Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Leszno. Centrum miasta ,,straszy'' zamkniętymi lokalami. Ponura i smutna starówka [ZDJĘCIA]

Michał Wiśniewski
Michał Wiśniewski
Widok, jaki przedstawia sobą leszczyńska starówka, nie napawa optymizmem. Na samym rynku, szczególnie ścianie, gdzie działa PKO połowa lokali użytkowych ma zaklejone wystawy. Niewiele lepiej jest na sąsiednich ulicach. Centrum miasta umiera – mówią zgodnie mieszkańcy i przechodnie z innych części Leszna.

O tym, że handel znika z centrum Leszna głośno mówi się od lat, od czasu gdy w mieście powstała duża galeria handlowa. Wtedy kupcy wierzyli jeszcze, że klientów zatrzyma możliwość parkowania na rynku. Miasto posłuchało wtedy handlowców i na pewien czas uruchomiło parking pod ratuszem.

W 2015 roku prezydent Leszna Łukasz Borowiak powiedział jasno - nie będzie zgody na parking na rynku. Włodarz tłumaczył, że egzekwuje prawo miejscowe z czasów swojego poprzednika (a obecnie współpracownika) Tomasza Malepszego.

- Plan zagospodarowania przestrzennego uchwalony w 2012 roku zakłada, że rynek nie jest parkingiem – tłumaczył Łukasz Borowiak.

Od tego czasu minęło pięć lat i dziś doskonale widać w jakim miejscu handlowo i usługowo jest leszczyńska starówka. Na ścianie rynku, po której działa bank PKO, połowa wystaw zaklejona jest papierem, bo lokale są od dawna nieczynne. Stłuczone szyby i kartki ,,wynajmę'' - taki widok przedstawia się oczom pieszych wchodzących na rynek z Łaziebnej i Narutowicza.

Puste sklepy są też naprzeciwko. po stronie Wieniawy. Krótki spacer po ulicach dochodzących do głównego placu Leszna przynosi kolejne opustoszałe lokale na placu Metziga, Słowiańskiej, Wolności, czy Brackiej.

- Przyznaje, że ten widok w centrum nie należy do przyjemnych. Smutno mi patrzyć na miejsce, które kiedyś pulsowało życiem. Te lokale w rynku są jednak prywatnymi własnościami. W naszych zasobach miejskich w centrum też jednak zdecydowanie zmniejszyło się zainteresowanie wynajmem – mówi Jan Szafranek, dyrektor Miejskiego Zakładu Budynków Komunalnych.

Co mogłoby zmienić tę sytuację? Być może kompleksowe remonty budynków na starówce. Takie działania ,,pomogły'' ulicy Chrobrego, która po modernizacji i rewitalizacji kamienic ożyła. Miasto mówiło też o planach rewitalizacji rynku, ale na razie temat ucichł. Trwa natomiast modernizacja ratusza, która potrwa kilka miesięcy.

W planach są kompleksowe remonty około 60 miejskich lokali w centrum. Zarówno elewacji, jak i wnętrz. Miasto stara się o pieniądze zewnętrzne na to zadanie. - Zmienimy system ogrzewania i dostosujemy te mieszkania do obecnych wymogów. Znikną między innymi wspólne toalety na półpiętrach – dodaje Jan Szafranek.

Dużo mówi się w mieście o konieczności rewitalizacji społecznej centrum. Mieszkania komunalne mogłyby zastąpić prywatne lokale mieszkalne o wyższym standardzie. Samorząd chce umożliwić wykup ich lokatorom na preferencyjnych zasadach. Chodzi o ponad tysiąc lokali, które do lipca tego roku można będzie kupić od miasta na preferencyjnych zasadach w przypadku obecnych lokatorów. Bonifikata może wynieść nawet 85 procent wartości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto