Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

LESZNO. Nabór do szkół średnich: Ciekawe propozycje wciąż czekają na niezdecydowanych

Anna Maćkowiak
Anna Maćkowiak
Każdego roku na ósmoklasistów zastanawiających się nad wyborem szkoły średniej czekają ciekawe propozycje i nowości. Jedną z nich ma Zespół Szkół Elektroniczno-Telekomunikacyjnych w Lesznie, który od lat kształci w zawodzie technik teleinformatyk. Teraz osoby, które wybiorą ten kierunek, będą mogły poszerzyć swoje kompetencje zawodowe o uprawnienia SEP do 1kV lub programowanie.

Jak przyznaje Marlena Nawrocka, nauczycielka przedmiotów zawodowych teleinformatycznych w Zespole Szkół Elektroniczno-Telekomunikacyjnych w Lesznie, ostatni rok uświadomił wszystkim, jak ważna jest możliwość korzystania z szybkiego, bezawaryjnego, nieograniczonego dostępu do Internetu.

- Potrzebujemy przechowywać i przesyłać wiadomości, zdjęcia, filmy z prędkością natychmiastową. Chcemy rozmawiać przez telefon czy komunikator, widzieć się w czasie rozmowy i nie borykać się ze słabą jakością połączeń. Każde kolejne pokolenie korzysta w coraz szerszym zakresie z nowoczesnych technologii. Chcemy mieć możliwość sterowania domem z pracy, monitorowania własnej posesji, parzenia kawy z sypialni, analizy stanu zdrowia bez konieczności pojawienia się na wizycie u lekarza itd. - przyznaje Marlena Nawrocka.

Takie możliwości daje teleinformatyk, który dba o to, by użytkownik sieci nigdy nie zauważył problemów z komunikacją. Zajmuje się m.in. konfigurowaniem systemów operacyjnych do pracy w sieci komputerowej, urządzeń sieciowych pracujących w sieci telefonicznej i komputerowej, sieci lokalnej i rozległej, sieci przewodowej i bezprzewodowej czy konfigurowaniem central telefonicznych.

Warto dodać, co dają wspomniane rozszerzenia kompetencji zawodowych. W materiałach promocyjnych ZSET możemy przeczytać następujące informacje:

Technik teleinformatyk z uprawnieniami SEP do 1kV to zawód dla osób, które wiążą swoją przyszłość z pracą w zakresie montażu sieci teleinformatycznych. Ponieważ podczas montowania sieci bardzo często konieczne jest doprowadzenie również sieci elektrycznej, proponujemy uczniom możliwość zdobycia uprawnień Stowarzyszenia Elektryków Polskich do pracy z sieciami elektrycznymi do 1kV.

Technik teleinformatyk rozszerzony o programowanie to zawód dla osób, które chciałyby w przyszłości zająć się administrowaniem sieci i usprawnianiem jej działania. W tym zakresie proponujemy uczniom rozszerzenie materiału o programowanie związane z nauką języków programowania, algorytmiką, automatyzacją sieci, zarządzaniem systemami z linii poleceń oraz za pomocą plików wsadowych (automatyzacją pracy z systemami).

Finałem kształcenia w technikum jest matura oraz – szczególnie ważne – egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe. Przyszli teleinformatycy zdają dwa takie egzaminy, oba odbywają się w szkole.

Ósmoklasistom pozostał tydzień na decyzję w sprawie wyboru szkoły ponadpodstawowej. Nabór odbywa się drogą elektroniczną. Szczegóły odnośnie rekrutacji do leszczyńskich szkół średnich znaleźć można TUTAJ.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto