Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jajko było podobno przed kurą? Odwieczne pytanie pojawia się przy okazji świąt wielkanocnych

Gerwazy Konopczyński
Co było pierwsze: jajko czy kura? Pytanie to co roku wraca przy okazji Świąt Wielkanocnych. Niektórzy twierdzą, że spór ten ociera się o dywagacje filozoficzne i nigdy nie zostanie rozwiązany. Inaczej uważa dr Anna Szyrner z Wytwórni Pasz „Lira” w Krzy­winiu. Jednoznacznie twierdzi, że przed kurą było jajko.

Co było pierwsze: jajko czy kura? Pytanie to co roku wraca przy okazji Świąt Wielkanocnych. Niektórzy twierdzą, że spór ten ociera się o dywagacje filozoficzne i nigdy nie zostanie rozwiązany. Inaczej uważa dr Anna Szyrner z Wytwórni Pasz „Lira” w Krzy­winiu. Jednoznacznie twierdzi, że przed kurą było jajko.

- Istotami jajorodnymi były dinozaury, które na kuli ziemskiej pojawiły się dużo wcześniej niż ptaki, a więc i kury. Kwestia wyjaśnienia pierwszeństwa jest mało istotna. Ważne jest to, aby konsumenci uświadomili sobie, jak znaczące miejsce jajko ma w rozwoju naszej cywilizacji, a przede wszystkim, jak korzystnie wpływa na zdrowie – tłumaczy dr Anna Szyrner.

Ptaki zostały udomowione prawdopodobnie w Indiach ok. 4 tys. lat p.n.e. Pochodzące od nich jajka były oprócz mięsa pierwszymi produktami pochodzenia zwierzęcego wykorzystywanymi przez ludzi. Znajdujący się w nich cholesterol to tylko 0,3% masy jajka.

- W jaju występuje dobry cholesterol, który wpływa m.in. na właściwą pracę mózgu. Ma on także korzystne działania na produkcję naszych hormonów. Z tego powodu sprzyja on m.in. płodności. W jajku występuje też kwas foliowy, który powinny uzupełniać kobiety starające się o dziecko lub będące w stanie błogosławionym. O tych zaletach wiedzieli już nasi przodkowie. Dlatego jajka uważane są za symbol płodności– opowoiada dr Anna Szyrner.

Jajko to także prawdziwa bomba odżywcza. Znajdujące się w nich substancje mają działania antybakteryjne i jako produkt wysokobiałkowy mogą być spożywane przez osoby pragnące zrzucić wagę.

- Dzięki właściwościom od­żywczym i łatwemu przyswajaniu jajka są zalecane po operacjach i w trakcie rekonwalescencji. Organizm, aby mógł spalić zawarte w nim białko, musi zużyć sporo kalorii. Regularnie jedząc jajka można zaoszczędzić na suplementach diety– mówi dr A. Szyrner.

Wielu zadaje sobie pytanie, ile można tygodniowo zjadać jajek, jakie gatunki są najzdrowsze i od czego zależy barwa żółtka i kolor skorupki.

- Barwa żółtka jest uzależniona od paszy, natomiast skorupki od genetyki. Najmniej cholesterolu zawierają jaja strusie. Ostatnio wzrasta zainteresowania jajkami przepiórczymi. Notuje się w Polsce także zwiększenie liczby pogłowia przepiórek. Cena jajek przepiórczych i kurzych jest podobna, a te pierwsze jedzą czterokrotnie mniej paszy od kur– tłumaczy dr Anna Szyrner.

Zdaniem specjalistów jajko powinno się znaleźć w naszym codziennym jadłospisie. Najlepiej spożywać je w postaci gotowanej na miękko. Im dłużej jest poddawane obróbce termicznej, tym więcej traci swych wartości. Coraz częściej konsumenci zamiast fermowych, wybierają jajka wiejskie pochodzące z przydomowych zagród. W tym przypadku zimą często ich jednak brakuje.

- Nioska rocznie znosi od 320 do 340 jajek.Ma pewien okres, kiedy musi odpocząć. Na to, ile i kiedy jajek noszą kury ma wpływ pora roku, a przede wszystkim ilość światła. W kurnikach przydomowych, gdzie drób biega na świeżym powietrzu, jajek nie brakuje wiosną, latem i wczesną jesienią– dodaje Szyrner.

Polska jest czołowym producentów jaj w Europie. W UE coraz częściej konsumenci wybierają jajka poddane krótkotrwałej obróbce termicznej, sprzedawane bez skorupek w kartonikach lub w proszku. Polscy klienci są tradycjonalistami i kupują je w skorupkach. W Wielkanoc ma to szczególne uzasadnienie.

Jajko jako produkt wysokobiałkowy można spożywać w czasie stosowania diety.

Oznaczenie jaj ze względu na kategorie wagowe
XL- bardzo duże o masie powyżej 73 g
L- duże o masie od 63g do 73 g
M –średnie o masie od 53 g do 63 g
S –małe o masie powyżej 53 g

Oznaczenie jaj ze względu na system chowu kur
0 Chów ekologiczny
1 Wolny wybieg
2 Ściółka
3 Klatka

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jajko było podobno przed kurą? Odwieczne pytanie pojawia się przy okazji świąt wielkanocnych - Gostyń Nasze Miasto

Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto