Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kapcie i zapach pasty do podłóg były symbolem muzeum. Skarby w dawnej pastorówce przy placu Jana Metziga w Lesznie

Dariusz Staniszewski
Dariusz Staniszewski
Dariusz Staniszewski
Kiedyś muzeum przy placu Metziga w Lesznie obowiązkowo zwiedzano w szarych filcowych kapciach. A w wystawienniczych salach roznosił się zapach świeżo wypastowanej podłogi. Właśnie minęło 60 lat, gdy na potrzeby muzeum przekazano dawną pastorówkę przy placu Metziga 17. Budynek służył muzeum do 2021 roku, gdy został zwrócony parafii ewangelicko-augsburskiej. Pamiętacie to miejsce?

Muzeum w pastorówce przy placu Metziga

Budynek muzeum przy placu Metziga przez całe dziesięciolecia był obowiązkowym punktem szkolnych wycieczek i turystów planujących poznać Leszno. Dawna pastorówka służyła muzeum przez blisko 60 lat - do 2021 roku, gdy została zwrócona parafii parafii ewangelicko-augsburskiej.

W latach 1959-1962 po opuszczeniu budynku ratusza, muzeum nie posiadało własnych pomieszczeń. Dlatego organizowano w tym czasie wystawy objazdowe i oświatowe - przypomina Muzeum Okręgowe w Lesznie.

Otwarcie stałej ekspozycji w nowej siedzibie przy placu Metziga umożliwiło prezentację bogatych zbiorów związanych z historią Leszna i regionu. Wśród eksponatów znalazły się prawdziwe skarby: wyjątkowa kolekcja malarstwa, w tym portrety trumienne i portrety rodziny Sułkowskich. Jedną z sal poświęcono Janowi Amosowi Komeńskiemu i działalności braci czeskich. W innych znalazło się miejsce dla przedmiotów związanych z kulturą ludową, rzemiosłem i przemysłowymi tradycjami Leszna.

Tylko w 1963 roku nową siedzibę muzeum odwiedziło ponad 39 000 gości. Placówka podlegała Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Lesznie.

Lokalna prasa zastanawiała się Co zrobić z dawną synagogą w Lesznie?

Kapcie i zapach pasty do podłóg były symbolem muzeum. Skarby...

Pastorówka nie była jedynym budynkiem przekazanym muzeum. Po zmianach w 1989 roku, lokalna prasa zainteresowała się opłakanym stanem gmachu synagogi przy ulicy Gabriela Narutowicza w Lesznie. W 1992 roku pojawił się pomysł, aby synagogę przekazać na cele muzealne.

Pomysł spotkał się z powszechną aprobatą i w kwietniu 1992 roku rada miejska Leszna przyjęła uchwałę rozpoczynająca przekazanie budynku. A w kolejnym roku za ponad dwa miliony rozpoczął się remont budynku. Prace wstrzymano, gdy gmina żydowska we Wrocławiu wystąpiła z roszczeniami o zwrot majątku. Po kilku latach sporu Sejmik Województwa Wielkopolskiego wypłacił odszkodowanie, a Gmina wycofała swoje roszczenia. Od 2006 roku Nowa Synagoga pełni rolę galerii sztuki.

Dariusz Staniszewski
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Danuta Stenka jest za stara do roli?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto