Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Leszczyński Bank Żywności zaczyna działalność w nowej siedzibie. Tu rozwiną skrzydła [FOTO]

Anna Szklarska-Meller
Jolanta Stankiewicz, prezes Leszczyńskiego Banku Żywności
Jolanta Stankiewicz, prezes Leszczyńskiego Banku Żywności Anna Szklarska-Meller
Leszczyński Bank Żywności zaczyna działalność w nowej siedzibie. Przy Słowiańskiej 59 jest więcej miejsca, zaplecze kuchenne, łazienka, biuro i - co bardzo ważne - nie ma schodów. Kiedy tylko skończy się remont, stowarzyszenie będzie mogło rozwinąć skrzydła.

Leszczyński Bank Żywności od niedawna działa w nowej siedzibie. Przy Słowiańskiej 59 warunki są o niebo lepsze, niż te, które stowarzyszenie miało do tej pory. - Zamieniliśmy 30-metrowy lokal przy ul. Marcinkowskiego, na 80-metrowe pomieszczenie z zapleczem kuchennym, biurem i łazienką - podkreśla Jolanta Stankiewicz, prezes Leszczyńskiego Banku Żywności. - W nowej siedzibie nie ma schodów, których pokonanie dla osób starszych bywa problemem. Mamy też gdzie zaparkować samochód, a nasi podopieczni zostawić rowery.

Leszczyński Bank Żywności działa od 16 lat. - Realizujemy program unijny dla około 730 osób. Mamy także około 50 własnych podopiecznych. To głównie osoby starsze i samotne. Raz w tygodniu przychodzą po jedzenie. Często potrzebują też jednak rozmowy, pocieszenia. W nowej siedzibie stowarzyszenia jest miejsce na to, by usiąść i spokojnie porozmawiać na przykład z innymi podopiecznymi, przy gazetce, kawie, lub herbacie, którą częstujemy - dodaje pani prezes.

W nowej siedzibie Banku Żywności cały czas trwa remont. Przydałoby się też uzupełnić wyposażenie, na przykład o lodówkę oraz zamrażarkę. Stowarzyszenie chętnie przyjmie używany sprzęt. Na razie znalazła się osoba, która chętnie podaruje meble do zaplecza kuchennego. - Nasze działania to nie tylko zbiórki i wydawanie żywności. Dzięki nowej siedzibie będziemy mogli się rozwijać. Już prowadzimy coś na kształt "pogotowia ratunkowego", szukając darczyńców mebli, ubrań i innych rzeczy dla osób potrzebujących - mówi Jolanta Stankiewicz.

Zobacz też: Sadzenie lasu w Nadleśnictwie Karczma Borowa [FOTO]

W ramach takiego "pogotowia ratunkowego" Bank Żywności przyjmuje obecnie mleko, pieluszki, ubranka i kosmetyki dla półrocznego Bartusia, który dzień po narodzinach stracił mamę. Dary można przynosić do siedziby banku w godz. 8.30 - 14.00. Stowarzyszenie niedługo poprowadzi również warsztaty skierowane do najmłodszych, jeden propagować będzie życie bez używek, drugi - zdrowie odżywianie. Weźmie także udział w Dniu Europy, podczas którego 12 maja na leszczyńskim Rynku promować będzie swą działalność.

W planach jest również piknik w Parku Satyryków przy Teatrze Miejskim w Lesznie, na który zaproszeni zostaną nie tylko podopieczni stowarzyszenia, lecz także wszyscy, którzy będą mieli ochotę na odrobinę dobrej zabawy pod chmurką. Bank Żywności chce też zorganizować Dzień Dziecka. - W naszym stowarzyszeniu pracują wyłącznie wolontariusze, stałe ich grono to 20 osób. Chętnie widzielibyśmy jednak kolejne osoby, które chciałyby na stałe do nas dołączyć. Zależy nam na stabilnym zespole oddanych wolontariuszy - zaznacza pani prezes.

Leszczyński Bank Żywności swą pomoc chce kierować przede wszystkich do samotnych seniorów, rodzin z dziećmi w trudnej sytuacji życiowej oraz dzieci i młodzieży ze środowisk zagrożonych uzależnieniami.

LESZNO.NASZEMIASTO.PL NA FACEBOOKU

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto