Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Leszno: Otwarcie nowej drogi za 16 milionów

Daniel Andruszkiewicz
Oficjalne otwarcie wyremontowanej drogi wojewódzkiej nr 323 zostało zorganizowane na Rynku Zaborowskim
Oficjalne otwarcie wyremontowanej drogi wojewódzkiej nr 323 zostało zorganizowane na Rynku Zaborowskim FOT. DANIEL ANDRUSZKIEWICZ
Wczoraj prezydent Leszna Tomasz Malepszy, wykonawcy, radni oraz mieszkańcy otworzyli wyremontowaną drogę wojewódzką nr 323. Uroczystość odbyła się w Zaborowie, bo właśnie dla tej dzielnicy droga jest główną arterią komunikacyjną. Tam też było najwięcej zastrzeżeń dotyczących jakości jej wykonania.

– Zaborowianie czekali na tę inwestycję bardzo wytrwale przez wiele lat. Samorząd czekał natomiast na okazję, by dało się ją zrealizować przy wsparciu zewnętrznych środków – mówił prezydent Malepszy.

Dofinansowanie miejskiego odcinka trasy wojewódzkiej sięga prawie 7,5 miliona złotych. Cała inwestycja kosztowała nieco ponad 16 milionów złotych. Gdyby nie udało się na nią pozyskać unijnych pieniędzy w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, to prawdopodobnie radni nie zdecydowaliby się na gruntowną przebudowę drogi nr 323. Budowa rozpoczęła się w marcu 2010 roku, a zakończyła pod koniec października tego roku. W ciągu tych 20 miesięcy wyremontowane zostały ulice Okrężna (od Al. Konstytucji 3 Maja), Leśna, 1 Maja oraz Górowska, co daje łącznie 4,2 kilometry nowego asfaltu. Wybudowane
zostały również ścieżki pieszo-rowerowe, wymieniono ponad kilometr rur kanalizacyjnych, przebudowano skrzyżowania i zamontowano latarnie.

– Roboty utrudniały życie mieszkańcom, ale przy tak dużej inwestycji, było to nieuniknione. Nie robiliśmy niczego ze złej woli czy złośliwości. Przez cały czas musieliśmy zapewnić dojazdy do osiedli oraz licznych przedsiębiorstw – wyjaśnia radny Wojciech Rajewski, szef przedsiębiorstwa ,,Drogi i Ulice”, które było liderem konsorcjum budującego drogę.

Oficjalna uroczystość otwarcia nowej drogi odbyła się na Rynku Zaborowskim. To mieszkańcom tej części dzielnicy utrudnienia komunikacyjne dały się we znaki najbardziej. Były powodem skarg i petycji, które kierowali do Miejskiego Zarządu Dróg i Inwestycji. Z najdotkliwszymi wiązała się konieczność objazdów przez oddalone o kilkanaście kilometrów Henrykowo, gdy PKP przebudowywało przejazd kolejowy na ulicy 1 Maja (niestety, betonowe płyty już się ruszają i konieczne będzie ich poprawienie). Także po zakończeniu prac budowlanych ludzie mieli zastrzeżenia co do ich jakości. Wskazywali na garby w miejscach łączenia asfaltu, źle ustawione znaki, czy zapadające się studzienki kanalizacyjne. Po interwencjach większość usterek usunięto. Pojawił się także przystanek autobusowy przy markecie ,,Dino”, o który prosili mieszkańcy ulicy 1 Maja. Do rozpatrzenia urzędników pozostaje jeszcze petycja w sprawie przebudowy na miejsca parkingowe zatoki autobusowej znajdującej się tuż przed Rynkiem Zaborowskim.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto