Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Leszno. Akcja sadzenia lasu i sprzątania miasta. Nasadzeń było w tym roku więcej niż wycinek - mówią leśnicy ZDJĘCIA

Michał Wiśniewski
Michał Wiśniewski
Kika tysięcy sosen posadzili dziś uczniowie z Leszna na terenie leśnictwa Nowy Świat pod Lesznem. Akcja zaczęła się już rano od sprzątania świata, w które włączyło się wiele leszczyńskich szkół. Zakończy się w niedzielę EkoPiknikiem pod wiatrakiem na leszczyńskim Grzybowie.

Eko Leszno to cykl działań związanych ze środowiskiem wpisany w akcję Aktywne Obywatelskie Leszno. W piątek 16 września 2022 roku uczniowie leszczyńskich szkół ruszyli ,,w miasto'' by zbierać śmieci w ramach ,,sprzątania świata''. Kilkaset osób zajęło się terenami rozsianymi po cały Lesznie.

Po południu grupa uczniów wzięła udział w akcji sadzenia drzew w leśnictwie Nowy Świat za leszczyńskim szpitalem na granicy Leszna.

Robią to pierwszy i raz i idzie im to coraz lepiej. Planujemy posadzić dziś w tym miejscu około trzech do czterech tysięcy sosen. Dąb mamy w okolicy i teraz jest sosna, by zachować proporcje lasów liściastych i iglastych – mówi nam Mariusz Suwiczak, leśniczy z Nowego Światu.

Wiele osób narzeka na liczbę wycinek wokół Leszna. Tymczasem leśnicy zapewniają, że wycinki są konieczne.

To planowa gospodarka. Są drzewostany gospodarcze i ochronne. W tych pierwszych wycinamy te drzewa, które osiągają pewien wiek. Wycinki dotyczą drzewostanów stuletnich. I takie właśnie muszą być wycinane, a nie młodsze – dodaje leśniczy.

Jak podkreśla nadleśniczy Karczmy Borowej – wycinkom w nadleśnictwie towarzyszy zawsze akcja nasadzeń.

Właśnie dziś w tym miejscu następuje przebudowa drzewostanu litego iglastego na mieszany i młodzież można nauczyć się sadzić sosny, a to najlepsza praktyczna lekcja biologii – przyznaje nadleśniczy Andrzej Szeremeta.

W tym roku do odnowień przeznaczono w leszczyńskim nadleśnictwie 110 hektarów. - Mamy wykonane 90 hektarów, bo część gatunków wymaga sadzenia wilgotnego jesienią. Sadzimy co roku więcej, niż wycięto – dodaje nadleśniczy.

Gorące lato dało się mocno we znaki starym drzewostanom. Susza dotknęła je szczególnie mocno.

- Te susze są już zjawiskiem wieloletnim i odbijają się na starszych drzewach, które mają systemy korzeniowe głęboko. Na szczęście pogoda, którą mamy teraz, poprawia sytuację w lasach – dodaje Andrzej Szeremeta.

[g]/899834[/g]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto