Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Leszno: Archiwum zaczyna cyfryzację zbiorów

Daniel Andruszkiewicz
Nowoczesny skaner kosztował prawie 180 tysięcy złotych
Nowoczesny skaner kosztował prawie 180 tysięcy złotych FOT. DANIEL ANDRUSZKIEWICZ
Archiwum Państwowe w Lesznie uruchomiło profesjonalną pracownię digitalizacji, dzięki czemu najważniejsze ze zbiorów zostaną zeskanowane i utrwalone w postaci elektronicznej.

Skorzystają z tego również mieszkańcy, bo wkrótce tak przetworzone informacje będzie można znaleźć nie między regałami, ale w internecie.
Wyposażenie pracowni oraz wyszkolenie osoby, która zajmie się digitalizacją historycznych zbiorów, kosztowało 248 tysięcy złotych. Sam skaner wart jest 176 tysięcy i jak mówi Marcin Kapała, który będzie go obsługiwał, to sprzęt z najwyższej półki.

– Urządzenie jest bardzo nowoczesne. Można nim wykonać skan w formacie A2 oraz o rozdzielczości 600 dpi. Jest wyposażone w dwie niezależne szalki, które podnoszą dokument do głowicy – tłumaczy Kapała.

Leszczyńskie archiwum nie byłoby w stanie kupić go z własnych środków, dlatego instytucja postanowiła zdobyć je startując w konkursie organizowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

– Wzięliśmy udział w ,,Programie Wieloletnim Kultura +” i wygraliśmy grant. Wsparcia udzielił nam także Urząd Miasta Leszna, który dołożył 10 tysięcy złotych. Dzięki temu stworzyliśmy pierwszą w południowo-zachodniej Wielkopolsce pracownię digitalizacji. Rozpoczniemy skanowanie od dokumentów urzędu stanu cywilnego, bo to właśnie na nie jest największe zapotrzebowanie – tłumaczy Elżbieta Olender, dyrektorka AP w Lesznie.

Archiwum planuje skanować około 25 tysięcy stron rocznie. Oznacza to, że w ciągu pięciu lat pracownicy nie uporają się nawet z połową urzędowych ksiąg. Niemniej jednak zbiory będą zabezpieczone przed uszkodzeniami czy zniszczeniem. Zeskanowane dokumenty powędrują na półki, a ich elektroniczne odpowiedniki zostaną po obróbce graficznej zapisane na macierzach w pracowni, by następnie trafić na serwery Narodowego Archiwum Cyfrowego. Tam będzie mógł je znaleźć każdy, kto szuka swoich genealogicznych korzeni. To nie pierwsze leszczyńskie zbiory, które trafią do internetu. W ubiegłym roku zakończyły się prace nad digitalizacją zasobów z AP w Poznaniu. To ponad 65 tysięcy stron dokumentów obejmujących akta miasta Leszna z lat 1547-1869 oraz cechy (rzemieślnicze) z lat 1504-1950. Można je znaleźć na stronie Systemu Informacji Archiwalnej: http://szu-kajwarchiwach.pl oraz Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej: http://www.wbc.poznan.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto