Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Leszno. Ostrożnie na lodzie. Policja apeluje, by nie wchodzić na zamarznięte zbiorniki

Michał Wiśniewski
Michał Wiśniewski
Pod żadnym pozorem nie wchodzić na lód – apeluje wielkopolski WOPR i policja. Ostatnie mrozy skłaniają kolejne osoby do takich ryzykownych zachowań. - Grubość tafli nigdy nie jest równomierna . To zawsze ryzyko – mówią doświadczeni WOPR-owcy.

W Lesznie i wokół niego znajduje się wiele mniejszych i większych zbiorników wodnych. Mroźna aura sprawia, że wiele osób przekonanych o dużej grubości tafli wchodzi na lód, a zdarzają się wręcz przypadki wjeżdżania na lód samochodami. W przeszłości, choćby w Lesznie kończyło się do podtopieniem auta, po którym na żwirowni w Zaborowie zarwał się lód.

Czytaj Lód załamał się pod samochodem na żwirowni w Zaborowie

Lód załamał się pod samochodem na żwirowni. Kierowca miał du...

Pamiętajmy, że każde wejście na zamarznięty zbiornik wodny jest ryzykowne. Lód ulega ciągłym zmianom, również dobowym i nigdy nie ma tej samej grubości na całym zbiorniku. Poruszanie się po lodzie bez odpowiedniej wiedzy i sprzętu asekuracyjnego może zakończyć się tragicznie – apelują wielkopolscy policjanci.

Gdy załamie się lód - co robić?

WOPR radzi, by w takich sytuacjach zachować spokój.

Choć może to być trudne, nie powinno się panikować. Kolejnym krokiem będzie głośne wołanie o pomoc oraz próba wydostania się z przerębla. To drugie zdecydowanie łatwiej będzie zrobić, jeśli będziemy utrzymywać poziomą pozycję ciała. Dlatego właściwie moglibyśmy powiedzieć o próbie "wyczołgania się" lub "wyturlania" z przerębla – radzi wielkopolski WOPR.

Jak pomagać topiącemu się lodowatej wodzie

Ważne są też wskazówki dotyczące ewentualnej pomocy osobom, które znalazły się w wodzie. Nie można podchodzić do tego miejsca, by samemu nie wpaść do wody. Służby robią to za pomocą specjalnych ,,sań'' albo desek starając się rozłożyć płasko ciężar przy lodowej wyrwie.

Nie wolno też podawać osobie w wodzie ręki.

Jak wiemy "tonący brzytwy się chwyta". Lepsze będzie znalezienie jakiegoś długiego przedmiotu lub liny i podanie go osobie poszkodowanej – dodają WOPR-owcy.

Jeśli sami nie mamy możliwości udzielić poszkodowanemu pomocy, natychmiast poinformujmy o wypadku najbliższą jednostkę policji lub straży pożarnej. Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do zamkniętego, ciepłego pomieszczenia, aby zapobiec dalszej utracie ciepła. Pamiętajmy, że nie wolno poszkodowanego polewać ciepłą wodą, ponieważ może to spowodować u niego szok termiczny.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto