Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jubileusz leszczyńskiego koła Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków

Karolina Bodzińska
Karolina Bodzińska
arch leszczyńskiego oraz śmigielskiego koła Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków
Listopad to szczególnie ważny dla cukrzyków miesiąc, bo wiąże się z licznymi kampaniami społecznymi dotyczącymi tej choroby. 14 listopada, na pamiątkę urodzin odkrywcy insuliny Fredericka Bantinga, obchodzony jest Światowy Dzień Cukrzycy. Leszczyńskie koło Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków prężnie działa na lokalnym rynku od 35 lat. Swój okrągły jubileusz świętowali w towarzystwie przyjaciół ze Śmigla.

Wspólne obchody 35 – lecia leszczyńskiego koła i 20 – lecia koła w Śmiglu świętowano w Śmiglu. W spotkaniu uczestniczyło łącznie 110 członków PSD. Były gratulacje od samorządowców oraz słodki poczęstunek. Oba koła wspólnie realizują program „Poprawiamy Zdrowie Poprzez Ruch i Rekreację”, na które składają się imprezy integracyjne, turnusy rehabilitacyjne, wycieczki i spotkania okolicznościowe. Oba też zrzeszone są w Leszczyńskim Oddziale Rejonowym Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

- Mamy łącznie 360 członków należących do oddziałów w Lesznie, Wschowie, Śmiglu, Kościanie, Czempiniu, Wijewie, Osiecznej oraz oddziału dzieci i młodzieży w Lesznie – mówi Władysława Skorupińska, prezeska Oddziału Rejonowego w Lesznie Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. - Stanowimy duże stowarzyszenie choć muszę przyznać, że przeważają starsze osoby. Młodzi, choć przecież też chorują, już się do takich stowarzyszeń raczej nie garną.

Tymczasem warto, bo w grupie siła. Pani prezes nieustannie zabiega o fundusze, które wspierają m.in. zakup pomp insulinowych. Członkowie oddziału szkolą się, edukują i spędzają wspólnie czas.

- Rehabilitacja społeczna oraz właściwa wiedza jest bardzo ważnym elementem zachowania zdrowia i sprawności w cukrzycy. Dzięki niej osoby z cukrzycą mogą funkcjonować w społeczeństwie pełniąc różne role społeczne. Ważnym elementem w przypadku schorzeń długotrwałych, przewlekłych i nieuleczalnych jest także wsparcie duchowe i psychiczne – przekonuje pani prezes.

Choć cukrzyca słodko brzmi, to bardzo podstępna choroba. Życie chorych nie jest łatwe, ale osoby zdeterminowane i przestrzegające zaleceń lekarza mogą żyć normalnie, być aktywne zawodowo, a nawet uprawiać sport. Ważna jest jednak samodyscyplina.
Wiele osób dostaje chorobę „w spadku po przodkach”. Kiedy się jej spodziewają łatwiej się przygotować. Bardzo ważną kwestią jest wyłapanie choroby w porę, zanim zdąży poczynić spustoszenie w organizmie.

Jaki mogą być jej objawy? Wszystko zależy od tego czy mamy do czynienia z cukrzycą typu 1 czy 2, ale wśród najczęstszych objawów wylicza się nadmierne pragnienie i oddawanie dużych ilości moczu, ciągłe uczucie głodu, utrata wagi, senność, a nawet stany depresyjne. Wśród objawów wylicza się także brak czucia w stopach, swędzenie skóry, pocenie się, problemy ze wzrokiem czy słuchem.

Diagnoza choć bywa szokująca to krok ku zatrzymaniu choroby i poprawieniu komfortu życia. Jak tłumaczą sami chorzy osobie, która nigdy nie miała do czynienia z glukometrem i iniekcjami, wydaje się, że nigdy sobie z tym tematem nie poradzi. Tymczasem wszystkiego można się nauczyć.

Według danych Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej na świecie żyje 537 milionów osób dorosłych z cukrzycą. Najnowsze dane świadczą niestety o alarmującym wzroście zachorowalności na cukrzycę na całym świecie. Szacuje się, że do 2030 roku całkowita liczba osób z cukrzycą wzrośnie do 643 milionów, a do 2045 roku do 783 milionów. Co gorsza szacuje się, że 240 milionów dorosłych żyje z cukrzycą będąc niezdiagnozowane. Z powodu cukrzycy zmarło w tym roku na świecie 1,1 miliona osób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto