Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Które miejsca w Lesznie i powiecie leszczyńskim są niebezpieczne? Wskazali je mieszkańcy na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa

Anna Machowska
Anna Machowska
archiwum NM/ pixabay/ ilustracyjne
Przekraczanie prędkości, nieprawidłowe parkowanie czy spożywanie alkoholu to przewinienia, które najczęściej mieszkańcy Leszna i okolic zgłaszają policjantom w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Gdzie pod tym względem – zdaniem samych mieszkańców – w naszym mieście i powiecie jest najgorzej?

Nieprawidłowe parkowanie to duży problem na leszczyńskim Zatorzu, a w szczególności na ulicy Jana Kilińskiego. Zmorą alei 21 Października są amatorzy mocnych trunków. W centrum miasta, choćby na ulicach Mała Kościelna czy Wolności, mieszkańcy zgłaszają problem w postaci aktów wandalizmu. Nie lepiej jest też w miejscowościach powiatu leszczyńskiego. W okolicach Ustronia (gmina Osieczna) tereny leśne rozjeżdżane są przez kierowców quadów, a w okolicach Przybyszewa (gmina Święciechowa) problemem są wałęsające się psy. Więcej przykładów znajdziecie na zdjęciach w naszej galerii.

Które miejsca w Lesznie i powiecie leszczyńskim są niebezpie...

Co to jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa?

Zacznijmy jednak od początku. Czym jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa? Nazwę ma długą, ale jej zasada działania i obsługa jest naprawdę łatwa. To po prostu internetowa aplikacja, dostępnej na stronach internetowych, gdzie każdy anonimowo i o dowolnej godzinie może powiadomić policję o niepożądanym zachowaniu w swoim miejscu zamieszkania. Nie ma żadnych ograniczeń. Codziennie, każdy mieszkaniec może wskazać miejsce, w którym dochodzi do łamania prawa, a tym samym mieć wpływ na własne bezpieczeństwo.

Jak to działa?

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa działa od ponad 6 lat, a dokładnie od września 2016 roku. Policjanci sprawdzają każdy z otrzymanych sygnałów. Weryfikacją tych zgłoszeń zajmują się funkcjonariusze ruchu drogowego, ogniw patrolowo-interwencyjnych czy dzielnicowi. Później, po potwierdzeniu danego zgłoszenia, wskazane na mapie miejsce zostaje objęte nadzorem.

Korzystający z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa mają do dyspozycji 24 zagrożenia, w tym m.in. nieprawidłowe parkowanie, używanie środków odurzających, przekraczanie dozwolonej prędkości, akty wandalizmu, znęcanie się nad zwierzętami, żebractwo, czy osoba bezdomna wymagająca pomocy.

Jakie są efekty? Czy warto zgłaszać zagrożenia?

Na początku grudnia ubiegłego roku dzięki zgłoszeniu, naniesionemu na mapę, udało się wyeliminować pijanego kierowcę, który był postrachem na drodze w gminie Osieczna.

- Osoba dokonująca zgłoszenia mając możliwość dodania krótkiego komentarza, poinformowała o mężczyźnie, który regularnie wieczorem jeździ w stanie nietrzeźwości do sklepu po alkohol – czytamy na stronie leszczyńskiej komendy. - Leszczyński koordynator Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa skierował tą informację do policjantów ruchu drogowego. Już po kilku dniach na terenie gminy Osieczna mundurowi zatrzymali 39-letniego kierowcę samochodu osobowego, który miał w organizmie ponad 2 promile alkoholu.

Efekt? 39-letni mężczyzna stracił prawo jazdy na co najmniej 3 lata.

Jednocześnie przypominamy, że aplikacja nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji policji. W takich przypadkach należy skorzystać z telefonu alarmowego 112 lub bezpośredniego kontaktu z funkcjonariuszami. Ponadto, ważne jest odpowiedzialne korzystanie z aplikacji, ponieważ każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję policji.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto