Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

LESZNO. Matura 2021: bez ustnych i bez rozszerzenia, czyli jak?

Anna Maćkowiak
Anna Maćkowiak
Koronawirus zamieszał w całym naszym życiu, również w sferze edukacyjnej i egzaminach. Na razie do szkół wróciły tylko dzieci z klas I-III. Starsze roczniki uczą się w domu. Tymczasem coraz bardziej intensywnie tyka zegar maturalny. Wiadomo, że w tym roku zakres obowiązkowych do przystąpienia egzaminów został znacznie zredukowany. Co się zmieni?

Jak informuje Centralna Komisja Egzaminacyjna w Warszawie, która wspólnie z okręgowymi komisjami (dla Wielkopolski jej siedziba mieści się w Poznaniu) organizuje egzaminy zewnętrznie, w tym maturę, w 2021 roku absolwenci będą musieli obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów w części pisemnej. Są to (zdawane na poziomie podstawowym): język polski, matematyka oraz język obcy nowożytny.

- W 2021 r. część ustna egzaminu nie jest obowiązkowa. Do części ustnej [...] może przystąpić absolwent, który:
w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną zobowiązany jest przedstawić wynik z części ustnej egzaminu maturalnego z języka polskiego, języka mniejszości narodowej, mniejszości etnicznej, języka regionalnego lub języka obcego nowożytnego, lub zobowiązany jest do przystąpienia do części ustnej egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego w celu zrealizowania postanowień umowy międzynarodowej -
czytamy w serwisie CKE.

Osoby, które z tych powodów muszą przystąpić do egzaminu ustnego, są zobowiązane złożyć stosowne deklaracje. W 2021 r. ma będzie też konieczności przystąpienia do części pisemnej egzaminu z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Tym sposobem, aby uzyskać pozytywny wynik z matury, wystarczy uzyskać co najmniej 30% punktów z egzaminu z każdego przedmiotu obowiązkowego ‎w części pisemnej.

Miejmy nadzieję, że w tym roku pandemia nie zakłóci egzaminacyjnych planów i odbędą planowo - w maju. Przypomnijmy, iż w roku ubiegłym egzaminy organizowano dopiero w czerwcu, w reżimie sanitarnym. Wyniki dotarły do szkół w sierpniu, co przesunęło jednocześnie w czasie rekrutację na studia. Punkty uzyskane podczas egzaminów zewnętrznych są bowiem brane pod uwagę w procesie rekrutacyjnym na studia.

Jak wygląda sytuacja, jeśli chodzi o terminy egzaminów? Jeśli nic szczególnego się nie wydarzy, maturalne zmagania rozpoczną się 4 maja. Ich finał nie oznacza jednak końca egzaminacyjnych zmagań. Tu po nich w szkolnych ławach zasiądą uczniowie ósmych klas szkół podstawowych, by zmierzyć się ze swoim egzaminem. Jest on również istotny. Wynik nie wpływa wprawdzie na ukończenie szkoły, ale zdobyte punkty oznaczają często być lub nie być w wymarzonej placówce ponadpodstawowej.

Jak na razie młodzież przygotowująca się do egzaminów realizuje kształcenie zdalnie. Nie wiadomo, kiedy nastąpi powrót do szkół Zamiast snuć domysły, lepiej wziąć się w garść, solidnie uczestniczyć w e-zajęciach, a jednocześnie samodzielnie dbać o powtórki. Materiałów, z których można skorzystać w tym zakresie, jest naprawdę sporo. Wystarczy zajrzeć na wspomnianą stronę Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie (cke.gov.pl) lub Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu (oke.poznan.pl). Znajdują się tam szczegółowo opisane wymagania egzaminacyjne, arkusze z poprzednich lata, jak również materiały ćwiczeniowe.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto