Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Leszno. Historia zapisana na znaczkach. Filateliści szykują kolejną gratkę [ZDJĘCIA]

Anna Maćkowiak
Anna Maćkowiak
Polski Związek Filatelistów koło w Lesznie
Historia Leszna i regionu zapisana jest nie tylko na kartach książek i podręczników. Wiele na jej temat można dowiedzieć się, przeglądając okolicznościowe znaczki, wydawnictwa oraz stemple pocztowe. Są prawdziwą gratką dla kolekcjonerów. O taką formę upamiętnienia newralgicznych wydarzeń związanych z Lesznem i regionem do lat dbają członkowie leszczyńskiego koła Polskiego Związku Filatelistów.

Wystarczy spojrzeć chociażby na ostatnie lata działalności leszczyńskiego koła filatelistów, które liczy obecnie kilkunastu członków. Poczty balonowe, szybowcowe, poczta diliżansowa, do tego duża liczba wydawnictw oraz liczne pokazy – to tylko niektóre ich inicjatywy.

- Uczestniczymy w upamiętnianiu ważnych dat w historii Leszna, ale przypominamy również te, które też są istotne, ale może nie tak znane, nawet wśród leszczyniaków – przyznaje Lech Woźny, prezes koła Polskiego Związku Filatelistów w Lesznie.

Członkowie koła spotykają się regularnie, raz w tygodniu, również w okresie wakacyjnym. Rozmawiają o zbiorach, nowych inicjatywach, wymieniają kolekcjonerskimi rarytasami. Trzy lata temu uroczyście obchodzili 65-lecie działalności swojego koła. Spotkanie z tej okazji, zorganizowane w leszczyńskim ratuszu, było również okazją do tego, aby przypomnieć wydarzenie sprzed 60 lat: pierwszy zjazd filatelistów – zbieraczy znaczków o motywach religijnych w Górce Duchownej. Nietrudno obliczyć, że już niedługo, bo za dwa lata, leszczyńscy filateliści obchodzić będą 70-lecie swojego koła.

Jak już wspomniano, koło stawia w dużej mierze na dokumentowanie wydarzeń ważnych dla lokalnej społeczności.

- Osobiste włączenie się prezydenta Leszna Łukasza Borowiaka w rozmowy z dyrekcją Poczty Polskiej poskutkowało wydaniem znaczka z serii „Miasta polskie”, dedykowanego miastu Leszno. Znaczek, w nakładzie 30 milionów sztuk, został wprowadzony do obiegu pocztowego dokładnie 17 stycznia 2020 r., w dniu setnej rocznicy odzyskania przez Leszno niepodległości – przypomina Lech Woźny.

- Znaczek przedstawia w tle leszczyński ratusz, a na pierwszym planie fragment Pomnika Powstańców Wielkopolskich znajdujący się na placu Kościuszki. Upamiętnia on tym samym jedno z postanowień traktatu wersalskiego. To właśnie w tym dokumencie ustalono, że Leszno ma wrócić do Rzeczpospolitej Polskiej – informowało o tej inicjatywie biuro prasowe Urzędu Miasta Leszna.

Leszczyńskie koło Polskiego Związku Filatelistów przygotowało też konkurs na projekt kartki pocztowej związanej z setną rocznicą odzyskania niepodległości przez Leszno. Zwycięski projekt wydała Poczta Polska. Do konkursu zgłoszono 28 prac. Jury przyznało pierwsze miejsce Mikołajowi Jakubowskiemu z Zespołu Szkół Elektroniczno-Telekomunikacyjnych. Zwycięzca otrzymał dyplom, „Księgę znaczków pocztowych 2018", a kartkę według jego projektu wydano w nakładzie 500 egzemplarzy.

Trudno wyliczyć wszystkie inicjatywy leszczyńskiego koła filatelistów. Wspomnijmy też chociażby przygotowanie okolicznościowych wydawnictw pocztowych z okazji jubileuszowego, dziesiątego pikniku szybowcowego czy XXV Balonowego Pucharu Leszna. W 2017 r. filateliści upamiętnili 470. rocznicę nadania Lesznu praw miejskich. Okolicznościowe wydawnictwa pojawiły się, nie tylko na lokalnym rynku, z okazji 150. rocznicy śmierci Jana Metziga (w 2018 r.) czy 100 lat po przyjeździe Błękitnej Armii gen. Hallera do Polski (w 2019 r.). Tę ostatnią rocznicę filateliści uczcili w nietypowym dniu, bo w Wielką Sobotę 2019 roku, 20 kwietnia. Wszystko dlatego, że po zakończeniu I wojny światowej armię przerzucono do Polski. W nocy z 19 na 20 kwietnia 1919 r. pociąg, którym jechał m.in. gen. Haller, zatrzymał się na leszczyńskim dworcu kolejowym. Stąd taka data obchodów wyznaczona przez leszczyńskich filatelistów. Tak się złożyło, że przypadł akurat w Wielką Sobotę.

Wspomnijmy też m.in. o poczcie dyliżansowej zorganizowanej 28 kwietnia 2018 r. w 335. rocznicę ustanowienia przez króla Jana III Sobieskiego poczty w Lesznie.

- Dziś listy wysyłane z Leszna zdobią klasery filatelistów wszystkich kontynentów, prezentowane są na licznych wystawach. Sławią i promują Leszno. W okresie działalności naszego koła z Leszna w świat wysłano ponad 180 tysięcy okolicznościowych przesyłek znaczonych okolicznościowymi datownikami – zdradza Lech Woźny.

Podczas tegorocznego spotkania sprawozdawczo-wyborczego leszczyńskie koło Polskiego Związku Filatelistów podsumowało swoją działalność prowadzoną w ciągu ostatnich czterech lat. Dorobek jest naprawdę imponujący. Rozmawiano też o kolejnych planowanych inicjatywach, wśród których jest m.in. wydanie nowych walorów filatelistycznych, przypominających postać i dokonania Jana Amosa Komeńskiego. W tym roku przypada bowiem 350. rocznica jego śmierci. Przy finansowym wsparciu leszczyńskiego samorządu wydany zostanie spersonalizowany "MójZNACZEK" z podobizną Jana Amosa Komeńskiego, okolicznościowa karta pocztowa beznominałowa oraz datownik okolicznościowy. Dostępne będą również okolicznościowe karnety. Karta beznominałowa trafi do obiegu 10 listopada, natomiast okolicznościowy datownik będzie można uzyskać w niedzielę, 15 listopada w godz. 11.00-13.00 w Urzędzie Pocztowym Leszno 1 przy ul. Słowiańskiej.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto