Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Leszno. Barbara Józefowicz-Czyżyk z zapałem propaguje jogę w naszym regionie. Upodobała sobie jogę według metody Iyengara [ZDJĘCIA]

Natalia Kurpisz
Natalia Kurpisz
Marlena Kurowska-Jankowiak/arch. prywatne
Barbara Józefowicz-Czyżyk jest nauczycielką jogi. Zajęcia prowadzi zarówno dla kobiet, panów, dzieci i młodzieży. W planach ma również prowadzenie zajęć dla kobiet w ciąży.

Barbara Józefowicz-Czyżyk - joga w Lesznie

W metodzie Iyengara nacisk stawiany jest na dokładność i precyzję. Zobowiązani certyfikatem nauczyciele, nigdy nie zaprzestają kształcenia. Aby zostać nauczycielem jogi pierwszego stopnia, trzeba poświęcić co najmniej sześć lat regularnej, superwizowanej praktyki i 240 godzin szkolenia dydaktycznego w programie, którego kandydaci studiują anatomię, fizjologię i motorykę ludzkiego ciała oraz filozofię jogi w szerokim kontekście.

- Joga według Iyengara buduje naszą samoświadomość na poziomie ciała przez dokładność ustawień w asanach (pozycje w jodze), stabilizując dzięki temu umysł. Charakteryzuje ją anatomiczna precyzja, nacisk na odpowiednie ustawianie ciała oraz odpowiednie działania w pozycjach. Precyzja nie jest jednak w praktyce jogi Iyengara celem samym w sobie, lecz narzędziem służącym do poznania swojego ciała, rządzących nim wewnętrznych relacji, mechanizmów jego działania w przestrzeni, zaangażowaniu uwagi, a także ćwiczeniu siebie w uważnej obserwacji - wyjaśnia Barbara Józefowicz-Czyżyk.

Leszno - zajęcia jogi

W metodzie jogi Iyengara wykorzystuje się takie przedmioty jak: klocki, paski, krzesła, wałki, bloczki oraz koce. Są wsparciem, punktem odniesienia i narzędziem do pogłębienia zakresu w pozycji asanany, aby głębiej studiować pozycję. Dodatkowo metoda ta uznawana jest za terapeutyczną, przy wykorzystaniu pomocy do jogi daje podparcie ciała, które jest słabsze lub ma ograniczone ruchy ze względu na chorobę.

- Moja pasja do jogi pojawiła się ponad 18 lat temu. Szukałam metody na poradzenie sobie z bólem kręgosłupa. Trafiłam na zajęcia jogi we Wrocławiu i okazało się, że jest to joga właśnie wg metody Iyengara. Nauczyciel prowadził mnie na zajęciach tak, że ból zniknął i poczułam, że w ten sposób chcę pracować ze swoim problemem. Na sali czasem nie wszyscy wykonują te same pozycje. Jeżeli jest konkretny problem w ciele, to rolą nauczyciela jest dobranie wariantu pozycji, aby uczeń mógł pracować ze swoimi słabościami bądź trudnościami w ciele. Może to być np. inne ustawienie dla konkretnej asany dla osoby ze skoliozą kręgosłupa lub bólem w dolnych plecach. Dlatego joga wg Iyengara cały czas wymaga od nauczyciela zdobywania wiedzy i kształcenia, aby umiejętnie pracować z uczniami i dawać im narzędzia do poprawy komfortu życia na poziomie fizycznym i psychicznym - przyznaje Barbara Józefowicz-Czyżyk.

Joga dla kobiet w ciąży

Joginka planuje też zdobyć uprawnienia do prowadzenia zajęć jogi dla kobiet w ciąży. Wymagane jest jednak zdanie odpowiedniego egzaminu, do którego się przygotowuje. Prowadzenie jogi dla kobiet w ciąży to ogromna odpowiedzialność, dlatego potrzebna jest wiedza na temat ustawień asan ich działania na ciało kobiety. Przygotowując konkretną sekwencję jogi, można odpowiednio pobudzić lub wyciszać organizm i umysł. Dlatego trzeba z ogromną uwagą przygotowywać sekwencję dla pań w ciąży czy po porodzie.

Barbara Józefowicz-Czyżyk prowadzi zajęcia jogi w Szkole Podstawowej nr 9 w Lesznie. Są to zajęcia skierowane dla pań oraz panów.

- Prowadzę jeszcze zajęcia we Wrocławiu i w Rawiczu. Zajęcia dla dzieci odbywają się w klubie Fittodance, natomiast od września rusza grupa jogi dla młodzieży również w Szkole Podstawowej nr 9 w Lesznie. Będą dedykowane specjalnie dla tej grupy wiekowej, gdzie potrzeby ciała i umysłu są jeszcze inne niż dla osób dorosłych - mówi Barbara Józefowicz-Czyżyk.

Ponadto joginka przygotowuje projekt ,,Joga w Parku", ponieważ chce zachęcić do ruchu na świeżym powietrzu. Mają być to cykliczne i bezpłatne spotkania.

Niebawem młodzież z II LO w Lesznie będzie mogła uczestniczyć w zajęciach na temat zdrowych nawyków postaw ciała prowadzonych przez Barbarę Józefowicz-Czyżyk.

- Zamierzam wprowadzić zajęcia "joga w szkole", aby przybliżyć dzieciom i młodzieży jogę, jako narzędzie do samo poznawania się, ale również jako metodę na rozluźnienie po stresującym dniu. Dużo stresu na co dzień gromadzimy w ciele, a dzięki jodze możemy przez pracę i dyscyplinę ciała, rozluźniać i dyscyplinować nasz umysł, aby nie był rozbiegany tylko czujny i uważny. Zajęcia dla dzieci znacząco różnią się od zajęć dla dorosłych. Dzieci się szybko rozpraszają, potrzebują szybkości, akcji, zmian więc zajęcia są bardziej dynamiczne - dodaje Barbara Józefowicz-Czyżyk.

ZOBACZ TAKŻE

Leszno. Dominika Kozar - odważna dziewczyna o wielu pasjach...

Leszno. Szok - miasto ożyło! Tłumy na mieście. Na rynku zaby...

Mister Polski 2020. Jacek Krówczyński z Leszna przygotowuje ...

Leszno. Pierwsza Komunia Święta w parafii pw. Jana Chrzcicie...

Leszno. Tych miejsc i ulic obawiają się mieszkańcy Leszna. P...

Leszno. Nocne życie w czasie pandemii. Imprezy online - stre...

Leszno. Nowy Rynek tętni życiem. Festiwal Smaków Food Truckó...

Leszno. Zespół „Yellow Snow” wydał piosenkę z teledyskiem „...


od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto