Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Leszno. „Droga do asklepiejonu” - wspomnienia prof. Edmunda Waszyńskiego

Anna Maćkowiak
Anna Maćkowiak
Anna Machowska, MBP w Lesznie
Na wydawniczym ukazała się publikacja, którą z pewnością można nazwać niezwykłą. Miejska Biblioteka Publiczna w Lesznie wydała autobiografię prof. Edmunda Waszyńskiego, znanego leszczyńskiego ginekologa, który na swoim koncie ma również wiele dokonań naukowych z dziedziny medycyny.

Prof. Edmund Waszyński urodził się 1929 r. w Lesznie. W rodzinnym mieście ukończył szkołę podstawową, a później średnią. W latach 1952-1958 odbył studia lekarskie w Akademii Medycznej we Wrocławiu. Od 1959 r. nieprzerwanie jest związany z oddziałem położniczo-ginekologicznym szpitala w Lesznie, w latach. 1979-2000 był jego ordynatorem. Ponadto w 1994 r. objął kierownictwo Zakładu Humanistycznych Nauk Lekarskich w Akademii Medycznej we Wrocławiu. Wykładał historię medycyny, etykę lekarską oraz propedeutykę medycyny.

W 1985 r. uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego nauk medycznych, natomiast w 1999 r. otrzymał tytuł naukowy profesora. Jest autorem kilku książek medycznych i ponad 150 publikacji naukowych. Należy do wielu towarzystw naukowych krajowych i zagranicznych. Jest także członkiem honorowym Polskiego Towarzystwa Lekarskiego i Towarzystwa Historii Medycyny i Farmacji.

- Asklepiejon w mitologii greckiej oznacza świątynię zdrowia. Publikacja, która już za moment trafi do rąk czytelników, jest autobiografią nestora leszczyńskich ginekologów, człowieka który wyznaczał kierunki rozwoju oddziału położniczo-ginekologicznego i przyjął na świat rzeszę mieszkańców naszego miasta oraz regionu - czytamy w informacji działu promocji Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lesznie. - „Droga do asklepiejonu” to książka bardzo wartościowa, pięknie napisana, którą czyta się z zapartym tchem. Wyłania się z niej obraz człowieka wszechstronnego, zafascynowanego medycyną, oddanego nauce, zainteresowanego historią i poezją, którego aktywność nie kończy się wraz z przejściem na emeryturę.

Jak informuje MBP w Lesznie, książka stanowi osobisty zapis zdarzeń, ale też opowieść o ludziach i zmieniającym się Lesznie.

- Widzimy miasto najpierw oczami kilkuletniego chłopca. Nasączone magią i liryzmem wspomnienia ożywają w blasku lamp gazowych, w dźwiękach kasy na korbkę, w słodkim aromacie unoszącym się z fabryki cukierków. Czas beztroski kończą najtragiczniejsze wydarzenia dzieciństwa – śmierć matki i okupacja. Jak potoczyły się losy przyszłego profesora? Autor wraca do lat szkolnych, wspomina harcerstwo, które było wielką przygodą, studia medyczne, trudne życiowe wybory, w końcu pytanie zadane mu przez szwagra, które zaważyło na całym dalszym życiu: Dlaczego nie w Lesznie? - czytamy w zapowiedzi publikacji, na którą złożyły się również ciekawe, okraszone anegdotami i przemyśleniami, opowieści z lat spędzonych w leszczyńskim szpitalu.

Premiera książki, która dofinansowana została ze środków Urzędu Miasta Leszna, odbędzie się 9 września o godz. 17.00 w Miejskim Ośrodku Kultury.

Publikacja dofinansowana została ze środków Urzędu Miasta Leszna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto