Leszczyński „Rolnik” świętuje w tym roku piękny jubileusz. Szkoła istnieje od 100 lat, wykształciła tysiące absolwentów [ZDJĘCIA]

Anna Machowska
Anna Machowska
Zdjęcia udostępnione przez ZSR-B w Lesznie
Jest okazja do wspomnień, refleksji i dumy. Popularny „Rolnik”, który obecnie nosi nazwę Zespołu Szkół Rolniczo-Budowlanych w Lesznie im. Synów Pułku, we wrześniu tego roku obchodzić będzie 100-lecie istnienia. Przygotowywana od miesięcy wielka uroczystość i zjazd absolwentów, ze względu na pandemię koronawirusa, prawdopodobnie nie odbędą się. Nie oznacza to jednak, że wspaniały jubileusz szkoły przejdzie bez echa.

- Sytuacja jest szczególna i musimy zmienić plany – przyznaje Kamilla Sprengel, dyrektorka ZSR-B w Lesznie. - Jubileusz, z którego jesteśmy bardzo dumni, na pewno będziemy obchodzić, choćby symbolicznie i wirtualnie, ale wielkie świętowanie przełożymy na inny termin.

Dyrektorka zaznacza, że placówka – przed wiekiem nosząca nazwę Szkoła Rolnicza w Lesznie Wlkp. - została powołana do życia w 1920 roku przez Wielkopolską Izbę Rolniczą, a pierwsi absolwenci opuścili jej mury dwa lata później. To dobry powód, aby jubileusz zorganizować właśnie w 2022 roku, zwłaszcza że to ważna data w historii tej placówki z jeszcze jednego powodu. Sto lat wcześniej, w 1922 roku, powstała bowiem Państwowa Szkoła Budownictwa w Lesznie, której tradycje kontynuowane są obecnie właśnie w „Rolniku”.

Przez sto lat swojego istnienia placówka działała zawsze w tym samym miejscu, choć nosiła różne nazwy i prowadziła różne typy szkół, w tym gimnazjum. Dała wykształcenie i praktyczne umiejętności tysiącom młodych ludzi. Przetrwała różne ustroje i reformy szkolnictwa, pozostając wciąż ważnym punktem nie tylko na mapie edukacyjnej miasta, ale całego naszego regionu. Najlepszym dowodem jest fakt, że przy szkole działa wciąż internat dla uczniów.

- Przez kilka dekad nasza szkoła miała nawet filie. Działały one m.in. w: Drzeczkowie, Świerczynie, Rydzynie i Święciechowie. Obecnie wszyscy uczą się w Lesznie. Aktualnie mamy blisko 620 uczniów i 78 nauczycieli – dodaje dyrektorka.

- Warto podkreślić, że około 20 procent nauczycieli to absolwenci tej szkoły. „Rolnik” to bowiem placówka, w której przyjazna atmosfera zawsze odgrywała ważną rolę i ludzie z przyjemnością tu wracają. Sama jestem jedną z takich osób – podkreśla Emilia Stelmach, nauczycielka i absolwentka ZSR-B w Lesznie.

Absolwenci „Rolnika” częściej jednak wracają do swojej szkoły nie w charakterze nauczycieli, ale rodziców uczniów. Bardzo wiele rodzin z pokolenia na pokolenie kształci się w tej placówce.

- Należę do tej grupy – przyznaje K. Sprengel. - Najpierw uczył się tu mój dziadek, a później kuzyn, po nim ja i brat, a następnie syn brata. Co więcej, mój mąż również jest absolwentem „Rolnika”.

Ważną datą w historii placówki jest rok 2002. Wówczas połączono w Lesznie szkołę rolniczą z budowlaną.

- Niewątpliwie było to małżeństwo z rozsądku, ale od tego czasu zgodnie budujemy swoją historię. Wspólnie rozwijamy szkołę, modernizujemy jej bazę. Zmieniamy też kierunki kształcenia, aby odpowiadać na aktualne zapotrzebowanie rynku, ale pozostajemy wciąż wierni jej głównym nurtom – mówi K. Sprengel.

Dumą szkoły są jej pracownie. Najstarsza i najbardziej znana wśród mieszkańców jest Pracownia Ćwiczeń Praktycznych w Grzybowie, gdzie zajęcia odbywają uczniowie kierunków rolniczo-ogrodniczych i architektury krajobrazu. Jesienią ubiegłego roku miasto Leszno sfinansowało zakup nowego ciągnika na cele dydaktyczne dla szkoły i pracowni. Niejeden z leszczyniaków kupuje płody rolne z tamtejszych pól, szklarni czy sadu. Organizowane są tam też lekcje przyrodnicze dla przedszkoli oraz szkół z Leszna i powiatu leszczyńskiego. Warto też dodać, że od jesieni 2018 roku teren pracowni zdobi przeniesiony z ul. Strumykowej i odnowiony wiatrak Czesław.

Od 2009 roku szkoła może poszczycić się bogato wyposażoną pracownią budowlaną, w której zajęcia praktyczne mają uczniowie kształcący się w zawodach budowlanych. Jej pomieszczenia są przystosowane do wykonywania ćwiczeń z zakresu robót budowlanych, ale też robót wykończeniowych, obróbki drewna i montażu okien.

- Ta pracownia mogła powstać dzięki ogromnemu wsparciu ze strony leszczyńskich firm z szeroko pojętej branży budowlanej – podkreśla Tadeusz Bartkowiak, nauczyciel z ZSR-B w Lesznie i kierownik pracowni budowlanej. - Mogliśmy liczyć na ich wsparcie rzeczowe i finansowe. W tym samym modelu, czyli współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami, podejmujemy wiele inicjatyw.

W 2012 roku otwarto pracownię gastronomiczną, wyposażoną w profesjonalny sprzęt, w której wiedzę zdobywają uczniowie z technikum żywienia i usług gastronomicznych. Ciekawostką jest fakt, że w pracowni tej cyklicznie odbywają się także warsztaty dla osób na diecie bezglutenowej. Uczniowie dzięki temu poznają – tak ważne we współczesnym świecie-tajniki gotowania dla osób z nietolerancją pokarmową.

Obecnie szkoła w swojej ofercie ma w sumie 15 kierunków, na których można się kształcić w jednym z dwóch typów szkół – branżowej lub technikum. Najnowsze z nich to: monter stolarki budowlanej, technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki oraz technik weterynarii.

Namacalnym śladem wspaniałego jubileuszu będzie z pewnością nowa monografia szkoły, w której opracowanie zaangażowała się niemal cała kadra pedagogiczna. Jej lektura wszystkim absolwentom, byłym pracownikom, sympatykom i przyjaciołom szkoły dostarczy chwil pełnych wzruszeń i emocji.

Warto jeszcze dodać, że nowe oblicze zyskała także szkolna Izba Pamięci. Dzięki pozyskanej z miasta dotacji i współpracy z Muzeum Okręgowym w Lesznie oraz Archiwum Państwowym w Lesznie wiele eksponatów – w tym zdjęć i dokumentów – zostało dygitalizowanych i będzie można je oglądać w wersji multimedialnej.

Podatek od psa

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie