Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

LESZNO. "O co kaman?" - Sanepid apeluje: "Bezpieczne walentynki"

Anna Maćkowiak
Anna Maćkowiak
poznan.naszemiasto.pl
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lesznie, jak co roku, w okolicach 14 lutego, inicjuje akcję „Bezpieczne walentynki”, pod hasłem „O co kaman?”. Jej głównym celem jest promowanie bezpiecznych zachowań chroniących przed zakażeniem HIV.

Od kilkunastu miesięcy świat żyje tematem koronawirusa oraz skutecznych metod walki z pandemią. Nie oznacza to jednak, że zniknęły innej zagrożenia. A jednym z nich jest z pewnością niebezpieczeństwo zarażenia się wirusem HIV. Przypomina o tym leszczyński sanepid. Głównym celem akcji inicjowanej przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Lesznie jest promowanie bezpiecznych zachowań chroniących przed zakażeniem HIV, motywowanie do poszerzania wiedzy o HIV/AIDS oraz ukazywanie zasadności dokonywania racjonalnych wyborów i wykonywania testów w kierunku HIV/AIDS.

Jak podkreślono w materiałach przygotowanych w ramach akcji, wirus nie przenosi się w kontaktach socjalnych.

- Osoby żyjące z HIV, dzięki dostępnym obecnie lekom antyretrowirusowym, żyją znacznie dłużej, muszą więc także normalnie pracować, by móc zarabiać na swoje utrzymanie. Skuteczne leczenie obniża ilość wirusa w ich organizmach tak, że nawet ich krew staje się praktycznie niezakaźna. Pot, łzy, ślina osób zakażonych HIV nie są zakaźne. W przypadku kontaktu z krwią innej osoby zawsze należy zachowywać ostrożność. Nie tylko HIV przenosi się przez krew, także wirusy zapaleń wątroby (B i C) i wiele innych drobnoustrojów - czytamy w materiałach informacyjnych leszczyńskiego sanepidu.

Zainteresowane osoby mogą skorzystać z punktu konsutacyjno-diagnostycznego w Poznaniu, znajdującym się przy ul. Mickiewicza 4/5 (w punkcie pobrań DIAGNOSTYKA). Jest on czynny w poniedziałki, środy i piątki w godz. 16.00-20.00. Pobrania krwi odbywają się do godz. 19.30. Telefon kontaktowy 730 110 830 czynny jest w czwartki w godz. 17.30 – 19.00. Test na obecność wirusa HIV można wykonać anonimowo i bezpłatnie.

Od początku epidemii (1985 r.) do 31 grudnia 2019 r. odnotowano w Polsce 25544 zakażeń wirusem HIV, 3768 zachorowań na AIDS, a 1429 chorych zmarło.

Dane na ten rok dla województwa wielkopolskiego przedstawiają się następująco:
• 77 nowe zakażenia wirusem HIV, w tym:
• 14 kobiet
• 63 mężczyzn
W grupach wiekowych (lata):

60 roku życia – 2 osoby
50-59 lat – 6 osób
40-49 lat – 15 osób
39-30 lat – 28 osób
20-29 lat – 26 osób
• 1 osoba zachorowało na AIDS
• 1 osoba zmarła.

- Badając się w punkcie konsultacyjno-diagnostycznym zachowujesz anonimowość. Nie musisz podawać swojego imienia i nazwiska, czy innych danych, ani przedstawiać żadnych dokumentów. Trzeba być jednak osobą pełnoletnią. W PKD można porozmawiać z doradcą, który pomoże ustalić czy rzeczywiście wystąpiło ryzyko zakażenia i potrzebne jest badanie. Doradca odpowie też na pytania dotyczące HIV i AIDS oraz innych chorób przenoszonych drogą płciową - czytamy w materiałach udostępnionych przez sanepid.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto