Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Każdy może już założyć żłobek lub klub dziecięcy

Daniel Andruszkiewicz
„Centrum Wisienka” chce skorzystać z nowych przepisów, by poszerzyć swoją działalność
„Centrum Wisienka” chce skorzystać z nowych przepisów, by poszerzyć swoją działalność FOT. ARCHIWUM CENTRUM WISIENKA
Leszczyńscy radni uchwalili przepisy, które osadzają ustawę żłobkową na gruncie lokalnym. Każdy będzie mógł założyć żłobek, lub klub dziecięcy

Zaczną one obowiązywać już za kilka tygodni i wtedy każdy, kto spełni określone w nich warunki, będzie mógł założyć żłobek lub klub dziecięcy.

Samorząd będzie dotował tego typu działalność. W wydziale edukacji trwają jeszcze prace nad stworzeniem harmonogramu kontroli nowych placówek, gdyż od teraz będą one nadzorowane przez urzędników.

Na ostatniej sesji radni przyjęli dwa projekty związane z rządową ustawą. Ustalili wysokość opłaty za wpis do rejestru samorządowych żłobków i klubów dziecięcych oraz wysokość dotacji dla prowadzących je podmiotów. Miasto nie ma własnego żłobka, ale od lat dotuje „Misia”, który jako jedyny jest zarejestrowany jako placówka służby zdrowia. Dwa pozostałe z mocy nowych przepisów staną się żłobkami po dokonaniu wpisu. One także decyzją rady będą dotowane z budżetu miasta.

– Taki wpis będzie kosztował 600 złotych – informuje Lucjan Rosiak, naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Leszna. – Dotacje celowe wynosiły będą po 406 złotych na każde dziecko objęte opieką w żłobkach oraz po 160 złotych dla podopiecznych klubów dziecięcych.

Przyznanie dotacji zostało jednak obwarowane konkretnymi wymogami. Przysługuje ona na dziecko, którego oboje rodzice pracują. Placówka nie może natomiast pobierać od rodziców opłat wyższych niż 250 złotych miesięcznie w przypadku żłobka oraz 150 złotych miesięcznie w klubach dziecięcych. Ustawa poza żłobkami i klubami wprowadza także ujednolicenie przepisów dotyczących zatrudnianie niań, których opieka ma być tańsza, gdyż to budżet państwa weźmie na swoje barki opłacenie m.in. ich składek na ubezpieczenie i pozostałych kosztów związanych z zatrudnieniem takiego pracownika. Poza tym nianie będą zatrudniane przez rodziców na podstawie umowy cywilno-prawnej. Dodatkową formą wychowawczą jest również instytucja opiekuna dziennego, którego może zatrudniać samorząd. W Lesznie nie ma na razie takich planów.

– Nie przewidujemy powołania opiekuna, gdyż działające na terenie miasta placówki w pełni zabezpieczają potrzeby rodziców, a co za tym idzie, także naszą odpowiedzialność w tym względzie – tłumaczy Rosiak.

Wnioski o dotacje i wpis należy składać w Wydziale Edukacji. Tam również można uzyskać wszelkie informacje związane z ustawą żłobkową. Każdy, kto chciałby założyć klub dziecięcy lub żłobek, może już dokonać wpisu do samorządowego rejestru. Stało się to możliwe z dniem podjęcia przez radnych uchwały w tej sprawie. Osoby te nie mogą jednak od razu wystąpić o przyznanie dotacji, gdyż przepisy określające warunki jej uzyskania zaczną obowiązywać po 14 dniach od opublikowania w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego. Będzie to możliwe dopiero za sześć, może osiem tygodni. Czekają na to nie tylko istniejące placówki, ale też przedsiębiorcy.

– Chcemy skorzystać z tych przepisów, ale nadal zastanawiamy się, jak zrobić to najkorzystniej – mówi Bożena Łuczak, która ze znajomymi prowadzi w Lesznie „Centrum Wisienka – Klub Taty, Mamy i Malucha”.

W tym czasie urzędnicy powinni już zakończyć prace związane z przygotowaniem harmonogramu kontroli nowych placówek. Każda będzie bowiem podlegała ich nadzorowi.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto