Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Leszno. Gdzie na grzyby? Podajemy wskazówki, jakie lokalizacje są obecnie najchętniej wybierane w czasie grzybobrań

Michał Wiśniewski
Michał Wiśniewski
Nie wiesz, gdzie szukać grzybów w Lesznie i okolicach? Prezentujemy najnowsze doniesienia grzybiarzy, którzy wskazują, gdzie w okolicach Leszna i nieco dalej - w Wielkopolsce w ostatnich dniach warto wybrać się na grzyby.

Grzybobranie 2020 Leszno

W sieci można znaleźć bardzo wiele grup czy stron, które zrzeszają miłośników wypadów na grzyby. Mimo że grzybobranie jest najpopularniejsze dopiero jesienią, w tym roku w niektórych miejscach w Polsce grzyby w lasach pojawiły się w styczniu i lutym! Teraz grzybiarze donoszą, że w lasach można natknąć się już na dorodne okazy.

Leszno i okolice – gdzie na grzyby?

Rejon Leszna i okolic to tereny leśne i teoretycznie w tych miejscach grzyby powinny być na wyciągnięcie ręki. Problemem jest jednak bardzo suche lato, a opady na przełomie sierpnia i września nie spowodowały wysypu. Widzą to wyraźnie turyści, który w okolice Leszna przyjeżdżają z takich rejonów jak choćby Wałbrzych.

U nas wychodzi się lasów już od początku lata z koszami pełnymi, a w okolicach Boszkowa spędziłem w lesie pół dnia i przyniosłem kilka sztuk – mówi Adam, który przyjechał na urlop na jezioro Dominickie.

W okolicach Karczmy Borowej o grzyby na razie trudno. Rydzyńskie lasy to także jak dotąd rejon bez spektakularnych zbiorów. Sporo mieszkańców Leszna i okolic wybiera lasy w rejonie Grodziska Wielkopolskiego i Nowego Tomyśla.

W lesie aż czerwono. Pierwszy raz udało mi się znaleźć aż tyle moich ulubionych czerwonych kozaczków. Przy 50 sztuce przestałem liczyć. Było też kilka koźlarzy babek. Wszystko okolice Nowego Tomyśla - pisze Marcin na jednej z fejsbukowych grup poświęconych grzybom.

Z informacji od grzybiarzy wynika, że dobre miejsca do grzybobrania w najbliższych dniach to okolice Tarnowej Łąki. Tam najczęściej spotykane są podgrzybki, prawdziwki i kozaki.

Bezpieczne grzybobranie. O czym każdy amator grzybów musi pamiętać?

Pamiętajmy, że udane grzybobranie to przede wszystkim bezpieczne grzybobranie. Przed wyjściem do lasu warto powiadomić bliskich o wyprawie oraz wskazać im najbliższą okolicę, w której będziemy przebywać. Powiedzmy im również kiedy zamierzamy wrócić do domu.
Najlepiej jednak na grzybobranie najlepiej wybrać się w towarzystwie. Jeśli zdecydujemy się zabrać ze sobą dzieci nie traćmy ich z oczu i nie pozwalajmy samym odchodzić zbyt daleko.

Nie zapominajmy także o zabraniu latarek i elementów odblaskowych, dzięki którym w czasie zapadającego zmroku będziemy bardziej widoczni. Najlepiej jednak wybierać się do lasu o takiej porze kiedy mamy pewność, że zdążymy jeszcze przed zmrokiem wrócić do domu. Poza tym przydatny będzie telefon komórkowy z naładowaną baterią, który może okazać się pomocny w sytuacjach kryzysowych.

Na grzyby z mapą

Na zlecenie Lasów Państwowych została bowiem przygotowana aplikacja umożliwiająca dostęp do map lasów. Wyposażona jest ona w szereg przydatnych w terenie funkcji: zapis punktu z lokalizacji GPS lub ze wskazania na mapie, zapis trasy oraz prostą nawigację do wskazanego punktu. Co ważne, po wcześniejszym pobraniu odpowiednich danych, aplikacja ta działa również offline.

Warto ją zainstalować na swoim telefonie. TUTAJ  pobierzesz aplikację, dzięki której nie zgubisz się w lesie.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto