami pozarządowymi i to właśnie tam przekazuje żywność zbliżającą się do końca terminu ważności, ale to wciąż kropla w morzu potrzeb.

Tak naprawdę warto zacząć od własnej lodówki. Przed zakupami dokładnie sprawdzać, czego nam brakuje i kupować towar tylko z listy. Nie warto kusić się na super promocje 3 w 1, szczególnie gdy produkt ma krótką datę ważności, a kiedy już mamy coś w nadmiarze dzielimy się tym w porę z bliskimi lub potrzebującymi. W Lesznie, w siedzibie noclegowni, działa społeczna lodówka w której można zostawić jedzenie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto